Siatkówka. Matlak powołał kadrę - bez Skowrońskiej, ale z Glinką

Trener siatkarskiej reprezentacji kobiet Jerzy Matlak powołał 15-osobową kadrę, jaka rozpocznie przygotowania do Mistrzostw Świata w Japonii. W składzie nie brakuje sensacji - zabrakło Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty, ale jest za to powracająca po dwuletniej przerwie Małgorzata Glinka-Mogentale.

Sztab szkoleniowy na czele z Matlakiem powołał 15 zawodniczek, które będą kontynuować przygotowania do mundialu. Zestawienie to jest na chwilę obecną optymalne, jeśli wziąć pod uwagę dyspozycję prezentowaną przez nasze siatkarki.

Do 14 września skład zostanie uzupełniony o kolejne cztery zawodniczki.

Zgodnie z wymaganiami FIVB (światowa federacja siatkarska) we wstępnym składzie na mundial, musi się znaleźć 19 zawodniczek. Dopiero z tej grupy wyselekcjonowana zostanie czternastka, która pojedzie na turniej do Italii.

Matlak zapowiadał rewolucję

W przededniu turnieju finałowego World Grand Prix trener Jerzy Matlak groził, że wyrzuci z reprezentacji czołowe siatkarki. - Zamiast grać, podpierają ściany. Może być tak, że wezmę na mundial samą młodzież  - ostrzegał Matlak. Trener nie podał wówczas nazwisk, ale wiadomo, że chodziło mu przede wszystkim o Katarzynę Skowrońską.

- One miały być autentycznymi liderkami na tej pozycji - oceniał Skowrońską i Joannę Kaczor selekcjoner. - Żadna z nich jednak nie przekonywała mnie swoją grą. Wchodziły na boisko, miały 10 ataków, a robiły jeden, dwa punkty. Zarzuca mi się, że za dużo mieszałem na tej pozycji. A przepraszam, to co miałem zrobić? Nie mieszam w tym składzie bez powodu. Przecież, jakby grały dobrze, to nie byłoby żadnego szumu.

Wielki comeback Glinki

Małgorzata Glinka-Mogentala zakładała reprezentacyjną koszulkę aż 217 razy. Dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy, będąc czołową zawodniczką naszej drużyny na obu turniejach. Na pierwszym z nich - w 2003 roku w Turcji została wybrana najbardziej wartościową zawodniczką mistrzostw. W tym samym roku CEV uhonorowała ją tytułem najlepszej siatkarki Europy.

Po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zawiesiła reprezentacyjną karierę, a gdy po urlopie macierzyńskim wróciła do gry w klubie. Kolejni selekcjonerzy pomijali ją jednak przy powołaniach do reprezentacji. Glinka znów będzie mogła udowodnić swoją przydatność w ekipie "Biało-Czerwonych".

Pełne zestawienie "biało-czerwonych", które kontynuować będzie przygotowania do MŚ:

Przyjęcie: Aleksandra Jagieło, Anna Werblińska, Karolina Kosek, Joanna Staniucha-Szczurek

Atak: Joanna Kaczor, Katarzyna Zaroślińka, Małgorzata Glinka

Środek: Katarzyna Gajgał, Berenika Okuniewska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Maja Tokarska

Rozegranie: Milena Sadurek, Joanna Wołosz

Libero: Mariola Zenik, Paulina Maj

Więcej o sensacyjnym składzie kadry - na Reprezentacja.net ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA