MŚ siatkarzy. Kto najlepszy w pierwszej rundzie? Irańczycy. Polacy nieco niżej [FOTO]

Reprezentanci Iranu zdominowali klasyfikacje indywidualne po pierwszej rundzie mistrzostw świata w siatkówce, które rozgrywane są w Polsce. Nasi siatkarze w rankingach nie są wysoko, z małymi wyjątkami. W środę rusza druga runda, a Polacy zaczną meczem z USA, o godz. 20.15. Relacja na żywo na Sport.pl.

Najlepiej punktujący: Antonin Rouzier

Jak do tej pory najwięcej punktów w tym turnieju zdobył atakujący reprezentacji Francji, Antonin Rouzier. Były siatkarz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle cieszył się ze zdobyczy już 97 razy. 91 punktów uzyskał po atakach, dwa po blokach i cztery po zagrywkach.

Drugi w klasyfikacji jest Wenezuelczyk Kervin Pinerua, z 92 punktami, ale on już swojego wyniku nie poprawi. Wenezuela zajęła bowiem piąte miejsce w grupie A i odpadła z dalszych rozgrywek.

Na trzeciej pozycji jest Chińczyk Zhi Yuan (90), czwartej Amerykanin Taylor Sander (87), a piątej Kubańczyk Javier Ernesto Jimenez (85). Najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Mariusz Wlazły plasuje się na 33. miejscu, z 55 punktami na koncie.

Mistrzostwa świata siatkarzy. Kanada - Egipt 3:0 Mistrzostwa świata siatkarzy. Kanada - Egipt 3:0 RAFAŁ MALKO

Najlepszy atakujący: Nicholas Hoag

Klasyfikacja najlepiej atakujących graczy przyniosła spore niespodzianki. Dwa pierwsze miejsca zajmują bowiem Kanadyjczycy. O ile drugi w tym rankingu Gavin Schmitt to nie jest sensacja, o tyle pierwsze miejsce dla jego kolegi, Nicholasa Hoaga, to już spore zaskoczenie. Tym bardziej, że przyjmujący Kanadyjczyków ma skuteczność blisko 60-procentową. Schmitt, 57-procentową.

Na trzecim miejscu plasuje się tutaj Francuz Kevin Tillie (56,82 procent), na czwartym Koreańczyk Jeon Kwang-In (56,41), a na piątym Michał Winiarski, ze skutecznością 55,71 procent.

Najlepiej blokujący: Seyed Mousavi Eraghi

To pierwsza w trzech klasyfikacji, w której prowadzą Irańczycy. Środkowy bloku, Seyed Mousavi do tej pory blokował skutecznie aż 30 razy, czyli średnio sześć razy na mecz. To dało mu średnią 1,5 bloku na set. Dla porównania drugi w tej klasyfikacji, Amerykanin Maxwell Holt cieszył się po skutecznych blokach 19 razy, ze średnią 0,9 bloku na set.

Na trzeciej pozycji w rankingu najlepiej blokujących znajduje się Niemiec Marcus Bohme (0,88 bloku na set), na czwartej Chińczyk Xin Geng (0,82), a na piątej Kubańczyk David Fiel Rodriguez (0,76). Najlepszy z Polaków, Piotr Nowakowski jest 13. Do tej pory zablokował 10 ataków rywali, co daje mu średnią 0,63 bloku na set.

Mistrzostwa świata w siatkówce. Rosja - Egipt 3:0 Mistrzostwa świata w siatkówce. Rosja - Egipt 3:0 RENATA DĄBROWSKA

Najlepiej zagrywający: Dmitriy Muserskiy

Aż szesnaście asów posłał do tej pory rosyjski środkowy Dmitriy Muserskiy, co daje mu prowadzenie w tym rankingu. Średnio na set Rosjanin zdobywa tym elementem 0,89 punktu.

Na drugiej pozycji znajduje się Chińczyk Zhi Yuan (0,82 asa na set), na trzeciej Brazylijczyk Ricardo Lucarelli (0,61). Czwarty jest Mariusz Wlazły z dziewięcioma asami i średnią 0,56 asa na set. Pierwszą piątkę zamyka Francuz Kevin Le Roux (0,48 asa na set).

Najlepiej rozgrywający: Mir Saeid Marouf

- To jeden z najlepszych rozgrywających na świecie - mówił o kapitanie Irańczyków trener USA John Sparew. I Marouf potwierdził to w pierwszej rundzie mistrzostw świata. W klasyfikacji na najlepszego rozgrywającego prowadzi wyraźnie, ze skutecznością 10,15 wystaw w jednym secie. Drugi, Wenezuelczyk Jose Carrasco miał skuteczność 9,11, a trzeci Belg Frank Depestele 9,05. Obaj ci gracze jednak zakończyli już udział w polskim turnieju.

Z pierwszej piątki grać dalej będą Amerykanin Micah Christenson i Paweł Zagumny. Christenson w rankingu jest czwarty, ze skutecznością 8,76, a Zagumny zamyka pierwszą piątkę, z wynikiem 8,31 perfekcyjnej wystawy w jednym secie.

Najlepiej broniący: Jenia Grebennikov

Libero reprezentacji Francji Jenia Grebennikov w grze obronnej spisuje się znakomicie. W rankingu jest pierwszy, a wynik ze średnią 4,67 obrony na set mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie kontuzja palca, której doznał w ostatnim pojedynku grupowym z Belgami. W trakcie tego meczu gonić Francuza mógł Belg Bert Derkoningen, który podbija średnio 4,51 piłki na set.

Trzeci jest Portorykańczyk Dennis Del Valle (4,30), a czwarty Tunezyjczyk Anouer Taouerghi (4,26). Co ciekawe z tej czwórki w turnieju grał będzie jeszcze tylko Grebennikov, którego uraz nie jest groźny. Pozostali gracze spakowali już swoje walizki.

Piąte miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Irańczyk Farhad Zarif (4,25), a na jedenastej pozycji znajduje się Paweł Zatorski (3,25).

Najlepiej przyjmujący: Farhad Ghaemi

To trzeci z rankingów, w którym najwyżej jest Irańczyk, tym razem Farhad Ghaemi. Wśród najlepiej przyjmujący zdystansował choćby Brazylijczyka Murilo Endresa. Pierwszy dogrywa do rozgrywającego aż 60,66 procent przyjęć, drugi 54 procent.

Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Belg Sam Deroo (53,33), ale on w tym turnieju już nie zagra. Czwarte miejsce zajmuje inny z Irańczyków Farhad Zarif (52,87), a piąte Chińczyk Cui Jianjun (51,06).

Najlepszy z Polaków, Mateusz Mika jest 13., ze skutecznością przyjęcia 40,47 procent.