Siatkówka. ME 2019. Ogłoszono podział na grupy eliminacyjne. Polska na uprzywilejowanej pozycji!

Mistrzostwa Europy 2019 rozegrane zostaną we Francji, Słowenii, Belgii i Holandii (męski turniej) oraz w Turcji, Polsce, na Węgrzech i w Czechach (zmagania kobiet). Polska kadra mężczyzn ma zagwarantowany udział w imprezie na mocy wyniku osiągniętego w tegorocznym czempionacie Starego Kontynentu.

Kwalifikacje do mistrzostw Europy 2019 rozpoczną się w sierpniu 2018 roku, a zakończą na początku stycznia 2019. Obie reprezentacje Polski (kobiet i mężczyzn) są już pewne udziału w turnieju głównym.

Mistrzostwa Europy Mężczyzn 2019


Cztery kraje organizujące mistrzostwa – Francja, Słowenia, Belgia oraz Holandia oraz osiem drużyn zakwalifikowanych na podstawie klasyfikacji końcowej LOTTO EuroVolley Polska 2017 – Rosja, Niemcy, Serbia, Włochy, Bułgaria, Czechy, Polska oraz Turcja – mają zagwarantowany udziału w mistrzostwach Europy mężczyzn w 2019 roku.

Pozostałe 26 reprezentacji weźmie udział w eliminacjach, które rozpoczną się w sierpniu 2018 roku. Drużyny zostały podzielone na siedem grup.

Grupa A: Finlandia, Dania, Rumunia

Grupa B: Estonia, Łotwa, Izrael

Grupa C: Słowacja, Czarnogóra, Mołdawia, Islandia

Grupa D: Portugalia, Chorwacja, Austria, Albania

Grupa E: Hiszpania, Białoruś, Norwegia, Gruzja

Grupa F: Ukraina, Macedonia, Węgry, Szwajcaria

Grupa G: Grecja, Szwecja, Azerbejdżan, Luksemburg

Zwycięzcy wszystkich grup oraz pięć drużyn sklasyfikowanych na drugim miejscu w grupie z najlepszymi wynikami wywalczy awans do mistrzostw Europy 2019. Ze względu na to, że w dwóch grupach są trzy zespoły, a w pozostałych pięciu cztery, wynik meczu z zespołem z czwartego miejsca w grupie nie będzie brany pod uwagę przy porównywaniu wyników drużyn zajmujących drugie miejsce w grupie. W ramach grup każdy zagra z każdym dwa mecze - jeden na wyjeździe i jeden u siebie.

Mistrzostwa Europy Kobiet 2019

Udział w turnieju głównym mają zagwarantowane drużyny gospodarzy – Turcja, Polska, Węgry i Czechy - oraz osiem drużyn zakwalifikowanych na podstawie klasyfikacji końcowej Mistrzostw Europy 2017, które odbyły się w Azerbejdżanie i Gruzji, są to: Serbia, Holandia, Azerbejdżan, Włochy, Rosja, Białoruś, Niemcy i Bułgaria.

W kwalifikacjach do mistrzostw, które rozpoczną się w sierpniu 2018 roku wezmą udział 24 zespoły, podzielone na sześć grup.

Grupa A: Belgia, Izrael, Słowenia, Islandia

Grupa B: Chorwacja, Szwajcaria, Austria, Albania

Grupa C: Ukraina, Czarnogóra, Grecja, Norwegia

Grupa D: Francja, Portugalia, Gruzja, Dania

Grupa E: Słowacja, Finlandia, Estonia, Szwecja

Grupa F: Rumunia, Hiszpania, Łotwa, Bośnia i Hercegowina

Zwycięzca oraz drużyna z drugiego miejsca z każdej grupy awansuje do turnieju głównego mistrzostw Europy kobiet w 2019 roku. Podobnie, jak w kwalifikacjach mężczyzn, w ramach grupy każdy zagra z każdym w sumie dwa mecze - u siebie i na wyjeździe.

Zespoły zostały podzielone na grupy na podstawie ostatniego rankingu europejskiego, według systemu serpentyny.

Harmonogram meczów kwalifikacyjnych:

1. kolejka: 15 sierpnia 2018
2. kolejka: 18 lub 19 sierpnia 2018
3. kolejka: 22 sierpnia 2018
4. kolejka: 25 lub 26 sierpnia 2018
5. kolejka: 5 lub 6 stycznia 2019
6. kolejka: 9 stycznia 2019

Zobacz wideo
Więcej o: