Memoriał Wagnera. Rosja wygrała turniej, Nowakowski i Ignaczak z nagrodami

Reprezentacja Rosji wygrała rozegrany w Krakowie XII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Polacy po zwycięstwie 3:2 nad mistrzami olimpijskimi i Europy zajęli drugie miejsce. Za najbardziej wartościowego zawodnika imprezy uznano Dmitrija Muserskiego. Z Polaków indywidualne wyróżnienia otrzymali Piotr Nowakowski (najlepiej zagrywający) i Krzysztof Ignaczak (najlepszy libero).

Z trzech meczów rozegranych od soboty do poniedziałku w Kraków Arenie polscy siatkarze przegrali tylko pierwszy - 2:3 z Bułgarią. W niedzielę biało-czerwoni pokonali 3:0 Chiny, a w poniedziałek, po kapitalnym meczu, 3:2 Rosję. Zwycięstwa cieszą szczególnie, bo już od połowy pierwszego meczu kadra musiała radzić sobie bez kontuzjowanego Mariusza Wlazłego.

Wlazły, który w spotkaniu z Bułgarią skręcił lewą kostkę, jeszcze w tym tygodniu ma wrócić do treningów. Atakujący Skry Bełchatów znalazł się w 14-osobowej kadrze, którą Stephane Antiga wybrał na mistrzostwa świata.

Obok zwycięstwa nad Rosją wydarzeniem ostatnich dni było skreślenie z listy powołanych Bartosza Kurka. Francuski trener uznał, że przyjmujący włoskiej Maceraty daje reprezentacji mniej od Michałów Winiarskiego i Kubiaka, a także od Rafała Buszka i Mateusza Miki. - Wybrałem tę czwórkę przyjmujących, bo każdy z nich jest bardziej efektywny od Bartka - wytłumaczył swój wybór Antiga.

Po Memoriale Wagnera Antiga może być zadowolony. Jego zespół po dobrej grze zdobył sześć punktów (jeden za porażkę 2:3 z Bułgarią, trzy za zwycięstwo 3:0 nad Chinami i dwa za wygraną 3:2 nad Rosją) i tylko o punkt ustąpiła Rosjanom (po trzy punkty za zwycięstwa 3:0 z Chinami i 3:1 z Bułgarią). Na trzecim miejscu z czterema punktami (dwa za 3:2 z Polską i dwa za 3:2 z Chinami) turniej ukończyła Bułgaria, ostatnią pozycję z jednym punktem (za porażkę 2:3 z Bułgarią) zajęli Azjaci.

Nagrody indywidualne w XII Memoriale Huberta Jerzego Wagnera:

MVP (najbardziej wartościowy zawodnik): Dmitrij Muserski (Rosja)

Najlepiej atakujący: Cwetan Sokołow (Bułgaria)

Najlepiej blokujący: Nikołaj Apalikow (Rosja)

Najlepiej zagrywający: Piotr Nowakowski (Polska)

Najlepiej przyjmujący: Aleksiej Spirydonow (Rosja)

Najlepszy libero: Krzysztof Ignaczak (Polska)

Najlepszy rozgrywający: Siergiej Grankin (Rosja)

Więcej o: