Polska - Brazylia 3:2. Brazylia ograna! Półfinał już w środę? Tak! Jeśli Brazylia przegra

Zwycięstwo polskich siatkarzy 3:2 nad Brazylią, po niezwykle zaciętym spotkaniu, przybliżyło Polaków do gry w półfinale mistrzostwa świata, które odbywają się w naszym kraju. W środę nasi nie grają, ale mogą awansować do najlepszej czwórki. Wystarczy, że Rosja pokona Brazylię. Początek spotkania o godz. 20.25. Relacja na żywo na Sport.pl.

Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]

To był niesamowity mecz naszych siatkarzy. W pierwszym secie przegrywali przecież z obrońcami tytułu, wicemistrzami olimpijskimi 10:15. Odwrócili jednak losy tej partii i wygrali ją do 22. Później przegrywali w meczu 1:2, a porażka w trzecim secie nie napawała optymizmem. Nasi znowu jednak się podnieśli i doprowadzili do tie-breaka. W tym to oni byli górą, prowadzili 7:2, by pod koniec partii przegrywać. Brazylia miała piłkę meczową, ale ostatecznie to nasi cieszyli się ze zwycięstwa. Tym samym zrobili krok do gry o medale!

Ale nie tylko. Polacy mogą wygrać grupę . Wystarczy, że wygrają w jakimkolwiek stosunku z Rosją w czwartek. Nawet wygrana 3:2 pozwoli im na zajęcie pierwszego miejsca w grupie. Tylko oni wtedy będą mieć dwa zwycięstwa, przy czterech punktach. Ani Rosja, ani Brazylia lepsza nie będzie.

Kibicujemy Rosjanom?

Ale może się też okazać, że biało-czerwoni w półfinale znajdą się już w środę. Będą z boku oglądać pojedynek Rosji z Brazylią i... kibicować tym pierwszym. Jeśli Rosjanie ograją aktualnych jeszcze mistrzów świata, Canarinhos wrócą do domu.

I Polska, i Rosja będą miały bowiem po jednym zwycięstwie na koncie i minimum po dwa punkty. Brazylia w grupie będzie więc trzecia, bo przy takim samym dorobku punktowym liczy się liczba wygranych . Nie liczyłyby się w takim przypadku sety - gdyby Brazylia przegrała 2:3 z Rosją, a my ze "Sborną" 0:3, miałaby stosunek setów 4:6, a my 3:5. Nie miałoby to jednak znaczenia, bo sety liczą się dopiero przy równej liczbie punktów i równej liczbie wygranych meczów.

Co jednak, gdy wygrają Brazylijczycy? Jeśli zwyciężą 3:2, będą mieć łącznie trzy punkty, Rosja jeden. Wtedy nawet porażka 2:3 w czwartkowym spotkaniu może dać nam awans, a nawet zwycięstwo w grupie. Może jednak nas też wyeliminować. W ruch pójdą kalkulatory, bo liczony będzie stosunek małych punktów.

Dwa sety do szczęścia?

Gdy Brazylia wygra 3:0 lub 3:1, z Rosją będziemy musieli ugrać tylko dwa sety. Tym razem to wystarczy na pewno. Wtedy Polacy zgromadzą trzy meczowe punkty, a Rosja najwyżej będzie miała dwa. Ale to Brazylijczycy wygrają grupę.

Jedno jest pewne. Jeśli w środę Rosjanie jednak nie wygrają, Polacy nie będą mogli przegrać z nimi. To może bowiem oznaczać dla nich koniec nadziei na medal.

W drugiej grupie walczącej o półfinał Francuzi wygrali gładko 3:0 z Niemcami. W środę niemieccy siatkarze zmierzą się z Iranem (godz. 20.25), a w czwartek Iran zagra z Francją (także o godz. 20.25).

Tabela grupy H:

Tabela grupy G:

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W III rundzie grupowymi rywalami Polaków będą jeszcze Rosjanie (18.09). W drugiej grupie gra Francja, Iran i Niemcy. Do półfinału przejdą po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.