Siatkówka. Pojedynek byłych selekcjonerów reprezentacji Polski - ONICO Warszawa zmierzy się z Jastrzębskim Węglem

Po raz trzeci w tym sezonie siatkarze ONICO Warszawy i Jastrzębskiego Węgla zmierzą się ze sobą na polskich parkietach. Poprzednie dwa spotkania wygrali warszawianie, którzy najpierw pokonali rywali w PlusLidze, a następnie w rozgrywkach Pucharu Polski.

W sobotę o 14.45 po raz trzeci w sezonie 2017/2018 naprzeciw siebie staną drużyny z Warszawy i Jastrzębia-Zdroju. Pierwszą okazją do starcia były rozgrywki PlusLigi w stołecznym Torwarze, w którym gospodarze pokonali oponentów 3:0 (25:16, 27:25, 28:26). Zrobili to przede wszystkim dzięki świetnej postawie zespołu w bloku (siatkarze Stephane'a Antigi wygrali w tym elemencie 9:4) oraz w polu serwisowym (6:2). Świetny mecz zagrał zdobywca 19 punktów Bartosz Kwolek.

Kolejne spotkanie miało miejsce podczas Pucharu Polski. Był to jeszcze bardziej wyrównany mecz, ponieważ zakończył się zwycięstwem warszawian w pięciu setach 3:2 (25:23, 25:27, 16:25, 25:19, 15:13).

Sytuacja warszawian lepsza, większe zmęczenie jastrzębian

Jeszcze nie tak dawno ONICO Warszawa mierzyła się z bardzo dużymi kłopotami zdrowotnymi. Z urazami lub niedyspozycją zmagali się wspomniany Kwolek, Sharone Vernon-Evans, Jan Nowakowski oraz Damian Wojtaszek. W pewnym momencie drużyna została tylko z dwoma przyjmującymi (Wojciechem Włodarczykiem i Guilleaume Samicą), nie mając możliwości rotacji. W chwili obecnej jest lepiej. W ostatnim meczu z zawiercianami (wygrana 3:2) do składu wrócił Kwolek. Trudności zdrowotne nadal mają Wojtaszek i Kanadyjczyk.

Jastrzębianie grają ostatnio w kratkę, przeplatając dobre mecze (Cerrad Czarni Radom, wygrana 3:1) ze słabszymi (Cuprum Lubin, porażka 0:3). Klub rywalizuje również w Lidze Mistrzów. Mimo że w play-off 12 mierzy się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, więc drużyny nie męczą dalekie podróże, to granie spotkań dwa razy w tygodniu wybija podopiecznych Ferdinando De Giorgiego z rytmu meczowego.

Dwaj selekcjonerzy Polaków po przeciwnej stronie siatki

„Smaczku” sobotniemu spotkaniu doda fakt, że trenerzy obu klubów to byli selekcjonerzy reprezentacji Polski. Stephane Antiga zdobył z biało-czerwonymi złoty medal mistrzostw świata w 2014 roku oraz 3. miejsce w Pucharze Świata w Japonii rok później. Ferdinando De Giorgi prowadził polską drużynę tuż po Francuzie, jednak wyniki, które drużyna narodowa osiągnęła pod jego wodzą (odpadnięcie z mistrzostw Europy po barażach o ćwierćfinał ze Słowenią) poskutkowały zwolnieniem go po sezonie.

Walka o szóstkę trwa

Sobotnie spotkanie będzie istotne dla rozkładu tabeli PlusLigi. Jastrzębianom powinno zależeć na jak najlepszym wyniku meczu – są obecnie na 6. miejscu rozgrywek, które gwarantuje im przedłużenie szans na zdobycie medalu w play-off. Za ich plecami z dwoma punktami starty znajdują się siatkarze Roberto Santilliego z Indykpolu AZS Olsztyn, którzy w niedzielę zagrają z radomianami.

Sytuacja ONICO jest stabilniejsza. Warszawianie zajmują 4. pozycję, mając 6 punktów przewagi nad piątą Resovią. Do trzeciego Trefla tracą trzy punkty.