Polska potrzebuje dwóch setów do wygrania grupy. Biało-czerwoni mogą trafić na sensacyjnych mistrzów z 2007 roku

Zaledwie dwa sety musi wygrać reprezentacja Polski w czwartkowym meczu z Ukrainą, by z pierwszego miejsca w grupie awansować do 1/8 finału siatkarskich mistrzostw Europy. Wygranie grupy D biało-czerwonym odbierze więc tylko totalna katastrofa. Jeżeli do niej nie dojdzie, Polacy w fazie pucharowej zagrają z czwartym zespołem grupy B.
Zobacz wideo

Estonia, Holandia, Czechy i Czarnogóra - z tymi rywalami biało-czerwoni wygrali mecze na siatkarskich mistrzostwach Europy. Polacy trzy spotkania wygrali po 3:0, a seta stracili tylko z Estończykami, pokonując ich 3:1. Zgodnie z przewidywaniami siatkarze Vitala Heynena prowadzą w grupie D, a do jej wygrania potrzebują już tylko dwóch wygranych setów w czwartkowym starciu z Ukrainą.

Jeżeli Polacy wygrają w czwartek wspomniane dwa sety, w 1/8 finału zmierzą się z czwartym zespołem grupy B. To pozwoli na uniknięcie mocnych rywali - Belgów i Serbów, którzy powinni zając pierwsze dwa miejsca w swojej grupie. O pozycje 3 i 4 cały czas walczą natomiast Słowacy, Hiszpanie i Niemcy. W tej chwili na 4. miejscu są ci ostatni, co - przy zachowaniu obecnego układu tabeli - oznacza, że to właśnie z nimi Polacy rozegrają pierwszy mecz w fazie pucharowej. 

Bardziej realny scenariusz zakłada jednak, że reprezentacja Polski zagra ze Słowacją lub Hiszpanią. Obydwie reprezentacje czekają jeszcze spotkania ze wspomnianymi Niemcami, którzy w obydwu z nich będą faworytami. Teoretycznie najłatwiej Polakom powinno być w meczu ze Słowakami. Hiszpanie w turniejach niespodzianki potrafią bowiem sprawiać - w 2007 roku sensacyjnie wygrali mistrzostwa Europy.

Potencjalni rywale reprezentacji Polski w 1/8 finału mistrzostw Europy: Słowacja, Hiszpania, Niemcy

Kiedy zagrają Polacy?

Niezależnie od tego, z kim zmierzą się biało-czerwoni, pierwszy mecz w fazie pucharowej rozegrają w sobotę 21 września. Ćwierćfinały rozegrane zostaną w poniedziałek i wtorek (23 i 24.09), a półfinały w czwartek i piątek (26 i 27.09). Mecz o 3. miejsce zaplanowany został na godz. 18:00 w sobotę 28 września. Finał odbędzie się dzień później o godz.. 17:30.

Więcej o: