Przed MŚ w siatkówce. Francuzi po 12 latach znów liczą na sukces

Earvin N'Gapeth i Kevin Le Roux mają poprowadzić Francję do sukcesu na mistrzostwach świata w siatkówce. - To ścisła europejska czołówka - przekonuje Waldemar Wspaniały, były selekcjoner reprezentacji Polski.

Francuzi nie są już tak mocni jak na początku XXI wieku. Wówczas w drużynie narodowej grali m.in. Frantz Granvorka czy Stephane Antiga, obecnie szkoleniowiec reprezentacji Polski. Na mistrzostwach świata Francja największy sukces osiągnęła w 2002 roku w Argentynie, gdzie zdobyła brąz. Wówczas trenerem drużyny narodowej był Philippe Blain - teraz asystent Antigi.

Po dwunastu latach podopieczni Laurenta Tillie chcą nawiązać do najlepszych czasów. Liderami zespołu mają być Earvin N'Gapeth, znany z gry w Zaksie Kędzierzyn-Koźle Antonin Rouzier i Le Roux. - To ich największe gwiazdy i będą chcieli oprzeć na nich swoją siłę. Rouzier to jeden z czołowych atakujących świata i powinien być bardzo groźny - przekonuje Waldemar Wspaniały, były selekcjoner reprezentacji Polski.

Błyskawiczne postępy robi środkowy Le Roux. 25-letni siatkarz już teraz jest jednym z najlepszych na swojej pozycji. W dodatku wie, jak smakuje złoto mistrzostw świata, bo w 2007 roku sięgnął po nie z drużyną kadetów. - To już jest bardzo dobry zawodnik, a niedługo może być jednym z najlepszych na świecie. Nigdy się nie poddaje - mówi o nim Blain na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Podczas wrześniowego turnieju Francuzi będą musieli wznieść się na wyżyny umiejętności. Trafili do trudnej grupy D z Włochami, USA, Iranem, Portoryko i Belgią. Pod Wawelem każdy mecz powinien kosztować ich mnóstwo sił.

Wspaniały: - Francja to od wielu lat ścisła europejska czołówka. Zawsze prezentują te same atuty: są mocni, dobrzy technicznie i zorganizowani w grze. Mój typ? Awansują, a jeśli mam wróżyć z fusów, to zajmą trzecią pozycję. Za USA i Włochami, a przed Iranem.

Za to Andriej Woronkow, selekcjoner reprezentacji Rosji, uważa Francuzów za czarnego konia mistrzostw.

Z uwagą poczynaniom reprezentacji Francji będą przyglądać się Antiga i Blain. Jeśli obie drużyny wywalczą awans, mogą trafić na siebie w drugiej rundzie mistrzostw świata.

Kadra Francji na mistrzostwa świata: Toniutti, Jaumel, Rouzier, Sidibe, Le Goff, Le Roux, Aguenier, Lafitte, Marechal, N'Gapeth, Tillie, Tuia, Grebennikov, Rossard.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.