Siatkarska Liga Narodów. Final Six. Rosja za mocna. Półfinał oddala się od Polaków

W środę biało-czerwoni rozpoczęli zmagania Final Six Siatkarskiej Ligi Narodów. Przeciwnikami Polaków byli Rosjanie, którzy pokonali zespół Vitala Heynena 3:1 (25:18, 25:23, 22:25, 25:17).

Początek meczu to spokojna kontrola każdej piłki przez Rosjan. Zyskiwali oni dokładnością, jak i obecnością na boisku swojego lidera, Maksima Michajłowa, który był nie do zatrzymania na prawym skrzydle (15:13). Mimo tego, że Polacy ulegali słabą postawą w polu serwisowym i przyjęciu, to Bartosz Kurek nie ustawał w odrabianiu strat. Choć osiągnął prawie 80 procent skuteczności ataku, to biało-czerwoni i tak przegrali set 18:25.

Druga partia wyglądała inaczej, ponieważ przez jej większość można było oglądać wyrównaną rywalizację i wynik oscylujący w granicach remisu (8:8, 18:17). Polacy byli bliscy tego, by i w ostatniej fazie seta zrównać się z rywalami, jednak w ich grę ponownie wdarły się błędy w polu serwisowym i pomyłki w obronie choćby Aleksandra Śliwki (20:22). Ostatecznie rozdanie zostało zakończone efektywnym zagraniem Dmitrija Muserskiego (25:23).

Zupełnie inne oblicze Polaków można było oglądać w kolejnej partii. Od samego początku zarówno Kurek, jak i Artur Szalpuk prowadzili swój zespół na prowadzenie (14:11) i to Rosjanie musieli gonić wynik. Zdarzały się i bloki Bartłomieja Lemańskiego na Muserskim, co pociągnęło za sobą jeszcze większą pewność siebie polskiego zespołu i jego finalną wygraną 25:22. Biało-czerwoni stracili ją na początku czwartego seta. Zespół znad Wisły polegał wyłącznie na błędach oponentów, nie zdobywając punktów samodzielnie (7:13). Zmieniło się to wraz z lepszą serią w ataku i zagrywce Śliwki i Szalpuka (10:13), jednak biało-czerwoni nadal nie potrafili ustabilizować gry (11:17). Pojawienie się na boisku Macieja Muzaja wiele nie zmieniło i Polacy przegrali partię oraz tym samym mecz (17:25).

Liderem Polaków w spotkaniu był Bartosz Kurek. Atakujący, który we wcześniejszych spotkaniach nie imponował formą, tym razem zapisał na koncie drużyny aż 23 punkty w czterech setach. Drugi pod tym względem był Artur Szalpuk – 12 punktów. Po drugiej stronie siatki przodowało trio – Wołkow (17), Michajłow (16) oraz Muserski (14).

W czwartek Polacy zmierzą się z kadrą USA. Do półfinału Final Six awansują po dwie drużyny z poszczególnych grup.

Polska – Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25)

Jak będzie wyglądało Final Six w naszym wykonaniu?