MŚ siatkówka 2018. Polska - Francja. Mecz, od którego zależy za dużo. Pokaleczona Francja wciąż walczy o awans

Kolejnym rywalem reprezentacji Polski w grupie H będzie Francja. Od tego meczu będzie wiele zależało. Trójkolorowi muszą wygrać swoje wszystkie spotkania, by zachować szanse na awans do najlepszej szóstki turnieju.

Francja to zwycięzcy Ligi Światowej z 2015 i 2017, a także mistrzowie Europy sprzed trzech lat. Mimo początkowego braku sukcesów pod wodzą ich aktualnego szkoleniowca, Laurenta Tillie, cierpliwość i spora dawka spokoju w zespole przerodziły się w sukces. W ostatnich kilku latach drużyna ta była faworytem większości imprez, stanowiąc o sile europejskiej siatkówki.

MŚ siatkówka 2018. Co musi zrobić Polska, by awansować? [WARIANTY]

Obecnie w grupie H mistrzostw świata zajmuje 3. miejsce, na swoim koncie mając 3 zwycięstwa i 3 porażki oraz 12 punktów. Jej piątkowy mecz z Serbią zakończył się tie-breakiem. Siłę ataku oparła na Stephane Boyerze, który skończył 29/46 zagrań w ataku, zdobywając 34 punkty. Największa gwiazda kadry, Earvin Ngapeth, punktował trzynastokrotnie, utrzymując 50 procentową skuteczność ataku.

Czy Francja gra o nic?

Przed przystąpieniem do drugiej fazy turnieju Francuzi mieli na swoim koncie dwie porażki i 11 punktów. Wiedzieli, że muszą wygrywać wszystko, by przy przewidywanym triumfie Polski z Argentyną móc liczyć na awans. Po przegranym meczu z Serbią byli więc załamani.

MŚ siatkówka. Polska - Francja. Gdzie obejrzeć mecz? Transmisja TV, stream online

Grający w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle kapitan drużyny z Francji, Benjamin Toniutti, powiedział, że mimo sympatii w stosunku do naszego kraju, będzie trzymał kciuki za triumf Albicelestes, ponieważ to pozwoli jego kadrze utrzymać szanse na awans do Final Six turnieju.

Jego nadzieje nie okazały się płonne. Polacy przegrali z Argentyną 2:3, znacząco utrudniając sobie drogę do awansu. Muszą wygrać mecz za trzy punkty, by być w „top 6” albo zwyciężyć za dwa, potrzebując do awansu choćby zwycięstwa Włochów. W tej sytuacji Trójkolorowi nie mogą już pozwolić sobie na porażki – muszą wygrać dwa mecze, czyli z biało-czerwonymi również.

MŚ siatkówka 2018. Argentyna kpi z sędziowania i FIVB

Boyer kluczem

- Boyer jest kluczem do tego, by wygrać mecz. Zablokowanie tego zawodnika jest ważne, bo zdobywa on najwięcej punktów i do niego kierowanych jest najwięcej piłek. Ngapeth pomaga drużynie, ale nie zapominajmy też o Kevinie Tillie, który w meczu z Serbią był „w gazie”. Czekamy na to, co my pokażemy. Liczę na powrót do tego, co graliśmy wcześniej. Potrafimy przecież grać bez błędów i bardzo cierpliwie. Jak zaczniemy się kopać to nie będzie to nasza siatkówka. W meczu z Argentyną sami sobie zrobiliśmy problem – mówi statystyk teamu trenera Vitala Heynena, Robert Kaźmierczak.

- W starcu z Albicelestes Vital przejął rolę lidera pod nieobecność Michała Kubiaka. Nie możemy mieć pretensji o to, że walczył o każdy punkt. Czy to jest 9:3, czy 24:23 nie mamy wpływu na to, jak zareaguje drużyna przeciwna. Nie zabierajmy trenerowi możliwości walki o wynik – dodaje statystyk.

Mecz Polska – Francja w sobotę o 19.40.

Jeżeli podobał Ci się artykuł, to wypróbuj nasz nowy sportowy newsletter. Kliknij, się zapisać >>>

Więcej o: