MŚ w siatkówce. Argentyna: Zamienię rozgrywającego na atakującego!

Argentyna, nasz grupowy rywal w mistrzostwach świata, ma dwóch znakomitych rozgrywających, ale ani jednego klasowego atakującego. Dlatego nie może wykorzystać sporego potencjału. Siatkarskie mistrzostwa świata zaczynają się 30 sierpnia od meczu Polska - Serbia na Stadionie Narodowym i potrwają do 21 września. Grupowymi rywalami Polaków oprócz Serbów są siatkarze z Australii (2.09), Wenezueli (4.09), Kamerunu (6.09) i Argentyny (7.09).

Dwa brązowe medale w najważniejszych imprezach to największe sukcesy argentyńskich siatkarzy. Od ostatniego z nich - trzeciego miejsca na igrzyskach w Seulu - minęło już 26 lat. Od tego czasu trwa posucha, choć w tym kraju wychowało się wielu słynnych zawodników i trenerów. Zawsze jednak czegoś brakowało, by skutecznie rywalizować z najlepszymi.

Gdy Argentyna miała świetnego atakującego Marcusa Milinkovicia, to brakowało klasowych przyjmujących. Później pojawili się fantastyczni libero: Pablo Meana i Alexis Gonzalez, jednak koledzy z drużyny byli słabsi. Dziś większość trenerów marzy o takiej dwójce rozgrywających, jaką ma do dyspozycji Julio Velasco. Luciano De Cecco i Nicolas Uriarte to ścisła światowa czołówka, podobnie jak Facundo Conte, który razem z Uriarte i Mariuszem Wlazłym doprowadził PGE Skrę Bełchatów do mistrzostwa Polski w 2014 roku. Mocni są środkowi - Sebastian Sole, Pablo Crer, a Rodrigo Quiroga to solidny przyjmujący.

Czego więc brakuje, by sięgać po zaszczyty? Atakującego. W Lidze Światowej doświadczony szkoleniowiec stawiał na znanego z gry w BBTS Bielsko-Biała Jose Luisa Gonzaleza, bo innego po prostu nie miał. A to nie ta sama klasa, co choćby nasz Mariusz Wlazły, Serb Aleksandar Atanasijević czy potężny Australijczyk Thomas Edgar.

Z pewnością jednak Argentyny nie można lekceważyć, bo jej rozgrywający grają chyba najszybciej na świecie, a Conte jest w stanie zdobywać ponad 20 punktów w meczu. Innym atutem jest trener Velasco, który ma na koncie dwa mistrzostwa świata i olimpijskie srebro zdobyte z reprezentacją Włoch.

Kadra Argentyny na MŚ: rozgrywający: De Cecco, Uriarte; przyjmujący: Conte, Quiroga, Alejandro Toro, Javier Filardi, atakujący: Gonzalez, Santiago Darraidou, środkowi: Pablo Crer, Sebastian Sole, Gustavo Porporatto, Martin Ramos; libero: Sebastian Garrocq, Sebastian Closter.

Więcej o: