Siatkówka. Szybka wygrana Polaków na koniec turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów w Chinach

W ostatnim meczu weekendu Siatkarskiej Ligi Narodów w Chinach polscy siatkarze mierzyli się z gospodarzami. Podopieczni Vitala Heynena nie mieli większych problemów z pokonaniem rywali 3:0 (25:22, 25:13, 25:15).

Porażka z Francją i wygrana z Bułgarią - tak do niedzieli wyglądał bilans polskich siatkarzy w zmaganiach chińskiej odsłony Siatkarskiej Ligi Narodów. W ostatni meczu ich rywalami byli Chińczycy, którzy do tej pory należeli do dość wygodnych rywali dla Polaków. Mimo że już w pierwszej akcji udało im się zmylić biało-czerwonych oraz Vitala Heynena i nie dotknąć piłki w bloku, to dwie kolejne akcje Bartosza Bednorza dały Polakom prowadzenie 6:4. Przewagę nie do odrobienia dla gospodarzy biało-czerwoni uzyskali jednak dopiero po 20. punkcie. Świetne zagranie z piłki przechodzącej Tomasza Fornala, pipe Bednorza oraz atak Dawida Konarskiego zakończyły zmagania w tej partii wynikiem 25:22.

Zobacz wideo

W kolejnej rozkład sił był bardziej jednoznaczny, bowiem zespół prowadzony przez Vitala Heynena rozpoczął set od prowadzenia 6:1. To był tylko początek dobrej gry polskiego zespołu. Kolejne pipe’y Marcina Komendy z Bednorzem i asy Mateusza Bieńka dały aż dziesięciopunktowy zapas Polakom (16:6). Ta duża przepaść punktowa ostatecznie spacyfikowała Chińczyków. Polscy siatkarze robili co chcieli - Muzaj i Fornal kończyli kolejne ataki, blokowali Azjatów, a Bednorz zaserwował asa. Ostatecznie wygrali 25:13 po błędzie zagrywki Dai Qingyao.

Pewność siebie Polaków na początku trzeciej partii była bardzo wysoka, co było widać w działaniu bloku i atakach Fornala (11:6). Po raz kolejny świetnie prezentował się Bieniek. Polski środkowy nie tylko nie pozostawiał wątpliwości co do swojej siły na siatce, zagrywał asy, ale również dbał o szczelność bloku (14:9).

Selekcjoner chińskiej kadry, Raul Lozano, nie był w stanie znaleźć odpowiedzi na dobrą postawę swojego byłego zespołu. W dodatku jego azjatyccy podopieczni popełniali sporo własnych błędów, w tym ustawienia, co raz po raz zwiększało przewagę biało-czerwonych (16:10). W samej końcówce liczba pomyłek po chińskiej stronie jeszcze bardziej wzrosła. Gospodarze nie radzili sobie z zagrywką Bednorza, mylili się w piłkach sytuacyjnych i nie byli w stanie wyprowadzić skutecznego ataku. Polacy wygrali 3:0, a w ostatnim secie 25:15. Kolejny turniej Polacy zagrają w Iranie.

Ich rywalami będą Persowie, Rosjanie oraz Kanadyjczycy. W zmaganiach na pewno nie weźmie udziału Michał Kubiak, który został zawieszony na te mecze. Do składu nie będzie również powołany Mateusz Bieniek.

Polska - Chiny 3:0 (25:22, 25:13, 25:15)