Siatkówka. Tokio 2020. FIVB ujawniła zasady kwalifikacji olimpijskich w siatkówce

Międzynarodowa federacja siatkówki opublikowała zasady kwalifikacji olimpijskich. Możliwości wywalczenia udziału w IO nie będzie dawać już Puchar Świata, zamiast tego FIVB zorganizuje kilka turniejów kontynentalnych i interkontynentalnych. Udziału w igrzyskach w Tokio pewna nie jest nawet reprezentacja Polski, która niedawno obroniła tytuł mistrza świata.

Po opublikowaniu zasad kwalifikacji, dużo głosów krytyki - podobnie jak przed ostatnimi igrzyskami - wzbudził przepis mówiący o tym, że zwycięzca ostatnich mistrzostw świata nie ma zapewnionego udziału w IO, i również musi brać udział w turniejach kwalifikacyjnych. Takim turniejem - kolejna kontrowersja - nie będzie jednak Puchar Świata, z którego wcześniej do igrzysk awansowały dwa zespoły.

>> Nowy sezon siatkarskiej PlusLigi. Polska, czyli volleyland

Kiedy Polacy powalczą o awans?

Reprezentanci Polski okazje do wywalczenia awansu na IO będą mieli dwie. Najpierw wezmą bowiem udział w turnieju interkontynentalnym, w którym wystartują 24 najlepsze zespoły międzynarodowego rankingu, który zostanie opublikowany w styczniu przyszłego roku (już teraz wiadomo, że Polska znajdzie się w jego czołówce, ale - mimo obrony mistrzostwa świata - niekoniecznie na pierwszym miejscu).

Jeżeli siatkarzom Vitala Heynena nie powiedzie się w turnieju, w którym zagrają reprezentacje z całego świata, będą oni mieli jeszcze jedną szansę. Biało-czerwoni zagrają bowiem w turnieju kontynentalnym, w którym zabraknie już zwycięzców rozgrywek interkontynentalnych.

>> Michał Kubiak komentuje słowa ojca: "Każdy ojciec obawia się o zdrowie swoich dzieci"

Międzynarodowa federacja siatkówki nie podała jeszcze dokładnych dat rozegrania dwóch wspomnianych turniejów.