Sport.pl

Siatkówka. Siatkarska Liga Narodów stała się faktem! Rewolucyjne zmiany w rozgrywkach już od przyszłego roku

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaprezentowała Siatkarską Ligę Narodów, której rozgrywki zostaną zainaugurowane w 2018 roku.

Siatkarska Liga Narodów to wspólny projekt FIVB, IMG i 21 federacji. Zarówno w lidze mężczyzn, jak i kobiet 12 zespołów stałych i 4 zespoły pretendujące będą walczyły ze sobą o tytuł mistrzowski, a mecze będą rozgrywane w formacie każdy z każdym. W sumie w czasie sezonu rozegranych zostanie 130 spotkań, a każdy team zagra ich minimum 15. Kraje stałe gościć będą przynajmniej jedną grupę zestawienia.

Po raz pierwszy FIVB we współpracy z IMG przejmie pełną kontrolę nad produkcją treści. FIVB zapewni również interakcje wewnątrz obiektów poprzez wdrożenie nowej koncepcji aktywnego zaangażowania, w której kibice są włączeni w każdą wymianę.

Przemawiając podczas 70. rocznicy FIVB, świętowanej w Paryżu, gdzie ogłoszono Siatkarską Ligę Narodów, Prezydent FIVB Dr Ary Graça przyznał, że wprowadzone zmiany są rewolucyjne.

– To zwrotny moment w przyszłości naszego sportu. Siatkarska Liga Narodów to najważniejsze zawody w historii FIVB, które zrewolucjonizują sposób, w jaki siatkówka jest prezentowana, czyniąc ją bardziej fanocentryczną – umieszczającą naszych fanów - zarówno tych w hali, jak i przed telewizorami – w sercu każdej akcji. FIVB cieszyło się wielkimi sukcesami w ciągu ostatnich 70 lat; siatkówka stała się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie uprawianych sportów na świecie. Ale zawsze musimy patrzeć przed siebie, aby znajdować sposób, w jaki można dalej ewoluować i unowocześniać nasz sport, jako że dążymy do tego by stać się sportem rodzinnym numer jeden na świecie. Siatkarska Liga Narodów pomoże nam zrealizować naszą wizję i wyznaczyć standardy doświadczeń sportowców i widzów – prezydent FIVB.

W rozgrywkach mężczyzn Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia oraz Rosja będą zespołami stałymi, a Australia, Korea Południowa, Kanada i Bułgaria czterema wybranymi drużynami pretendującymi.

W turnieju kobiet Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja są reprezentacjami stałymi, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia drużynami pretendującymi.

Celem Siatkarskiej Ligi Narodów jest podniesienie poziomu sportowych akcji dla fanów i zapewnienie światowej klasy platformy do rywalizacji i rozwoju dla zawodników. W założeniach stworzenie rozgrywek o tej samej nazwie dla mężczyzn i kobiet promuje równouprawnienie w siatkówce, a jednocześnie czyni rozgrywki łatwiejszymi i bardziej zachęcającymi do śledzenia.

Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów będzie również drugorzędna Liga Pretendentów [Challenger League] umożliwiając awanse i spadki.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (39)
Siatkówka. Siatkarska Liga Narodów stała się faktem! Rewolucyjne zmiany w rozgrywkach już od przyszłego roku
Zaloguj się
 • panihalinka

  Oceniono 7 razy 5

  To są rewolucyjne zmiany?? Rewolucja to byłaby jakby można było zremisować w siatkówce

 • qqror

  Oceniono 4 razy 4

  "FIVB zapewni również interakcje wewnątrz obiektów poprzez wdrożenie nowej koncepcji aktywnego zaangażowania, w której kibice są włączeni w każdą wymianę."
  Co oznacza to zdanie?

 • zsm-5

  Oceniono 3 razy 3

  "FIVB we współpracy z IMG przejmie pełną kontrolę nad produkcją treści" - co to za bełkot?!

 • jakas1

  Oceniono 5 razy 3

  PRZYCZYNĄ faktu, że siatkówką nikt się już w świecie nie interesuje są te wszystkie dzikie karty, niejasne zasady kwalifikacji, wybieranie przez FIVB drużyn do udziału w turniejach na zasadzie uznaniowości, a nie eliminacji sportowych. I oni w odpowiedzi na to robią ligę, do której ... samodzielnie ręcznie wybierają uczestników, żeby było medialnie?! Oczywiście w Polsce nikt nie zaprotestuje, bo przecież nas biorą, więc jest OK. Nie jest OK.
  Szósta w świecie Kanada wzięta tylko jako pretender, ale już dwudzieste Chiny wzięte jako pełny uczestnik. Dla Egiptu, Belgii, czy Kuby miejsca brak, ale jest miejsce dla Korei, która nic nie wygrała.
  Natomiast w damskiej siatkówce wzięcie naszej reprezentacji to kpina. Jest 6 wyżej notowanych reprezentacji, które nie zagrają w tym turnieju.

 • kuku666

  Oceniono 3 razy 3

  W tytule "rewolucyjne zmiany" a w samym artykule nie wyjaśniono praktycznie niczego, poza samymi ogólniakami.

  Poziom redakcji trzyma się na swoim stałym, żenującym poziomie.

 • badziewiak66

  Oceniono 2 razy 2

  Ja to bym podniósł siatkę do 4.50 m i wprowadził buty na sprężynach ( albo rakietowe buty ). No i Robert Mateja objąłby kadrę.

 • obambo301

  Oceniono 2 razy 2

  "Każdy team", czemu nie ewri tim, jeśli już zapożyczacie? Czy naprawdę w języku polskim nie mamy odpowiednika? Drużyna, ekipa, zespół, reprezentacja, kadra... Czy wy naprawdę samych gimnazjalistów zatrudniacie?

 • repres1

  Oceniono 2 razy 2

  A mógłby ktoś wytłumaczyć, o co w tym chodzi?
  Co to jest IMG?
  "Celem Siatkarskiej Ligi Narodów jest podniesienie poziomu sportowych akcji dla fanów i zapewnienie światowej klasy platformy do rywalizacji i rozwoju dla zawodników" - genialne stwierdzenie; proszę o więcej tego typu zdań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX