Przed MŚ w siatkówce. Belgia wraca na salony

Po 36 latach Belgia wraca na salony światowej siatkówki. W grupie D będzie jednak prawdopodobnie pełnić rolę kopciuszka. Belgowie to najniżej sklasyfikowana drużyna w grupie D mistrzostw świata (24.). Z drugiej strony to zespół, który w ostatnich miesiącach poczynił największy postęp w Europie (awans w rankingu FIVB o 13 pozycji). Podopieczni Dominique Baeyensa zapowiadają, że do Krakowa nie przyjeżdżają po to, by być tylko dostarczycielem punktów. 36 lat nieobecności na siatkarskich mistrzostwach świata sprawiło, że ich kibice są głodni sukcesu.

- Belgia to na pewno nowa siła na siatkarskiej mapie Europy. Wprowadza inne wartości i powiew świeżości. Ta drużyna powoli zaczyna znaczyć coraz więcej. Obecna, dość mocna reprezentacja Belgii, powstała na bazie zawodników ze szkół sportowych. To zespół bez gwiazd i wielkich indywidualności, ale tworzą zgrany kolektyw - ocenia Waldemar Wspaniały, były selekcjoner reprezentacji Polski.

Trudno się z nim nie zgodzić. Reprezentacja tego kraju robi systematyczne postępy. W ubiegłym roku wygrali rozgrywaną w Turcji Ligę Europejską. Wówczas MVP turnieju został Bram van den Dries, 25-letni atakujący. Wśród powołanych zawodników znalazło się też miejsce dla Simona Van de Voorde'a, reprezentującego w zeszłym sezonie Jastrzębski Węgiel. W Polsce zobaczymy również przyjmującego Gertjana Claesa, który wrócił do pełni zdrowia po poważnej kontuzji.

Nazwiska reprezentantów Belgii nie rzucają na kolana, ale w kwalifikacjach potrafili pokonać m.in. Hiszpanię, Francję czy Białoruś, a w sparingu przed mistrzostwami - Serbię. W Krakowie zmierzą się z wyżej notowanymi USA, Włochami, Portoryko, Iranem i właśnie Francją. Czy europejskiego kopciuszka stać na sprawienie sensacji? - W tak mocnej grupie Belgia będzie miała duże problemy z awansem. Może zrobić niespodziankę i urwać komuś punkty, ale nie spodziewam się, by odegrała kluczową rolę w tych mistrzostwach - przekonuje Wspaniały.

Udział w mistrzostwach świata: 1949 - 9. miejsce, 1956 - 17., 1962 - 20., 1966 - 14., 1970 - 8., 1974 - 11., 1978 - 18.

Kadra reprezentacji Belgii na MŚ w Polsce: Depestele, Valkiers, Verhees, Van de Voorde, Coolman, Tuerlinckx, Van Walle, Van den Dries, Klinkenberg, Deroo, Verhanneman, Claes, Derkoningen, Dejonckheere.

Więcej o: