Siatkówka. Wielkie zmiany w Lidze Mistrzów! Trzech reprezentantów PlusLigi wystąpi w rozgrywkach w przyszłym sezonie

Trzej, a nie dwaj reprezentanci PlusLigi wystąpią w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Na mocy reformy rozgrywek zrezygnowano m.in. z Final Four.

Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że przez brak punktów rankingowych CEV i niewystępowanie reprezentantów PlusLigi w europejskich zmaganiach niższego szczebla – Pucharze CEV i Pucharze Challenge – w sezonie 2018/2019 Ligi Mistrzów wystąpią tylko dwa polskie zespoły. Ostatnia reforma rozgrywek zmieniła jednak wszystko.

Zasadnicza roszadą jest ta dotycząca rozliczania punktów. Wcześniej obowiązywało przydzielanie ich wyłącznie najlepszemu reprezentantowi danego kraju w konkretnym pucharze. Europejska Federacja Siatkówki postanowiła to zmienić i przyznawać punkty każdemu zespołowi. Liczyć się będą te z ostatnich trzech sezonów.

Dzięki temu sytuacja Polski uległa zasadniczej zmianie. Razem z ligą włoską i rosyjską PlusLiga będzie miało prawo do wystawienia w Lidze Mistrzów trzech reprezentantów. W fazie grupowej zarówno rozgrywek męskich, jak i żeńskich wystąpi 20 drużyn, które podzielone zostaną na 5 grup. Do kolejnego etapu zmagań awansują zwycięzcy poszczególnych zestawień oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc – łącznie 8 ekip.

CEV zrezygnował również z tradycyjnej formy rozgrywania półfinału, czyli Final Four, w którym rywalizowały dotychczas trzy najlepsze drużyny play-off oraz gospodarz. Od ćwierćfinału rozgrywki będą polegać na systemie mecz-rewanż. Jedynie finał, który odbędzie się na neutralnym gruncie, ma być pojedynczym spotkaniem.

Więcej o: