Siatkówka. Mistrz olimpijski trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Świderski: Będziemy pracować z legendą

Jeden z czołowych zawodników przełomu XX i XXI wieku, były trener reprezentacji Serbii, zbierający szlify trenerskie we włoskich klubach (Sir Safety Perugii i Calzedonii Verona) od nowego sezonu poprowadzi ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Nikola Grbić przejmie funkcję po Andrei Gardinim.

 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdobyła w sezonie 2018/2019 mistrzostwo kraju i Puchar Polski. Sukcesy osiągnięte przez drużynę nie były jednak wystarczającą kartą przetargową, by jej szkoleniowiec Andrea Gardini zechciał kontynuować współpracę z klubem. Trwały spekulacje, kto zajmie jego posadę po tym, jak związał się z beniaminkiem ligi włoskiej z Piacenzy.

Zobacz wideo

Spekulowano, że zespołem z Opolszczyzny zajmie się Stephane Antiga. Francuz związał się jednak z żeńskim DevelopResem Rzeszów. W kręgu zainteresowania klubu był także Gheorghe Cretu (wcześniej Asseco Resovia Rzeszów) czy też Michał Chadała (II trener ZAKSY). Ostatecznie okazało się, że nowym szkoleniowcem będzie Nikola Grbić.

- Bardzo się cieszę, że w przyszłym sezonie nasz zespół będzie miał możliwość współpracować z legendą światowej siatkówki. Nieraz miałem okazję stanąć naprzeciw niego na boisku, teraz będziemy grali w jednej drużynie i mam nadzieję, że swoją pasję i zaangażowanie z boiska przeniesie na trenowanie ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – podkreślił prezes klubu Sebastian Świderski.

Nikola Grbić to mistrz olimpijski z 2000 roku. Większość kariery zawodniczej serbski rozgrywający spędził w Italii, broniąc barw m.in. takich klubów, jak Sisley Treviso, Diatec Trentino czy Copra Piacenza. W 2013 roku Serb zdecydował się spróbować swoich sił w Rosji i to właśnie po sezonie w Zenicie Kazań zakończył siatkarską karierę.

Rozbrat Serba z siatkówką nie trwał długo, w sezonie 2014/2015 Grbić przejął stery Sir Safety Perugii, następnie zostając trenerem męskiej reprezentacji Serbii. Pod wodzą nowego szkoleniowca Serbowie najpierw zdobyli srebro Ligi Światowej (2015 rok), rok później wygrali elitarne rozgrywki, a w 2017 roku wywalczyli brąz mistrzostw świata..

Więcej o: