Siatkówka. Zmiany zasad kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio. Trudna droga dla Polaków

Zwycięzcy turniejów interkontynentalnych i kontynentalnych, a także najlepsze zespoły z zawodów według rankingu FIVB - to oni poza gospodarzami zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Tokio. Projekt nowych zasad kwalifikacji odbiera możliwość uzyskania awansu w Pucharze Świata.

– Trwają prace nad zmianą kalendarza rozgrywek międzynarodowych, stąd nie są jeszcze ustalone konkretne terminy poszczególnych etapów kwalifikacji olimpijskich. Na tę decyzją musimy jeszcze poczekać – mówi Mirosław Przedpełski, członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. – Rozegrany także zostanie Puchar Świata w Japonii, ale ze względu na fakt, że Japonia jest także gospodarzem igrzysk, tym razem Puchar Świata nie będzie kwalifikacją olimpijską – dodaje były prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W turnieju siatkarskim igrzysk olimpijskich w Tokio uczestniczyć będzie 12 drużyn. Jedną z nich będą gospodarze – pozostałe zostaną wyłonione dzięki turniejom poprzedzającym imprezę.

Trzy zespoły kwalifikację uzyskają na mocy turnieju interkontynentalnego z udziałem mistrzów i wicemistrzów kontynentów oraz mistrza świata i gospodarza. Kolejne trzy drużyny do najważniejszej imprezy czterolecia awansują po trzech turniejach rozstawianych według rankingu FIVB z udziałem czterech drużyn w każdym. Pozostałe ekipy zmierzą się na własnych kontynentach w zawodach, których zasady będą ustalane przez federacje kontynentalne. Z nich do Tokio 2020 trafi pięciu wygranych.

15 września Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) skierowała powyższy projekt do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. MKOl ma czas na zaakceptowanie lub odrzucenie go do lutego przyszłego roku.