Polska zakończyła fazę grupową z kompletem zwycięstw. Ukraina pokonana!

Ostatnim rywalem polskiej kadry w fazie grupowej mistrzostw Europy była Ukraina. Zespół wzorem poprzednich oponentów nie sprawił biało-czerwonym większych problemów. Drużyna Vitala Heynena wygrała 3:0. W 1/8 finału zagra w holenderskim Apeldoorn.

Polacy rozpoczęli ostatni mecz w grupie D w najmocniejszym składzie z Wilfredo Leonem i Michałem Kubiakiem na boisku. Rywale na początku nie sprawiali im zbyt wiele kłopotów (6:3), jednak dzięki grze ze środka odrobili straty (7:7). Entuzjazm biało-czerwonego tłumu, który wypełnił halę w Amsterdamie, poniósł jednak polską drużynę, a as Leona dał jej prowadzenie 12:8. Przewaga Polaków była już niezagrożona. Choć trener rywali przerywał grę i próbował wybić zespół Vitala Heynena z uderzenia, to jego starania spełzły na niczym (19:13). Mistrzowie świata świetnie prezentowali się w każdej strefie. Ataki Kubiaka i uderzenia z przechodzącej Mateusza Bieńka zakończyły tę partię wynikiem 25:17 dla Polski.

Kolejny set był kalką pierwszego - początkowo Ukraińcy starali się powstrzymać Polaków blokiem i mocniejszą zagrywką, jednak chwilę później skuteczniej tym samym odpowiedzieli biało-czerwoni (5:2). Kolejne asy w boisko rywali posyłali Fabian Drzyzga i Piotr Nowakowski (8:3), a przeciwnicy nie pomagali sobie tym, że tracili punkty bezpośrednio z zagrywki (10:5). Vital Heynen wprowadził zmiany. "Drugi" skład również punktował, ale było widać w jego grze niedokładność w asekuracji i dograniu piłki (19:10). Choć punktów trochę uciekło, to przewaga biało-czerwonych nadal była "bezpieczna". Ostatni punkt na prawym skrzydle zdobył Dawid Konarski (25:16).

Teraz z Hiszpanią

Skład, który grał od połowy drugiej partii, został również na boisku w kolejnym secie. Gra Polaków była jednak pełna błędów - w ocenie piłek, obronie i zagrywce. Utrzymywali prowadzenie dzięki wysokiej skuteczności ataku - imponował nim w szczególności Konarski, uderzając piłkę mocno po rękach rywali (11:7). Dużo podopiecznym Vitala Heynena dał też blok, który w połowie rozdania powstrzymał rywali od zdobywania punktów (19:12). Zagrywka Karola Kłosa powiększyła dodatkowo przewagę, a mecz zakończył się po błędzie serwisu Ukraińców (25:15).

Polska wygrała grupę D mistrzostw Europy. W 1/8 finału zagra w holenderskim Apeldoorn z Hiszpanią.

Polska - Ukraina 3:0 (25:17, 25:16, 25:15)