MŚ siatkówka 2018. O finał z tymi, którzy sprawiają nam najwięcej problemów. Polska zmierzy się z USA

W ostatnich latach nie było zespołu, z którym grałoby się polskiej kadrze tak źle, jak z USA. W sobotę zespół Vitala Heynena zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi w półfinale mistrzostw świata.

Czarna seria od 2015

Polska kadra nie wygrała ze Stanami Zjednoczonymi od 21 września 2015 roku – czyli od triumfu w Pucharze Świata 3:1 (później grali ze sobą 4 razy, z czego 2 razy za trenerki Vitala Heynena). Jedna z najboleśniejszych porażek dla biało-czerwonych miała miejsce 17 sierpnia 2016 roku w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro - zamknęła ona drogę do dalszej gry w turnieju. Polacy przegrywali z nimi także na mistrzostwach świata 2014 w II fazie grupowej 1:3. Jedną z najważniejszych wygranych zespołu znad Wisły jest natomiast triumf w finale Ligi Światowej 2012 za kadencji Andrei Anastasiego.

W sumie od przejęcia kadry przez Raula Lozano z USA polska reprezentacja grała 26 razy. 13 meczów wygrała i 13 przegrała.

W statystykach ustępujemy na ataku, wygrywamy blokiem.

W ten oto sposób prezentują się statystyki Polski i USA na poszczególnych pozycjach:

Najlepszy punktujący:

6. Aaron Russel – 119

7. Bartosz Kurek – 118

Najlepszy atakujący:

1. Matthew Anderson – skuteczność 58%

13. Artur Szalpuk –  skuteczność 49,47%

Najlepszy blokujący:

4. Michał Kubiak – średnia 0.47 na set

5. Maxwell Holt – średnia 0,39 na set

Najlepszy serwujący:

3. Bartosz Kurek – średnia 0,37 na set

4. Taylor Sander – średnia 0,36 na set

Najlepszy rozgrywający:

1. Micah Christenson

8. Fabian Drzyzga

Najlepszy broniący:

3. Paweł Zatorski – średnio 1,5 na set

4. Erik Shoji - średnio 1,5 na set

Najlepszy przyjmujący:

1.Taylor Sander – 38,36%

2.Paweł Zatorski – 33,92%

Amerykanie wygrywają z Polską na kluczowej pozycji atakującego. Największą przewagę biało-czerwoni mają w bloku. Zaraz za Michałem Kubiakiem w statystykach znajdują się Jakub Kochanowski i Mateusz Bieniek. Niżej są Piotr Nowakowski i Bartosz Kurek, ale wciąż są oni w statystykach przed Maxwellem Holtem.

Opinie ekspertów

Daniel Pliński dla Sport.pl: „W takich meczach naprawdę często decyduje dyspozycja dnia. Moim zdaniem Amerykanie na 10 meczów z nami powinni wygrać siedem. Ale dla nich to też będzie psychicznie trudny mecz. Najtrudniejszy z takich 10, bo może dać wszystko, a może też zabrać wszystkie marzenia, które sportowiec sobie wymarzył. To jeden dzień, dwie godziny, wynik jest otwarty”.

Waldemar Wspaniały dla Sportowych Faktów: „USA jest na pewno faworytem. Od początku mistrzostw grają na równym, bardzo wysokim poziomie. Przegrali wprawdzie w piątek z Brazylią, ale tego spotkania w ogóle nie biorę pod uwagę. Mieli już zapewniony awans i mogli wystawić rezerwowych. Mają w swoim składzie wielkie gwiazdy światowej siatkówki, jak Matthew Anderson, Aaron Russell czy Taylor Sander. Z drugiej strony jednak to my jesteśmy na fali, a kilku faworytów już przecież odpadło z rywalizacji”

Mecz Polska – USA w sobotę o 21.15. Relacja na żywo Sport.pl.

Więcej o: