Sport.pl

Michał Kubiak wydaje oświadczenie, Iran chce kary dla kapitana reprezentacji Polski

- To są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony - mówił o Irańczykach i Iranie Michał Kubiak w "Prawdzie Siatki". Wypowiedź kapitana reprezentacji Polski została na jego prośbę usunięta, a PZPS opublikował oświadczenie Kubiaka. Mimo to Irańczycy wnioskują do FIVB o karę dla zawodnika, a przez tamtejszych kibiców atakowany jest nie tylko Kubiak, ale też jego koledzy, którzy wkrótce będą musieli rozegrać w Iranie trzy mecze.

Od 14 do 16 czerwca w irańskiej Urmii Polska zagra z Rosją, Iranem i Kanadą w Lidze Narodów. W ostatnich latach Polacy i Irańczycy rozegrali przeciw sobie co najmniej kilka emocjonujących meczów, w trakcie których i po których było dużo wzajemnych prowokacji i pretensji.

Zobacz wideo

Niestety, przed najbliższymi spotkaniami atmosferę podgrzał Kubiak. W niedzielę kapitan kadry był gościem Jerzego Mielewskiego w programie "Prawda Siatki". Opowiadając o finale Klubowych Mistrzostw Azji, w którym japoński zespół Panasonic Panthers z Kubiakiem w składzie przegrał 2:3 z irańskim Matin Varamin, nasz siatkarz dużo uwagi poświęcił niesportowym wydarzeniom tego spotkania.

Kubiak opowiadał, że w trakcie gry jeden z rywali obrażał jego i jego rodzinę, a po meczu schował się za kolegami, uciekając od wyjaśnienia sytuacji. - Oni zawsze grają takie niewiniątka, że są super i fajni, a my najgorsi. Ale moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. A tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją. Tak, uogólniam, dla mnie to jest jeden miot - mówił Kubiak.

Odcinek "Prawdy Siatki" szybko został odpublikowany, a za jakiś czas wrócił w nowej wersji, bez przytoczonych wyżej słów Kubiaka.

We wtorek Kubiak postanowił odnieść się do sprawy, wykorzystując do tego oficjalną stronę internetową Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

"Zdania nie zmieniam"

"Na prośbę Michała Kubiaka zamieszczamy stosowne oświadczenie" - czytamy na stronie PZPS.pl. Poniżej znajdujemy następujące słowa siatkarza:

Drodzy Kibice!
W związku z niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w "Prawdzie Siatki", oświadczam:

Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii.

Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja  sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu.

Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust, były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj. siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców.

Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam.

Z wyrazami szacunku,
Michał Kubiak
kapitan reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce

"Kubiak musi ponieść odpowiedzialność"

Nie czekając na powyższe oświadczenie Irańska Federacja Siatkówki postanowiła, że skieruje sprawę do Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. - Komisja etyki FIVB powinna zażądać od Kubiaka wyjaśnień. Obrażał irański naród, musi ponieść odpowiedzialność za to, co powiedział - mówi szef irańskiej siatkówki, Afshin Davari na łamach "Tehran Times".

W dosadnych i mniej parlamentarnych słowach swoje niezadowolenie postawą Kubiaka wyrażają irańscy kibice. Profile kapitana polskiej kadry w mediach społecznościowych zostały zalane wyzwiskami.  Komentarze z Iranu pojawiły się też m.in. u Fabiana Drzyzgi, Pawła Zatorskiego czy Piotra Nowakowskiego.

Nawet jeśli zdarzają się opinie spokojne, wyważone, to nie ma wątpliwości, że za dwa tygodnie reprezentacji Polski trudno będzie liczyć nawet nie na życzliwe, a na neutralne powitanie przez irańskich kibiców.

Instagram Piotra Nowakowskiego, screenInstagram Piotra Nowakowskiego, screen Instagram Piotra Nowakowskiego, screen

Więcej o:
Komentarze (172)
Michał Kubiak wydaje oświadczenie, Iran chce kary dla kapitana reprezentacji Polski
Zaloguj się
 • debordian

  Oceniono 54 razy 38

  Wielu moich znajomych było w Iranie. Wszyscy zgodnie podkreślają, że z taką sympatią, chęcią pomocy i zainteresowaniem człowiekiem, rzadko się spotykają podczas wojaży zagranicznych. Nawet jeśli Szanowny Pan Kubiak miał niemiłe doświadczenia z konkretnymi osobami, to nie daje mu to prawa do mówienia o całym narodzie.

 • patx

  Oceniono 49 razy 33

  Byłem w Iranie trzy razy. Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne, Irańczycy to przemili ludzie. Kubiak to niezły siatkarz, ale człowiek najoględniej mówiąc prosty. Szkoda, że wielu Irańczyków nas będzie oceniać przez pryzmat tych kretyńskich wypowiedzi

 • jarek.jam

  Oceniono 28 razy 24

  słabo, panie Kapitanie

 • big_al

  Oceniono 39 razy 23

  Przecież to nie pierwszy raz, kiedy kapitan kadry zachowuje się tak fatalnie. Już kiedyś z Kurkiem po meczu z Iranem zachowali się chamsko. Oczywiście to te ?chamskie leszcze? prowokują naszych niewinnych mistrzów... I jeszcze to żenujące wypieranie się, że nie chodzi o cały naród, kiedy przecież mówił o całym narodzie i jeszcze podkreślał, że celowo uogólnia. Człowiek niegodny bycia kapitanem, niby duży, a jednak taki mały...

 • frysiu2009

  Oceniono 34 razy 22

  Odpowiadam lazio_25 i nie tylko. Iran to nasz WIELKI PRZYJACIEL z okresu II Wojny. Tam ulokowano Polaków - żołnierzy , którzy wraz z rodzinami wyszli z ZSRR. Znaczna część rodzin została przyjęta w prywatnych domach. Jak sojusznicy nas zdradzili w Iranie Polacy uzyskali pomoc i schronienie, ich rodziny mieszkają tam do dziś.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 26 razy 18

  Leszczem wydaje sie dla mnie raczej kapitan Kubiak. Nie wiem czy 'zwyklym leszczem', z pewnoscia jednak prymitywnym. Dlaczego? Ano dlatego, iz po przegranym meczu mowi:

  1. 'To skreslony narod, to ten sam miot'.

  2. 'Mimo, iz dumnie sie nazywaja Persami, a nie Arabami' - po pierwsze to pan kapitan powinien znac ciut historii. To SA Persowie. A po drugie to niby dlaczego Arabowie to gorszy narod/sort?

  Ksenofobia/rasizm jak z encyklopedii. Tej ostatniej pan kapitan z pewnoscia nie czyta. Szkoda.

  Nic, szczerze radze zostac w domu bo Iranczycy to dumny narod wsrod ktorego sporo jednak fanatycznych kiboli. Skad my to znamy?

 • iarna

  Oceniono 21 razy 17

  Michał, jest taka stara, jednak trochę zapomniana zasada: najpierw pomyśl co chcesz powiedzieć, potem pomysl jak to chcesz powiedzieć, a potem powiedz. jak sie jej bedziesz trzymał, to nie będziesz musiał wyjaśniać ani przepraszać.

 • guga15

  Oceniono 19 razy 15

  Przykra sprawa. Gdyby iranski siatkarz - na podstawie zachowania polskich siatkarzy na boisku - sobie tak pouogolnial lekko na temat Polski i Polakow jak to zrobil Kubiak o Iranie, Persach i Arabach - tak cicho by nie bylo, jak jest teraz po slowach naszego kapitana. Odwieczny problem zdzbla i belki w oku...ktorego my nie nie ogarniamy, lub rzeczywiscie ogarnac nie potrafimy. Sadzac po "sprostowaniu" Pan Kubiak chyba nie ogarania szczerze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX