MŚ w siatkówce. Polska - Iran 3:2. Zmarnowana szansa Polaków. Co teraz da awans?

Mogły być szybkie 3:0 z Iranem i Polacy już w sobotę świętowaliby awans do najlepszej szóstki mistrzostw świata, które odbywają się w naszym kraju. Nasi siatkarze pozwolili jednak wrócić do gry Iranowi. Wygrali 3:2, ale do awansu brakuje im punktu zdobytego w niedzielnym meczu z Francją. Początek spotkania o godz. 20.25. Relacja na żywo w Sport.pl

Którym siatkarzem reprezentacji Polski jesteś? Sprawdź! [PSYCHOTEST]

Polacy wygrywali z Iranem już 2:0 i 13:7 w trzecim secie, ale dali się odrodzić rywalowi. Zamiast cieszyć się z pewnego zwycięstwa 3:0 i awansu do kolejnej rundy, biało-czerwoni stanęli, a Irańczycy zaczęli się napędzać. Dodatkowo Polacy stracili Michała Winiarskiego, który opuścił boisko z kontuzją pleców. Na szczęście wygrali po niezwykle nerwowym tie-breaku 3:2, ale skomplikowali sobie sytuację w grupie. Do awansu potrzebują dwóch wygranych setów w ostatnim meczu z Francją albo potknięcia Iranu lub USA.

Francja gra dalej

Francuzi dzięki zwycięstwu nad Serbią 3:1 i wygranej Polaków z Iranem są już pewni gry w najlepszej szóstce mistrzostw. Mało tego, dwa wygrane sety w niedzielnym meczu z Polakami zapewnią im zwycięstwo w grupie. Jeśli przegrają 0:3 lub 1:3, to Polacy wygrają grupę E.

W grze o awans oprócz Polaków i Irańczyków są jeszcze Amerykanie. Ci zagrają w niedzielę z Argentyną (godz. 16.40) i jeśli zwyciężą za trzy punkty, też będą pewni gry w dalszej fazie turnieju. Wtedy o ostatnie wolne miejsce rywalizować będzie Iran i Polska. Irańczycy (także o godz. 16.40) zmierzą się z Serbami, którzy żegnają się z imprezą.

Iran musi wygrać 3:0 lub 3:1

Jeśli nie wygrają za trzy punkty, mistrzostwa skończą się także dla nich i to bez względu na wynik meczu Polaków z Francją.

Przy wygranej Iranu 3:2 i porażce biało-czerwonych 0:3 nasi siatkarze i tak będą mieli lepszy stosunek setów, i to oni znajdą się w trzeciej fazie mistrzostw. Jeśli Irańczycy przegrają, nie dogonią już Polaków w tabeli.

Teoretycznie awans da nam też każda porażka Amerykanów, ale chyba nie ma co liczyć na zwycięstwo Argentyny w starciu z nimi.

Niemcy czy Kanada?

Dużo prostsza sytuacja jest w grupie F, gdzie pewni gry dalej są Rosjanie i Brazylijczycy. Obie drużyny solidarnie wygrały wszystkie swoje mecze i w niedzielę zagrają o zwycięstwo w grupie (godz. 16.40). W pojedynku o trzecie, ostatnie premiowane awansem miejsce zagrają Niemcy i Kanada (godz. 20.25). Tym pierwszym wygrana w dwóch setach da grę w trzeciej rundzie mistrzostw. Kanada musi wygrać 3:0 lub 3:1.

Przypomnijmy, że po niedzielnych meczach nastąpi dzień przerwy w turnieju. Po nim stworzone zostaną dwie grupy po trzy zespoły, w których każdy zagra z każdym. Wyniki z poprzednich rund nie będą się liczyć, a do półfinałów awansują dwa najlepsze zespoły z każdej z grup. Reprezentacje z trzecich miejsc zmierzą się w pojedynku o piątą pozycję.

TABELA GRUPY E:

TABELA GRUPY F:

Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają do 21 września. W II rundzie rywalami Polaków będą jeszcze Francuzi (14.09). "Kat". Biografia Huberta Wagnera