Sport.pl

MŚ siatkówka 2018. Wiadomo, ile reprezentacja Polski otrzymała za triumf w mistrzostwach. Bardzo niska kwota

W niedzielę reprezentacja Polski po raz drugi z rzędu została siatkarskim mistrzem świata. Drużyna Vitala Heynena w finale okazała się lepsza od Brazylii, którą pokonała 3:0. Wiadomo, ile Polski Związek Piłki Siatkowej otrzymał za triumf na MŚ we Włoszech i Bułgarii.

Polacy za obronę tytułu siatkarskiego mistrza świata otrzymali 200 tys. dolarów, aż czterdzieści razy mniej, niż PZPN za sam udział reprezentacji piłkarzy w fazie grupowej mundialu. Drudzy Brazylijczycy zarobili 125 tys., a trzeci Amerykanie 75 tys. Premie dla trzech najlepszych reprezentacji siatkarskich na świecie wypadają bardzo skromnie przy tym, ile za sukces na mundialu otrzymują federacje piłkarskie. Dla porównania, Francja, która wygrała ostatnie mistrzostwa w piłce nożnej, zarobiła aż 38 mln dolarów.

>> Kapitan reprezentacji Brazylii, Bruno Rezende: Polska zasłużyła na zwycięstwo. Była lepsza, najlepsza

Więcej od polskich siatkarzy zarobili nie tylko triumfatorzy piłkarskiego mundialu, ale także reprezentacja Polski, w trakcie turnieju prowadzona przez Adama Nawałkę. Za to, że biało-czerwoni jedynie uczestniczyli w rozgrywkach grupowych (szanse na awans do fazy pucharowej stracili po tym, jak przegrali dwa pierwsze mecze), Polski Związek Piłki Nożnej otrzymał aż 8 mln dolarów. Wcześniej zarobił 1,5 mln za sam awans na MŚ.

>> Brazylijskie i włoskie media oceniają grę reprezentacji Polski. Bartosz Kurek bohaterem

Ze wspomnianych 200 tys. dolarów, część pieniędzy przeznaczona zostanie na premie dla zawodników (nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będą wyglądać). Dodatkowym zarobkiem już teraz pochwalić może się jednak kilku reprezentantów Polski, którzy otrzymali nagrody indywidualne. Bartosz Kurek za tytuł MVP (most valuable player - najbardziej wartościowy / najlepszy zawodnik) otrzymał 30 tys. dolarów. Inni, jak Michał Kubiak (najlepszy przyjmujący), Piotr Nowakowski (najlepszy środkowy) czy Paweł Zatorski (najlepszy libero) zarobią natomiast po 10 tys..

Więcej o:
Komentarze (109)
Wiadomo, ile reprezentacja Polski otrzymała za triumf w mistrzostwach. Bardzo niska kwota
Zaloguj się
 • grot191

  Oceniono 41 razy 35

  To nie siatkarze dostają za mało. To piłkarze dostają zdecydowanie za wiele.

 • amuzc

  Oceniono 36 razy 20

  Odnoszą większe sukcesy, lepiej grają, dają więcej radości a na meczach można się normalnie bawić nawet z dziećmi.
  I mają mniej pieniędzy niż najpodlejsi kopacze.
  A może to i lepiej, że w tej dyscyplinie jest jeszcze normalność, nie ma mafii, przekrętów i kiboli!

 • kabza1605

  Oceniono 17 razy 11

  To jest tak samo jak z gwiazdami disco polo czy celebrytami. Zarabiają wielką kasę za tandetę. Ale tego chce suweren!

 • timbwolf3

  Oceniono 14 razy 10

  Plusem tej sytuacji jest, że siatkarze nie są targetem robiących dzióbki plastikowych blachar, zgrupowania nie przypominają rewii i lansu, przez co mogą się skupić na wytyczonym celu, efekty widać.

 • zen0biusz

  Oceniono 5 razy 5

  Nie piłkarzy wina, że FIFA płaci 40x więcej niż FIVB.

 • norge

  Oceniono 8 razy 4

  FIVB to banda złodziei i dlatego nie ma forsy na premie dla uczestników mega ważnych turniejów. Wszystko rozkradzione przez działaczy.

 • stef0909

  Oceniono 4 razy 4

  Obatel dostanie resztę i będzie jak piłkarze!!!!!!!!!!!

 • coolheaded

  Oceniono 10 razy 4

  Piłkarzom się należało!! Zapytajcie niejakiej Beci.

 • Wojciech P.

  Oceniono 3 razy 3

  Wielki szacun dla siatkarzy za to co zrobili a reszta to historia i tyle - taki rynek. Można zapytać, czemu nauczyciele nie zarabiają lepiej niż modele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX