MŚ w siatkówce. Grabarczyk w Radiu ZET: "Mecze polskich reprezentacji będą ogólnodostępne"

- Posłowie w tej chwili przygotowują projekt ustawy, która zagwarantuje, że wszystkie transmisje z udziałem polskich reprezentacji narodowych będą transmitowane w pasmach ogólnodostępnych - zapowiedział wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk w "7. Dniu Tygodnia" Radia ZET.

Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]

Pracę posłów przyspieszyły siatkarskie mistrzostwa świata, które odbywają się w naszym kraju, a które nadawane są wyłącznie w czterech zakodowanych kanałach Polsat Volleyball. Bezpłatny dostęp do nich mają tylko abonenci Cyfrowego Polsatu, pozostałe osoby, chcąc je oglądać, musiały zapłacić nawet 100 zł. Siatkarze reprezentacji Polski zagrają już osiem spotkań w tym turnieju, ale tylko mecz otwarcia z Serbią na Stadionie Narodowym pokazywany był w otwartym kanale Polsatu. - Jako państwo i społeczeństwo inwestujemy duże pieniądze w przygotowanie reprezentacji narodowych. To jest dobro ogólnospołeczne i chcemy zagwarantować dostęp do tego dobra dla wszystkich - tłumaczył w Radiu ZET Grabarczyk.

Wg Krzysztofa Gawkowskiego z SLD prace nad ustawą zapowiadał już były minister sportu Mirosław Drzewiecki. - Teraz prace przyspieszają - odpowiedział Grabarczyk.

Przypomnijmy, że w obronie dostępu do meczów siatkarskiej reprezentacji Polski w sierpniu wystąpiła też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która złożyła do Komisji Europejskiej rozporządzenie, rozszerzające listę wydarzeń, które powinny być pokazywane w kanałach otwartych. Wśród tych wydarzeń znalazły się m.in. właśnie mistrzostwa świata siatkarzy i siatkarek.

Do tej pory imprezy tej nie było na liście. Zabrakło też siatkarskich meczów eliminacyjnych, spotkań Ligi Światowej rozgrywanych w Polsce, półfinałów i finałów mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn oraz innych meczów naszej kadry w takich imprezach, a także spotkań eliminacyjnych. Wszystkie te wydarzenia zostały dopisanie, a z nimi także inne imprezy sportowe.

Jeśli uda się dopisać te wszystkie wydarzenia do listy, rozporządzenie zacznie obowiązywać jednak najwcześniej po roku od jego ogłoszenia, czyli nie wcześniej niż jesienią 2015 roku.

Na razie jednak mecze Polaków na mistrzostwach można oglądać tylko wykupując specjalne kanały. W niedzielę nasi siatkarze zmierzą się z Francją w spotkaniu o awans do trzeciej fazy turnieju. Początek o godz. 20.25, relacja na żywo na Sport.pl.

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W II rundzie rywalami Polaków będą jeszcze Francuzi (14.09).

"Kat". Biografia Huberta Wagnera

Więcej o: