Sport.pl

Vital Heynen: Moją największą obawą jest to, że w Chicago zostałem za długo

- Dzień po dniu drużyna z Zakopanego wymykała mi się z rąk. Nie miałem kontroli nad tym, co robi, nie byłem w stanie śledzić jej treningów - argumentuje decyzję o wcześniejszym wyjeździe z Chicago szkoleniowiec polskiej kadry, Vital Heynen. W niedzielę biało-czerwoni wygrali brązowy medal Ligi Narodów. Drużynę prowadził Jakub Bednaruk.
Zobacz wideo

Jak bardzo polscy kibice kochają siatkówkę?

Vital Heynen: - Oj, wydaje mi się, że bardzo. Przekonuję sie o tym każdego dnia, kiedy ludzie do mnie podchodzą. Tak samo było teraz na lotnisku – gratulowali mi sukcesu. To bardzo miłe!

Jak dużym ryzykiem w kontekście oceny inny ludzi było więc dla pana pozostawienie drużyny samej w Chicago na mecz o brązowy medal Ligi Narodów? Część kibiców i mediów mówiła o tym, że pan porzucił zespół.

- Zawsze wybieram drogę, która wydaje mi się najbardziej zasadna. Jeśli słuchałbym ludzi, którzy mieliby coś na ten temat do powiedzenia, to pewnie zachowywałbym się zupełnie inaczej. Wiedziałem, że jeśli wyjadę przed zakończeniem turnieju, to wywoła to mnóstwo reakcji osób nierozumiejących tej decyzji. Jestem też świadom, że jeżeli oni by zrozumieli ten krok od razu, to nie byłbym im potrzebny jako szkoleniowiec.

Dlaczego 24 godziny spędzone z zespołem w Zakopanem były ważniejsze niż prowadzenie zespołu w zmaganiach o brązowy medal Ligi Narodów?

- Powiedz mi więc proszę czy była to zła decyzja, by wyjechać?

Pytanie jest tendencyjne – wygraliśmy brąz, więc z jednej strony nie. Z drugiej stoi jednak to, co było w niedzielę wielokrotnie podkreślane – czynnik czysto ludzki i to, jak zawodnicy czuli się z tą decyzją.

- Wydaje mi się, że to nie była zła decyzja. Do Polski przyjechałem po dwie rzeczy – by wygrywać i by uczynić ludzi dumnymi z ich zespołu. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak ktoś mógł nie być zadowolony z drużyny w niedzielę.

Robię rzeczy, które uważam, że są najlepsze dla drużyny i wydaje mi się, że przez ostatni rok to działa. Zdaję sobie sprawę z tego, że robię to w sposób, który jest dla postronnych dziwny. Co więcej, nadal będę tak robić, bo póki co moje metody skutkują.

Nadal nie wyjaśnił pan, dlaczego zostawił zespół w Chicago.

- Każdego dnia coraz bardziej czułem, że zostawiam mój zespół w Zakopanem. Jeśli byłoby dwoje dzieci i jedno z nich byłoby „w świetle”, a drugie „w ukryciu”, to wiem, że wielu rodziców popełniłoby błąd i przede wszystkim zajęłoby się tym widocznym, zapominając o drugim dziecku. Dzień po dniu drużyna z Zakopanego wymykała mi się z rąk. Nie miałem kontroli nad tym, co robi, nie byłem w stanie śledzić jej treningów. Moją największą obawą jest to, że w Chicago zostałem za długo, a nie za krótko.

Mam nadzieję, że odnajdę drużynę w punkcie, w którym powinna być, i że moja nieobecność nie spowodowała żadnej szkody, która będzie nie do naprawienia. Przegapiłem 5 albo 6 treningów moich zawodników, co jest dużą liczbą przy fakcie, że na przygotowanie mamy 25 dni. Opuściłem ich posiłki, to jak wyglądali przez ten czas, to jak się zachowywali między sobą, kto z kim gada, a to jest niezwykle istotne. Nagrywaliśmy drużynę w Zakopanem, ale to absolutnie nie to samo.

Nie miał pan poczucia, że mimo wszystko jest to trochę nie fair w stosunku zespołu w Chicago? W końcu 5 zawodników z USA zabiera pan do Zakopanego na przygotowania do kwalifikacji.

- Byłem w Chicago, przygotowałem każde spotkanie, robiłem dla nich wszystko. Latałem pomiędzy dwoma kontynentami, nie spałem, byłem dla nich – to chyba raczej duży wysiłek. Robiłem wszystko dla moich dwóch drużyn.

Drużyna z Chicago nie miała nic przeciwko?

- Widziałem ludzi, którzy pisali, że federacja nie była poinformowana o mojej decyzji, podobnie jak zawodnicy. To mnie najbardziej zirytowało. Decyzja została podjęta podczas rozmowy z drużyną, którą zapytałem, co sądzi o tym kroku. Chciałem zobaczyć odzew chłopaków, którzy cały czas byli zaangażowani w moje dalsze poczynania.

Co mogli powiedzieć poza „ok, zgadzamy się”?

- Mogli podać inne rozwiązanie. To jest absolutnie codzienność w mojej pracy z zawodnikami. Jeśli okazuje się, że oni mieliby lepsze wyjście albo czuliby, że ich porzucam, to by to powiedzieli. Zasadność decyzji potwierdza to czy osoby, których dotyczy pójdą, do przodu i dopasują się do planu. Chłopcy zrobili to fenomenalnie. Mecz pokazał to w stu procentach. Mogę zdradzić, że nie kazałem wygrać chłopakom. Powiedziałem im, że mają walczyć i to zrobili. To jasno mi pokazało, że decyzja była słuszna i dobrze zrozumiana przez zawodników.

To prawda, że nie poinformował pan Jacka Kasprzyka, szefa PZPS, o tym, że wraca do Zakopanego?

- Jacek nie był poinformowany, ale w nocy z czwartku na piątek rozmawiałem z najwyżej postawioną osobą w Związku, która znała język angielski. PZPS potwierdził zgodę na wyjazd i zajął się biletem, bo to właśnie federacja musiała go przebukować. Zrobiłem tak, jak powinienem zrobić, a to, że w Związku nie ma przepływu informacji jest dla mnie dziwne. Nie mogłem zadzwonić do Jacka, ponieważ potrzebujemy tłumacza. Przykro mi, że tak wyszło, ale nic nie mogłem z tym zrobić. To nie jego wina. Jest bardzo uczciwym facetem, więc wierzę, że po prostu nie został o wszystkim poinformowany.

Nie zdenerwował mnie fakt, że ludzie nie rozumieli mojej decyzji. Zirytowało mnie to, że wypowiadali się o tym, że zawodnicy nie zgodzili się z tym krokiem, i że PZPS o tym nie wiedział.

To musiało być trudne dzielić siebie pomiędzy dwa obozy.

- Oczywiście. O 2:00 w nocy wymieniałem wiadomości z moimi asystentami z Zakopanego, by dowiedzieć się, jak idą przygotowania i jak trenujemy. To było trudne, ale się opłaciło, bo drużyna w Chicago spisała się niesamowicie. Chcę, by zespół z Zakopanego zrobił to samo – by jeden trener doprowadził dwie ekipy do czegoś niezwykłego.

Nie myślał pan o tym, by drużynę z Final Six posłać w opiece trenerskiej Mieszko Gogola lub Sebastiana Pawlika samemu zostając w Zakopanem?

- Nie, bo to oznaczałoby dla mnie, że drużyna z Chicago jest mniej ważna. Zespół z Ligi Narodów był teamem, z którego chciałem wziąć zawodników do Zakopanego na kwalifikacje. Jeśli miałem być uczciwy, musiałem pojechać do USA. Nie mogłem powiedzieć im, że mają szansę pojechać do Gdańska, a następnie nie pojechać z nimi choć na chwilę do Stanów. Jeżeli posłałbym z nimi Mieszka, to oznaczałoby, że żaden z chłopaków nie ma szans zagrać w sierpniowym turnieju.

W Zakopanem ma pan teraz 17 zawodników. Kiedy dokonana będzie ostateczna selekcja przed turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk?

- To proces. Wydaje mi się, że muszę ograniczyć zespół do 25 graczy przed 25 lipca.

Więcej o:
Komentarze (59)
Vital Heynen: Moją największą obawą jest to, że w Chicago zostałem za długo
Zaloguj się
 • amtis

  Oceniono 36 razy 32

  Zaczyna się polskie piekiełko. Prezes PZPS nagle nie wie, o co chodzi, choć KAŻDY, choćby trochę interesujący się siatkówką, słyszał pięćdziesiąt razy, że w tym sezonie kluczowe są eliminacje olimpijskie, a LN to 'przecierka dla młodych' i wynik jest sprawą trzeciorzędną. Nagle 'przecierka' stała się czymś niezwykle istotnym, a wynik - który JUŻ BYŁ - kluczowy dla dziadów z PZPS. To może odtrąbmy sukces i pal diabli mecz z Francuzami, skoro mamy brąz LN?!
  Co szczególnie odrażające, to grono najemnych pismaków i redaktorków już zwęszyło pole do popisu: już judzą, już krytykują, już stali się specjalistami od wszystkiego. Siedzą w głowach zawodników i wypowiadają w imieniu 'oburzonych kibiców'. Co za mendy!
  A w tle scheda po Heynenie, bo widać gołym okiem, że teoretycznie przed polską siatkówką kilka tłustych lat i stołeczek selekcjonera dobrze wymoszczony, więc czemu ma na nim siedzieć jakiś Belg, skoro tylu kolesi przebiera nóżkami? Póki co ten Belg, niestety, broni się wynikami, ale niech no tylko na jednej imprezie noga się powinie, to będzie można do tego dorzucić, że "lekceważył, zaniedbał, opuścił, okazał się aroganckim i niezdyscyplinowanym". Ziarnko, do ziarnka i będzie miał za co nowy, 'swój' selekcjoner dziękować kundlom-żurnalistom.

 • leoleo

  Oceniono 21 razy 19

  pzps i jego działania to kłębowisko żmij w zasiekach drutu kolczastego więc nie zdziwimy się żę po złotym medalu albo dwóch wyautują vitala za krzywe spojrzenie...

 • tukantoko

  Oceniono 17 razy 15

  Vital jak zwykle pokazuje klasę. Siatkarze też. Całą resztę pomińmy milczeniem.

 • wiecej.niz.jedno.zwierze

  Oceniono 18 razy 14

  Dziennikarze jednak gnidowatość mają w genach...

 • pedro.666

  Oceniono 13 razy 13

  Ja już to pisałem: tym kretynom z PZPSu potrzebny jest trener w stylu Ojca Pio, który - jak wiadomo - miał zdolność bilokacji, czyli umiał przebywać w dwóch miejscach na raz. Vital NA RAZIE musi jeszcze nad tym popracować, ale może jednak to PZPS wymaga od niego za wiele???

 • starsza10

  Oceniono 12 razy 12

  Jeśli główny decydent w PZPS nie zna angielskiego i zatrudnia zagranicznego trenera, to sorry Gregory, ale sam jest sobie winien, że musi polegać na bardziej kumatych współpracownikach. Póki Heynen działa, jest super, a działacze niech się wezmą do nauki.

 • kuku666

  Oceniono 13 razy 11

  To prezes PZPS nie zna angielskiego? To jest jakaś kpina? Kto go dopuścił na to stanowisko?

 • bezspokoju

  Oceniono 12 razy 10

  Czyżby wiceprezes Rychard olał Prezesa PZPS? A może Rychard spieszył się robić "kilometrówki" do Brukseli i zapomniał? Pół Euro za kilometr piechotą nie chodzi, a gdy ze czterech w jednym samochodzie w tę i z powrotem ze dwa razy na tydzień, to i zeszmacić się warto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX