Reprezentacja Serbii w siatkówce bez trenera. Legendarny Nikola Grbić odszedł

Miał być kontynuatorem serbskich sukcesów, okazało się jednak, że było ich za mało. Nikola Grbić zakończył współpracę z reprezentacją Serbii.
Zobacz wideo

Legendarny rozgrywający serbskiej kadry pracował na stanowisku selekcjonera zespołu od 2015 roku. Mistrz olimpijski z 2000 roku, mistrz Europy z 2001 i brązowy medalista siatkarskiego mundialu 2010 piastował swoje stanowisko przez cztery lata. W tym czasie osiągnął z kadrą brązowy medal mistrzostw Europy i zdobył dwa krążki Ligi Światowej (2016 złoty, 2015 srebrny).

Dla władz federacji to zapewne zdecydowanie za mało. - Serbska Federacja Siatkówki i Nikola Grbić podjęli decyzję o zakończeniu współpracy. Została ona podjęta w atmosferze najwyższego szacunku i ma na celu dobro interesu obu stron. Wkrótce ogłoszone zostanie nazwisko nowego szkoleniowca drużyny - można było przeczytać w komunikacie na stronie serbskiego związku.

Decyzja ta z pewnością miała związek z nieuzyskaniem przez reprezentację Serbii awansu do igrzysk olimpijskich w Tokio. Kadra miała ku temu okazję podczas zeszłotygodniowego turnieju w Bari, gdzie o olimpijski bilet walczyła z Włochami, Australią i Kamerunem. Ostatecznie do stolicy Japonii w przyszłym roku pojadą siatkarze z Italii, którzy w niedzielnym meczu zdecydowanie pokonali podopiecznych Nikoli Grbicia 3:0, nie pozwalając im w żadnym z setów zdobyć więcej niż 19 punktów. Drużyna Serbii zajęła 2. miejsce w grupie, które nie było premiowane awansem. Przed nią więc rywalizacja w styczniowym kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym, w którym spotka się m.in. z Francją. Warto dodać, że Serbowie nie uzyskali awansu do igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku.

Następca znany?

Jak podają międzynarodowe media, następcą Nikoli Grbicia ma zostać Slobodan Kovac. Szkoleniowiec ten znany jest m.in. ze współpracy z reprezentacjami Iranu czy Serbii i Sir Safety Perugią, której trenerem obecnie jest Vital Heynen. To prowadzona przez niego drużyna ze Słowenii w 2017 roku wygrała w barażach mistrzostw Europy z polską kadrą, eliminując z turnieju biało-czerwonych kierowanych ówcześnie przez Ferdinando De Giorgiego.

Informacja o zmianie w sztabie szkoleniowym Serbii ma duże znaczenie na "polskim podwórku" przez to, że Nikola Grbić od nowego sezonu będzie prowadził mistrza PlusLigi, ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Zespół przejmie po Andrei Gardinim, który postanowił przenieść się do Włoch.

Więcej o: