Polskie siatkarki przegrały z Serbkami mecz o awans na igrzyska. Wciąż jednak mogą pojechać do Tokio

Polskie siatkarki przegrały z Serbkami 1:3 we Wrocławiu w meczu o awans na igrzyska olimpijskie. Mimo to, wciąż mają szansę, by za rok pojechać na zawody olimpijskie do Tokio.

We Wrocławiu odbywał się turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. Uczestniczyły w nim reprezentacje Polski, Serbii, Tajlandii i Portoryko. W piątek Polki pokonały Portorykanki 3:0, a Serbki Tajki 3:0. W sobotę serbskie siatkarki zmierzyły się z Portorykankami i podobnie jak nasze panie, nie dały rywalkom z Ameryki Środkowej żadnych szans. Mistrzynie świata wygrały pewnie 3:0. W sobotni wieczór biało-czerwone ograły z kolei Tajki 3:2. 

Heynen: Żeby drużyna mnie posłuchała, potrzebuję kryzysu

Zobacz wideo

W niedzielę Polki zmierzyły się z Serbkami w meczu o awans na igrzyska do Tokio. Na turnieju we Wrocławiu olimpijską przepustkę wywalczyć mogła tylko jedna reprezentacja, dlatego nasze zawodniczki musiały ograć serbską drużynę, by uzyskać kwalifikację. Po dwóch meczach miały bowiem 5 pkt, a Serbki 6 (obie drużyny miały po 2 wygrane), a liczyła się liczba zwycięstw. Niestety Polki uległy mistrzyniom świata 1:3.

Polki mogą mieć drugą szansę

Polkom w stolicy Dolnego Śląska nie udało się uzyskać kwalifikacji olimpijskiej. Niewykluczone jednak, że będą mogły jej poszukać jeszcze w przyszłorocznych turniejach kontynentalnych. Zagrają tam przegrani z sześciu turniejów interkontynentalnych, które odbywają się w ten weekend. 

Drugi etap eliminacji ma się odbyć w styczniu 2020 roku. Turnieje kontynentalne będą organizować poszczególne federacje (w tym m.in. europejska CEV). W europejskim turnieju wystąpi osiem pierwszych drużyn rankingu CEV, które nie zapewniły sobie jeszcze awansu. Polki w tym momencie są na 8. miejscu (razem z Bułgarią) i wiele wskazuje na to, że załapią się na styczniowe kwalifikacje. Serbki wygrywając z nami, zwolniły jedno miejsce. Ponadto w niedzielę awans na igrzyska wywalczyły także Rosjanki, a mogą także Włoszki lub Holenderki - wszystkie te reprezentacje wyprzedzają Polki w rankingu. W styczniu z europejskiego turnieju kontynentalnego awans na igrzyska uzyska tylko jedna drużyna. 

Aktualny ranking CEV:

1. Serbia*
2. Holandia
3. Włochy
4. Rosja*
5. Turcja
6. Niemcy
7. Belgia
8. Bułgaria
8. Polska
10. Czechy
11. Chorwacja
12. Białoruś

* - te reprezentacje wywalczyły w niedzielę awans na igrzyska do Tokio