Siatkówka. Pięciosetowa droga Trefla Gdańsk do półfinału PlusLigi

Pięciu setów potrzebowali gdańszczanie prowadzi przez Andreę Anastasiego, by w trzecim meczu play-off 6 pary Trefl - Jastrzębski Węgiel przypieczętować awans do półfinału PlusLigi. Zespół wygrał 3:2 (25:17, 21:25, 18:25, 26:24, 16:14).

Po dwóch meczach pary play-off 6 Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel było 1:1. W niedzielę o 20.00 zespoły spotkały się ze sobą po raz ostatni, by wyłonić drużynę, która awansuje do półfinału PlusLigi.

W tie-breaku wygrali podopieczni Andrei Anastasiego, jednak udało im się to dopiero na przewagi. Widzowie zgromadzeni w hali w Gdyni mogli cieszyć się ponad dwugodzinnym widowiskiem, w którym trudno było wskazać faworyta do awansu. W pewnym momencie dużo bliżsi wygranej byli siatkarze Ferdinando De Giorgiego, którzy w czwartym secie prowadzili 20:16, przy 2:1 w setach. Nie wykorzystali jednak swojej szansy, a trzy bloki na Salvadorze Hidalgo Olivie w końcówce rozstrzygnęły wynik na korzyść gospodarzy.

Statystycznie Trefl wygrał z jastrzębianami w ataku 54 do 48 procent i w bloku 12:11. Goście byli lepsi w przyjęciu (41 do 25 procent), a także w polu serwisowym (6:5). Gdańszczanie popełnili mniej błędów własnych – 31:35.

MVP spotkania został wybrany zdobywca 20 punktów w meczu, Piotr Nowakowski. Środkowy atakował z prawie 70-procentową efektywnością i aż pięciokrotnie zablokował rywali. Atakujący jego zespołu, Damian Schulz, był autorem 19 punktów (kończył średnio 1 na 2 piłki). Po stronie zespołu z Górnego Śląska najlepiej spisał się kubański przyjmujący. Oliva zdobył 20 punktów. Maciej Muzaj zapisał ich na swoim koncie zaledwie 14 (31 procent skuteczności).

W półfinale gdańszczanie zmierzą się z PGE Skrą Bełchatów.

Stan rywalizacji: 2:1 dla Trefla Gdańsk

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 3:2 (25:17, 21:25, 18:25, 26:24, 16:14)