Siatkówka. Jurij Gladyr środkowym Jastrzębskiego Węgla. Zagra w PlusLidze jako Polak

Jastrzębski Węgiel pozyskał kolejnego zawodnika. Jest nim znany w Polsce z gry m.in. w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle Jurij Gladyr. W PlusLidze po raz pierwszy zagra jako Polak.

Jurij Gladyr to 35-letni środkowy. W swojej karierze w PlusLidze występował w takich klubach, jak AZS Politechnika Warszawska (2008-2009), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2009-2016) czy PGE Skra Bełchatów (2016-2017). Kolejne lata spędził w Turcji (Fenerbahce) oraz we Włoszech (Emma Villas Siena). Jastrzębski Węgiel, z którym podpisał ostatnio kontrakt na rok z możliwością przedłużenia, będzie jego czwartym polskim klubem w karierze.

Zobacz wideo

- Jurija Gladyra pamiętam jeszcze z moich początków pracy w Polsce. To wysokiej klasy zawodnik, z wielkim sercem do gry i znakomitymi umiejętnościami. To co ważne, to jego ogromne doświadczenie, które może okazać się bezcenne dla zespołu. Składają się na to długie lata występów w Polsce, rok spędzony w Turcji i ostatnio sezon we Włoszech. Jest to dokładnie taki zawodnik, jakiego potrzebowaliśmy. Uważam, że Jurij będzie jednym z kluczowych graczy w naszym zespole – uważa Roberto Santilli, trener jastrzębskiej drużyny.

Ukrainiec jako Polak

Istotna informacja w kontekście pozyskania zawodnika jest taka, że Jurij Gladyr będzie występować w Jastrzębskim Węglu jako Polak. - Zarówno siatkarz, jak i my jako klub dopełniliśmy wszelkich wymogów formalnych w tym zakresie. Po uzyskaniu zgody z federacji ukraińskiej oraz z Polskiego Związku Piłki Siatkowej, kwestia ta została pomyślnie dla nas usankcjonowana również przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Tym samym Jurij nie będzie zajmował miejsca w zespole dla trzech obcokrajowców wedle limitu obowiązującego w PlusLidze – informuje w oficjalnym komunikacie prasowym Adam Gorol, prezes klubu.

Jurij Gladyr to m.in. dwukrotny mistrz Ukrainy (2006, 2008), mistrz Polski (2016) oraz zdobywca drugiego miejsca w Pucharze CEV. Jastrzębski Węgiel to z kolei brązowy medalista poprzednich rozgrywek Plusligi. W kolejnym sezonie w klubie zagrają Dawid Konarski, Lukas Kampa, Christian Fromm, Jakub Popiwczak, Jakub Bucki, najprawdopodobniej Julien Lyneel, a także nowo pozyskani Tomasz Fornal, Michał Szalacha, Raphael, Graham Vigrass, Dominik Depowski i wspomniany Gladyr.