Sport.pl

Siatkówka. Będzie nowy system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Polacy mogą zapewnić sobie awans już w pierwszym turnieju

15 września Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) skierowała do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) projekt zasad kwalifikacji do turnieju olimpijskiego Tokio 2020.

MKOl czas na zaakceptowanie projektu ma do lutego przyszłego roku, ale już teraz wiadomo, jak najprawdopodobniej wyglądać będą kwalifikacje. Potwierdzone zostały informacje o tym, że Puchar Świata tym razem nie będzie uznawany za turniej kwalifikacyjny, głównie ze względu na to, że zostanie przeprowadzony w Japonii. Za kwalifikacje nie będzie uznawana także Liga Narodów.

>> Giba pod wrażeniem gry Polaków. Heynen, Kurek i Kubiak chwaleni przez legendę brazylijskiej siatkówki

Trzy etapy, Polska awans może wywalczyć już w pierwszym

Według przesłanego do MKOl projektu, kwalifikacje będą składać się z trzech etapów. W pierwszym zagra 12 zespołów: wybrany przez FIVB gospodarz, mistrz świata z 2018 roku (reprezentacja Polski), a także po dwie najlepsze drużyny ostatnich mistrzostw z każdego kontynentu.

Drugi etap kwalifikacji będzie się składał z trzech turniejów kwalifikacyjnych, w których udział wezmą po cztery drużyny (przydzielane na podstawie rankingu FIVB). O układzie grup w każdym turnieju zdecydują pozycje drużyn ze światowego rankingu, z dnia 1 stycznia 2019 roku. Na razie przedstawiciele światowej federacji nie poinformowali, jak dokładnie będą wyglądać turnieje.

>> Wiadomo, ile reprezentacja Polski otrzymała za triumf w mistrzostwach. Bardzo niska kwota

Jeżeli danej reprezentacji nie wyjdą dwa pierwsze podejścia, okazją do wywalczenia prawa udziału w IO będzie trzeci etap, który stworzą kwalifikacyjne turnieje kontynentalne. Tutaj o zasadach kwalifikacji, wciąż nieznanych, decydować będą federacje kontynentalne.

>> Kapitan reprezentacji Brazylii, Bruno Rezende: Polska zasłużyła na zwycięstwo. Była lepsza, najlepsza

FIVB i MKOl wstrzymują się z podaniem dokładnych zasad, wstrzymują się również z terminami rozgrywek. Wciąż nie wiadomo bowiem, jak będzie wyglądał kalendarz olimpijski. Ta kwestia może się wyjaśnić dopiero w lutym przyszłego roku.

Więcej o:
Komentarze (24)
Będzie nowy system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Polacy mogą zapewnić sobie awans już w pierwszym turnieju
Zaloguj się
 • dreadfulsam

  Oceniono 18 razy 16

  Jeszcze w 2006 r. Mistrz Świata z automatu dostawał kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie. Ale FIVB musi oczywiście wszystko zamulić i skomplikować, żeby maksymalnie ułatwić wyjazd na IO tym, którzy nie zasługują na to sportowo, ale są w stanie sypnąć odpowiednią kasą do kieszeni federacji.

 • scierplaminoga

  Oceniono 12 razy 12

  powinien jechać mistrz świata, mistrzowie kontynentów i drużyny które wygrają eliminacje z pozostałych. A nie jakieś bzdety

 • karolhenryk

  Oceniono 11 razy 11

  Dużo testu z którego nic nie wynika.

  Podstawowe pytanie:
  ILE drużyn kwalifikuje się z tego turnieju?

 • badziewiak66

  Oceniono 8 razy 6

  Tak, bardziej szalonej federacji niż FIVB nie ma w świecie sportu. Karkołomny system rozgrywek MŚ, niebywale pokręcone przepisy gry, jeszcze bardziej pokręcony system eliminacji do IO. Co do tego nie ma wątpliwości, że siatkówka urzędasem stoi, który kocha sterować siatkówką zza biurka. PZPN to przy FIVB mały chłopiec.

 • southtown

  Oceniono 22 razy 4

  Dzien Dobry. Jestem profesorem fizyki, mam iloraz inteligencji 164 i posiadam firmę zatrudniająca ponad 340 osob na trzech kontynentach. Mówię plynnie w 4 językach, ale kwalifikacji do IO oraz systemu rozgrywek poszczególnych turniejów siatkówki nie rozumiem :(

 • honkers

  Oceniono 2 razy 2

  To jakaś paranoja i wymysły półgłówków mieniących się działaczami. Mistrz świata powinien do turnieju olimpijskiego awansować z marszu razem z mistrzami poszczególnych kontynentów a reszta niech walczy..

 • js08836

  Oceniono 5 razy 1

  Różnica między TVPiS a Polsatem była taka, że Polsat pokazywał wszystkie mecze MŚ. Biedaki kurskiego, tylko mecze Polaków.

 • miromaz

  Oceniono 3 razy 1

  Porównując tytuł do treści artykułu to poziom dziennikarstwa jest żenujący

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX