Czy wyjazd do Iranu bez Michała Kubiaka to dobry pomysł? Kapitan kadry na ustach siatkarskiego środowiska

Irańska federacja siatkarska zgłosiła do FIVB wniosek o ukaranie Michała Kubiaka. Chodzi o kontrowersyjne słowa wypowiedziane przez kapitana reprezentacji Polski.

Kiedy Michał Kubiak w wywiadzie dla „Prawdy Siatki” zaczął swoją wypowiedź o Irańczykach, widać było, że słowa kapitana były mocno emocjonalne. Nic dziwnego – powiedział o tym, że perscy zawodnicy i kibice niejednokrotnie obrażali zarówno samego przyjmującego, jak i jego rodzinę.

Zobacz wideo

- Straciłem do ludzi z Iranu resztki szacunku. Dla mnie oni są niewidoczni. Tak, uogólniam, dla mnie to jest jeden miot – skomentował Michał Kubiak. - Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. A tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją – dodał kapitan reprezentacji Polski.

W oficjalnym oświadczeniu przyjmujący nieco zmienił kontekst swoich wcześniejszych wypowiedzi. - Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust, były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj. siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców – podkreślił Michał Kubiak.

Media odpowiednią drogą do odpowiedzi Irańczykom?

Słowa Kubiaka były mocne, szczególnie, że w pierwszym brzmieniu świadomie uogólniając odnosiły się do „ludzi z Iranu”. Siatkarz nie tylko jest reprezentantem Polski, kimś, kto tym samym odpowiada za wizerunek kraju na arenie międzynarodowej, ale również kapitanem drużyny, który kierować się ma Kodeksem Etyki Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ten głosi: „Unikamy wszelkich zachowań, które mogłyby naruszyć godność drugiej osoby. Szanujemy różnorodność płci, narodowości, ras, wieku, wyznań religijnych, orientacji seksualnych oraz wszelkich innych cech. Okazujemy szacunek kibicom i zawodnikom drużyny przeciwnej, zarówno w przypadku wygranej, jak i przegranej. Nie tolerujemy przejawów agresji i dyskryminacji, a w przypadku wystąpienia negatywnych zjawisk zawsze głośno wyrażamy nasz sprzeciw”.

Pytanie, czy najlepszą drogą na rozwiązanie problemu i pociągnięcie Irańczyków do jakiejkolwiek odpowiedzialności za takie słowa jest mówienie o tym w mediach? Nie ulega wątpliwości, że Persowie nie raz prowokowali Polaków więc słowa kapitana reprezentacji Polski brzmią wiarygodne. Dlaczego więc nie zgłoszono zachowania Irańczyków do Komisji Etyki FIVB? Nie jest to co prawda organ, który może nakładać kary, ale opiniuje sprawy i proponuje kary Zarządowi FIVB (ostrzeżenia, kara finansowa do 10 tysięcy franków szwajcarskich lub zawieszenie nawet do sześciu miesięcy). Oficjalne pismo od PZPS na pewno nie przeszłoby w FIVB bez echa.

Konsekwencje mogą być poważne i to nie tylko dla Michała Kubiaka

Na takie same konsekwencje, jak w przypadku ewentualnego zgłoszenia słów Irańczyków, w tej chwili narażony jest Michał Kubiak. Perska federacja zgłosiła sprawę do FIVB. Sytuacja jest o tyle poważna, że słowa kapitana padły w oficjalnym, opublikowanym wywiadzie (mimo że pierwotna wersja została usunięta, a następnie opublikowano skróconą, bez słów o Irańczykach).

Co to może oznaczać dla zawodnika i zespołu? Grzywna lub ostrzeżenie nie wydają się być szczególnie dotkliwe, jednak dyskwalifikacja na czas kwalifikacji olimpijskich już tak. Michał Kubiak to siatkarz wybitny, grający z wielkim zaangażowaniem, charakterem i sercem. Zdobył szacunek kibiców i ich uwielbienie. Nie można odmówić mu również ogromnej wartości boiskowej, czego dowodem są choćby mecze zeszłorocznych mistrzostw świata, w których go zabrakło i to, jakie wyniki notował wówczas zespół.

Nawet jeśli FIVB przymknie oko na tę sytuację i gracza nie dotkną konsekwencje, to na pewno doświadczą ich polscy siatkarze, którzy wyjadą do Iranu na rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów. O tym, że Kubiak w nich nie zagra, wiadomo już od jakiegoś czasu, bowiem Vital Heynen mistrzów świata chciał zaprezentować przede wszystkim polskiej publiczności, dając szanse pozostałym zawodnikom w późniejszych fazach turniejów. Biało-czerwoni już teraz mierzą się z pokłosiem słów przyjmującego, co widać w ich mediach społecznościowych, obleganych przez irańskich fanów, domagających się sprawiedliwości za słowa Kubiaka. Można się spodziewać podobnych reakcji, ale „na żywo”, kiedy Polacy przyjadą do Iranu (15 czerwca grają z gospodarzami).

Kubiak do Iranu nie pojedzie. Czy słusznie? Przecież, jak powiedział w oświadczeniu, daleki jest „od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mu się od kilku dni”. Skoro słowa wypowiedziane przez niego na łamach „Prawdy Siatki” w jego mniemaniu takie nie były, to dlaczego znając jego charakter i burzę, która powstała, nie chce czegoś udowodnić? Sam wypunktował siatkarza z Iranu, który zachował się w nieodpowiedni sposób, chowając się za plecami kolegów po obrażeniu rodziny kapitana polskiej kadry. Może warto tym razem wypić piwo, którego się, chcąc nie chcąc, nawarzyło, i po prostu zmierzyć się z odpowiedzią Persów? W końcu Michał Kubiak nie raz i nie dwa powtarzał, że najważniejsza jest drużyna, a chyba ta będzie go w Iranie potrzebować.