MŚ siatkarzy. Kto najlepszy po drugiej rundzie? Wlazły i Kubiak w czołówce [FOTO]

Dwóch Polaków: Mariusz Wlazły i Michał Kubiak znajdują się w czołówkach rankingów indywidualnych podczas odbywających się w Polsce mistrzostw świata. Poniedziałek jest dniem przerwy w rozgrywkach, we wtorek o godz. 20.25 Polacy zagrają z Brazylią, w czwartek (także o godz. 20.25) z Rosją. Stawką meczów będzie półfinał MŚ. Relacja na żywo na Sport.pl

Najlepiej punktujący: Antonin Rouzier

Francuz obronił swoją pozycję w porównaniu z rankingiem po pierwszej rundzie. Nic jednak dziwnego, skoro Francuzi wygrali kolejne trzy mecze, przegrywając tylko z Polakami 2:3. W tym ostatnim spotkaniu Rouzier nie grał za wiele, ale wcześniej był liderem swojego zespołu. Były atakujący ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zdobył już w tych mistrzostwach 166 punktów, z czego pięć po blokach i osiem po asach serwisowych.

Dwa kolejne miejsca w rankingu zajmują Amerykanie Taylor Sander (154) i Matthew Anderson (153). Obaj jednak nie poprawią już swojego dorobku, bowiem ekipa USA już pożegnała się z turniejem. Czwarty w rankingu jest kolejny z graczy, który zakończył już swoją przygodę z mundialem, Australijczyk Thomas Edgar (141), a na piątym miejscu plasuje się Mariusz Wlazły, który do tej pory uzbierał 138 punktów (10 po blokach, 13 po asach).

Denis Kaliberda Denis Kaliberda GRZEGORZ CELEJEWSKI

Najlepiej atakujący: Denys Kaliberda

W tym rankingu dość niespodziewanie na czele stawki znalazł się Koreańczyk Kwang In Jeon, choć jego reprezentacja nie gra już w turnieju od pierwszej rundy. Wszystko przez to, że spadła skuteczność innych zawodników. Ale w związku z tym, że siatkarz ten nie grał, nie może być liczony do klasyfikacji.

Stawce przewodzi więc Niemiec Denys Kaliberda, który w ataku ma 55,63 procent skuteczności. Niżej jest Kanadyjczyk Gavin Schmitt ze skutecznością 54,55 procent, a na trzecim miejscu plasuje się Francuz Antonin Rouzier (52,40).

Czwarte miejsce zajmuje Fin Urpo Sivula (52,35), a piąte Ricardo Lucarelli z Brazylii (51,75). Lucarelli zagra przeciwko Polakom już we wtorek w meczu trzeciej rundy. Po drugiej stronie siatki będzie Mariusz Wlazły, który w rankingu najlepiej atakujących jest tuż za Brazylijczykiem, ze skuteczności 50,22 procent.

Najlepiej blokujący: Seyed Mousavi Eraghi

Kolejny z zawodników, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji w porównaniu z rankingiem po pierwszej rundzie. Irański środkowy bloku ma niezwykłą skuteczność zatrzymywania ataków rywali. Średnio na set łapie tych ataków aż 1,36. Drugi w rankingu Dmitriy Muserskiy (Rosjanie będą rywalami Polaków w czwartek) blokuje średnio 0,81 piłki w secie. Trzeci jest Australijczyk Aidan Zingel (0,76), a czwarty Włoch Simone Buti (0,72). Piąte miejsce zajmuje Amerykanin Maxwell Holt (0,70), a najwyżej sklasyfikowanym z Polaków jest Piotr Nowakowski (0,44 bloku na set).

Nasz środkowy bloku w tym rankingu jest dopiero 29 (licząc wszystkich siatkarzy grających od początku turnieju).

Mistrzostwa świata w siatkówce. Rosja - Egipt 3:0 Mistrzostwa świata w siatkówce. Rosja - Egipt 3:0 RENATA DĄBROWSKA

Najlepiej zagrywający: Dmitryi Muserskiy

Rosyjski ''wieżowiec'' (218 cm wzrostu) od lat uchodzi za jednego ze skuteczniej zagrywających siatkarzy na świecie. Muserskiy potwierdza to także na polskim turnieju. Do tej pory zaliczył już 31 asów, co daje mu średnią 0,75 punktu na set. Na jego zagrywki będą musieli uważać Polacy, z którymi Rosjanie zmierzą się w czwartek.

Drugi w klasyfikacji jest doskonale znany polskim kibicom, były siatkarz Asseco Resovii Niemiec Gyorgy Grozer (0,67 asa na set), a trzeci Brazylijczyk Ricardo Lucarelli (0,61). Czwarte miejsce zajmuje Chińczyk Zhi Yuan (0,52), a piąte Argentyńczyk Facundo Conte (0,44). Co prawda nieco wyżej jest Wenezuelczyk Kervin Pinerua, ale jego reprezentacja nie grała już w drugiej rundzie, dlatego jego wyniki nie mogą być liczone do tej klasyfikacji.

Wysoko jest też nasz siatkarz, Mariusz Wlazły. Atakujący reprezentacji Polski w rankingu jest na szóstym miejscu, ze skutecznością 0,38 asa na set.

Najlepszy rozgrywający: Mir Saeid Marouf

Czwarty z siatkarzy, który wygrywał swoją klasyfikację po pierwszej rundzie i utrzymał tę pozycję także po drugiej. Irański rozgrywający Mir Saeid Marouf zdystansował wyraźnie swoich konkurentów, mając skuteczność 9,64 perfekcyjnej wystawy na set. Dwa kolejne miejsca zajmują Wenezuelczyk (Jose Carrasco) i Belg (Frank Depestele), ale obaj od tygodnia nie grają już w turnieju, dlatego też nie będą brani pod uwagę w klasyfikacji końcowej.

Wyłączając tych siatkarzy, na drugiej pozycji sklasyfikowany został Serb Nikola Jovović (8,27), na trzeciej Niemiec Lukas Kampa (8,13), a na czwartej Amerykanin Micah Christenson (8). Piątą pozycję zajmuje Bułgar Andrey Zhekov (7,35), a ósmy jest nasz rozgrywający Paweł Zagumny (6,88).

Najlepiej broniący: Keibel Gutierrez Torna

Przetasowania nastąpiły natomiast w klasyfikacji najlepiej broniących graczy turnieju. Na pierwsze miejsce wysunął się Kubańczyk Keibel Gutierrez Torna, który średnio w secie podbijał 4,79 ataków rywali. Kolejne trzy miejsce zajmują Belg Bert Derkoningen, Portorykańczyk Dennis Del Valle i Tunezyjczyk Anouer Taouerghi, ale cała trójka nie grała w drugiej rundzie.

Wobec tego drugą pozycję zajmuje Francuz Jenia Grebennikov (4,03 obrony na set), trzecią Kanadyjczyk Daniel Lewis (3,97), a czwartą Fin Lauri Kerminen (3,94). Piąte miejsce zajmuje libero Iranu Farhad (3,75), a szósty jest Paweł Zatorski z 3,62 obrony na set.

MŚ w siatkówce. Katowice. Brazylia - Kuba 3:1 MŚ w siatkówce. Katowice. Brazylia - Kuba 3:1 GRZEGORZ CELEJEWSKI

Najlepiej przyjmujący: Murilo Endres

Zmiany nastąpiły też wśród najlepiej przyjmujących graczy turnieju. Prowadzący po pierwszej rundzie Irańczyk Farhad Ghaemi spadł nieco w klasyfikacji po gorszych meczach jakie się mu przytrafiły. Teoretycznie na pierwszej pozycji jest teraz Belg Sam Deroo, ale jego skuteczność liczona była tylko w pierwszej rundzie.

Z graczy, którzy grali także w drugiej fazie mistrzostw najlepiej przyjmuje Brazylijczyk Murilo Endres (52 procent), a drugi jest Michał Kubiak (50,60). Trzecie i czwarte miejsce zajmują Irańczycy, wspomniany Ghaemi (50,19) i Farhad Zarif (49,10), a na piątej pozycji sklasyfikowany został Argentyńczyk Javier Filardi (48,33).