Sport.pl

Absurd w kwalifikacjach IO. W Tokio zabraknie siatkarskiej potęgi, a zagra słabeusz

Wielu siatkarzy i ekspertów narzeka na system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Sprawił on, że w Tokio nie zobaczymy jednej siatkarskiej potęgi, bo o jedno miejsce z Europy powalczą m.in. Serbowie oraz Francuzi. Za to w Ameryce Południowej faworytami do awansu są... Wenezuela i Kolumbia - wszystko dzięki awansowi Argentyny i Brazylii.
Zobacz wideo

Siedem drużyn jest już pewnych udziału w igrzyskach olimpijskich. To Japonia (gospodarz) oraz zwycięzcy sześciu turniejów interkontynentalnych: Rosja, Włochy, Polska, Argentyna, Brazylia oraz USA. To oznacza, że awans w styczniowych turniejach kontynentalnych wywalczy jeszcze pięć zespołów: po jednym z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej i Środkowej.

Europa narzeka na kwalifikacje

Na system kwalifikacji narzekają przede wszystkim europejskie reprezentacje. - Podstawowy pomysł jest taki, że na pewno nie będziemy już więcej grali interkontynentalnych eliminacji do igrzysk przed eliminacjami kontynentalnymi. O to będziemy bardzo mocno walczyć i to po prostu musimy zmienić. To nas bardzo ogranicza, bo popatrzmy, że teraz w interkontynentalnych turniejach występują i Brazylia, i USA, które przecież pewnie zdobyłyby kwalifikacje na swoich kontynentach. A tak zabierają miejsca Europie - powiedział w rozmowie ze Sport.pl Mirosław Przedpełski, członek zarządu FIVB, dodając, że ten system jest niekorzystny dla Europy, która ma najwięcej silnych reprezentacji. 

Osiem najwyżej sklasyfikowanych drużyn europejskich, które nie zapewniły sobie awansu na igrzyska, zagra w styczniu o jedno miejsce dające awans do Tokio. W rankingu CEV (europejskiej federacji) uwzględniane będą wyniki osiągnięte na mistrzostwach Europy (2019 i 2017), mistrzostwach świata 2018, Lidze Europejskiej 2017 i Lidze Narodów 2017. 

Aktualny ranking CEV: (zespoły oznaczone gwiazdką zapewniły sobie awans na IO)

 • 1. Rosja* 280 pkt
 • 1. Serbia 280 pkt
 • 3. Francja 276 pkt
 • 4. Włochy* 272 pkt
 • 5. Polska* 266 pkt
 • 6. Bułgaria 260 pkt
 • 7. Belgia 258 pkt
 • 8. Słowenia 256 pkt
 • 9. Holandia 234 pkt
 • 10. Niemcy 230 pkt
 • 11. Finlandia 216 pkt

Ten system sprawił, że na igrzyskach na pewno nie zobaczymy któregoś z gigantów. Może to być Serbia (współlider rankingu CEV) albo Francja, która zajmuje trzecie miejsce. O krok od pokonania Brazylii i awansu na IO była Bułgaria, ale roztrwoniła przewagę 2:0 i przegrała 2:3. Ewentualna porażka nie byłaby jednak tak kosztowna dla Brazylii - zagrałaby w styczniowych kwalifikacjach z innymi drużynami z Ameryki Południowej, ale bez Argentyny, która wygrała swoją grupę eliminacyjną. Wobec awansu zarówno Argentyny, jak i Brazylii, faworytami w walce o awans na igrzyska będą Wenezuela (31. w światowym rankingu FIVB) i Kolumbia (44. miejsce). Dla porównania, w Tokio zobaczymy maksymalnie jedną drużynę z tego grona: Francja (9. miejsce w rankingu FIVB), Serbia (10.) czy Bułgaria (14.). 

Kontynentalne turnieje kwalifikacyjne odbędą się w dniach 6-12 stycznia 2020 roku. Turniej olimpijski w Tokio zostanie rozegrany w dniach 25 lipca - 9 sierpnia.

Więcej o:
Komentarze (105)
Absurd w kwalifikacjach IO. W Tokio zabraknie siatkarskiej potęgi, a zagra słabeusz
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 26 razy 14

  Nie rozumiem tego narzekania, Olimpiada od zawsze była świętem ludzi sportu z całego świata, ale nigdy nie było tak, że jechali tam najlepsi z najlepszych w danej dyscyplinie.
  Nie raz i nie dwa widzieliśmy np saneczkarzy z kraju bez śniegu, pływaków którzy ledwo utrzymują się na wodzie, biegaczy bez butów itd. itp.
  Ma to swoje zalety - w przeciwnym wypadku np w tenisie stołowym mielibyśmy samych Chińczyków itd.

 • sta_pl

  Oceniono 16 razy 12

  Absurdem jest coś innego: że dwukrotni mistrzowie świata są zaledwie na 5 miejscu w Europie, podczas gdy na świecie są na miejscu 4 za Brazylią, USA i Włochami!

 • pierwszychamrp

  Oceniono 8 razy 8

  Zawsze tak było. Hubert Wagner sportowo wyżej cenił złoto z Meksyku, a nie z Montrealu, bo w Meksyku grali wszyscy najlepsi, a w Montrealu, przez klucz geograficzny i łączną liczbę 10 drużyn (tyle wtedy było), wielu świetnych rywali zabrakło, m.in. Bułgarii i NRD.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 7 razy 7

  Może powinno być dopuszczone więcej drużyn na turniej olimpijski, olimpiada to nie do końca turniej najlepszych na świecie. Gdyby tak było nigdy nie powstałaby legenda jamajskich bobsleistów.

 • lendo

  Oceniono 8 razy 6

  wystarczyło by zwiększyć liczbę drużyn do 16 i było by znacznie prościej - także tw turnieju

 • marek_k62

  Oceniono 7 razy 5

  Normalne. W każdej dyscyplinie dąży się by na olimpiadzie występowali również zawodnicy z egzotycznych krajów. To nie mistrzostwa świata, czy Europy.

 • marek804

  Oceniono 5 razy 5

  No to Ameryka Południowa jest potęgą w siatkówce skoro na IO będzie miała 3 reprezentantów

 • marek804

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma co rozpaczać że zabraknie Francji lub Serbii. Gdy my mamy już awans to lepiej gdy zabraknie jednej mocnej drużyny z Europy. Mniej będzie pretendentów do medali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX