Siatk闚ka. Gda雟kie lwy pokaza造 k造 w olszty雟kiej Uranii. Trefl o krok od br您owego medalu PlusLigi

W pierwszym meczu o br您owy medal PlusLigi sezonu 2017/2018 AZS i Trefl rywalizowa造 ze sob w olszty雟kiej Uranii. Spotkanie zako鎍zy這 si pora磬 gospodarzy 2:3 (26:16, 26:24, 26:28, 23:25, 12:15).

Bez dobrej gry Damiana Schulza gdańszczanie nie mogli rozpocząć rywalizacji z AZS-em jak równy z równym. Atakujący z Trefla nie był w stanie skończyć ataku, natomiast po stronie gospodarzy wszystkie pozycje funkcjonowały bez większych zarzutów (poza prezencją Robberta Andringi). Jan Hadrava zdobył 5 punktów, Miłosz Zniszczoł 3, Jakub Kochanowski 4, a Tomas Rousseaux 3. Miejscowi wygrali 25:16.

Gdańszczanie chcieli zatrzeć złe wrażenie z pierwszej partii i w kolejnej postawili na Damiana Schulza w ataku. Wyszli na prowadzenie 20:16 i wydawało się, że zdominują końcówkę rozdania. Wrażenie to było jednak mylne – olsztynianie skupili się na odrabianiu strat i między innymi dzięki świetnej zagrywce Miłosza Zniszczoła oraz pewności ataku Jana Hadravy wygrali 26:24.

44 procent skuteczności ataku do 39 i wygrana na siatce w blokach 6:3 – mimo lepszej postawy w tych elementach Indykpol AZS Olsztyn przegrał w trzeciej partii 26:28. Przez większość odsłony prowadzili goście (15:12), mimo tego, że źle na boisku spisywali się Mateusz Mika (kończył średnio 1 na 3 zagrania) oraz Artur Szalpuk (20 procent w ataku). Przy słabiej grającym Hadravie (25 procent efektywności ofensywnej) to jednak wystarczyło, by zespół z Gdańska przedłużył mecz (28:26).

Lepsza gra Szalpuka utorowała gdańszczanom drogę do wyrównania w setach. Przyjmujący grał na 60 procentach skuteczności ataku, co przy 67 Daniela McDonnella (5 punktów) dało gościom sporą swobodę na boisku. Choć coraz większą rolę w szeregach olsztynian odgrywał Andringa (8 punktów, 70 procent skuteczności), to sił gospodarzom starczyło tylko na zdobycie 23 punktów w secie.

To olsztynianie rozpoczęli rywalizację od dwupunktowego prowadzenia w tie-breaku. Stracili przewagę przy zmianie stron, ale dzięki aktywności na siatce szybko wyrównali stan seta (8:8). Wyczerpującą, prawie trzygodzinną walk przerwała jednak seria słabszych zagrań AZS-u – atak wprost w blok czy błąd Kochanowskiego w polu serwisowym. Trefl wygrał 15:12.

Stan rywalizacji o brąz PlusLigi: 1:0 dla Trefla Gdańsk

Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk 2:3 (26:16, 26:24, 26:28, 23:25, 12:15)