M¦ siatkarzy 2014. Trzy rzeczy po trzech setach z Wenezuel±: Polska bije jak Brazylia

Mariusz Wlazły reaktywacja, rotacja Stephane'a Antigi wypadła ¶wietnie, a Polska goni Brazylię w rankingu największych rozbijaczy rywali - to trzy najważniejsze rzeczy wynikaj±ce z trzech setów meczu Polska - Wenezuela. W sobotę we Wrocławiu kolejne - miejmy nadzieję - równie udane trzy partie, tym razem z Kamerunem. Relacja na żywo w Sport.pl od godz. 20.15.
Polacy pokonali Wenezuelę. Nasi siatkarze bez straty seta Polacy pokonali Wenezuelę. Nasi siatkarze bez straty seta DAWID ANTECKI/AG

1. Drzyzga budzi potwora

Fabian Drzyzga po raz pierwszy w turnieju wyszedł w podstawowym składzie biało-czerwonych. Na pewno dał odpocz±ć Pawłowi Zagumnemu, ale zrobił dużo więcej. Szybkimi piłkami dokarmił głodnego skutecznych zbić Mariusza Wlazłego. 'Szampon' w pierwszym secie zepsuł tylko pierwsz± z piłek od Drzyzgi, trzy następne wykorzystał bez problemu, bo wenezuelski blok zwyczajnie nie zd±żał się do niego ustawiać. Już na pocz±tku sezonu reprezentacyjnego as Skry Bełchatów tłumaczył w rozmowie ze Sport.pl, że gra teraz zupełnie inaczej niż kilka lat temu. A że od 2010 roku nie było go w kadrze, z Zagumnym dawno nie miał okazji współpracować.

W Skrze do gry z szybkiej, a nie wysokiej piłki przyzwyczaili go Miguel Angel Falasca i Nicolas Uriarte. Drzyzga nie pcha tak szybko, jak Hiszpan i Argentyńczyk, ale w porównaniu z 'Gum±' stawia na szybko¶ć, nawet kosztem precyzji. A to Wlazłemu służy. Wniosek? Już o tym wiedzieli¶my, a teraz sobie przypomnieli¶my - Antiga ma dwóch dobrych, różnych rozgrywaj±cych. Co zwiększa jego pole manewru i może być bardzo przydatne w meczach z mocnymi rywalami.

M¦ w siatkówce. Polska - Wenezuela 3:0 M¦ w siatkówce. Polska - Wenezuela 3:0 DAWID ANTECKI

2. Antiga (z przyjemno¶ci±) dba o morale

Fabian Drzyzga zagrał od pocz±tku, Michał Kubiak wszedł na parkiet już w końcówce pierwszego seta i został na nim do końca meczu, w drugiej partii trener po raz pierwszy na mistrzostwach wprowadził do gry Marcina Możdżonka i Rafał± Buszka, dał też dłuższ± niż w poprzednich spotkaniach chwilę Dawidowi Konarskiemu. Przeciw Wenezueli zagrało aż 11 zawodników, nie pokazał się tylko Zagumny. Francuski trener zadbał o to, by potrzebni poczuli się ci, którzy dot±d albo tylko, albo głównie trenowali.

A że wobec zmian zespół nie stracił na jako¶ci - drug± partię, w której roszad było najwięcej, wygrali¶my aż 25:13 - Antidze dbanie o morale całego zespołu przyszło z przyjemno¶ci±. Teraz pora na danie szansy Krzysztofowi Ignaczakowi i Andrzejowi Wronie. Obaj z trybun ogl±dali wszystkie dotychczasowe mecze kolegów. Zagrać powinni już w sobotę z Kamerunem.

Polska druga w¶ród najlepszych drużyn mistrzostw

Wygrywaj±c dziewi±t± z rzędu partię w turnieju Polacy stali się jedynym zespołem, który w trzech meczach nie przegrał ani jednego seta. Po meczu z Wenezuel± s± też drużyn± z drugim najlepszym bilansem małych punktów, czyli mówi±c obrazowo - ekip±, która po Brazylii najdotkliwiej bije rywali. Brazylijczycy w dwóch pierwszych meczach zdobyli 150, a stracili 102 małe punkty.

Polacy poprawili swój wynik ze 150-113 (identyczny bilans po dwóch spotkaniach ma Rosja) na 225:160. To daje im ratio 1,406, a ratio 'Kanarków' wynosi 1,471. Warto dodać, że mistrzowie ¶wiata nie grali na razie z tak wymagaj±cym rywalem, jak Serbia, któr± biało-czerwoni rozbili w Warszawie. We wtorek w katowickim Spodku Brazylijczycy zagraj± z Finlandi±. Na pewno nie będzie im łatwo utrzymać miana najlepszej na razie ekipy M¦.