Finał LŚ w Gdańsku. Rosja pokonała USA w pierwszym meczu turnieju

3 : 1
Komentarze
Od?wie?
W środę odbędą się jeszcze trzy spotkania w ramach turnieju finałowego Ligi Światowej. Po meczu Rosja - USA zapraszamy na relację live ze spotkania Brazylia - Kuba. Około 17. rozpoczniemy relację z meczu Argentyna - Włochy, a o godzinie 20 Zczuba.pl zaprasza na relację z potyczki reprezentacji Polski z Bułgarią
74
Mecz rozpoczął się od nerwowej gry z obu stron. Amerykanie szybciej opanowali emocje i jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną wypracowali sobie przewagę punktową. Różnica oczek między USA i Rosją powiększała się w trakcie trwania pierwszego seta, ale w kluczowym momencie - pod koniec partii - Rosjanie potrafili odrobić straty. Podopieczni Alekny mieli piłkę setową, ale dwa błędy własne doprowadziły do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrali Amerykanie, ale dopiero po kilkunastu minutach, pokonując Rosję 31:29.

Wydawało się, że ekipa Knipe'a pójdzie za ciosem, że kolejne sety również padną ich łupem. Alekno zmobilizował jednak swoich graczy - ci wyszli na drugą partię niesamowicie skoncentrowani i po jednostronnej grze zmiażdżyli USA do 16.

Kolejne partie były już bardziej wyrównane, ale to Rosjanie mieli w środę więcej atutów. Kapitalny serwis Michaiłowa, konsekwentna gra lewą flanką w kontrataku, skuteczny blok - to elementy, które pozwoliły zdominować mistrzów olimpijskich.

25:22 - Fatalny błąd Andersona kończy ten mecz! Przyjmujący reprezentacji USA próbował bezpiecznie przebić piłkę na drugą stronę, ale piłka zahaczyła o taśmę i spadła po stronie Amerykanów

24:22 - Rosjanie przyspieszyli w odpowiednim momencie. As serwisowy Michaiłowa, a po chwili cudowny blok na Priddy'm

22:22 - Niesamowita akcja po obu stronach siatki. Lamborune, Stanley i Sokołow popisali się niesamowitymi obronami. Anderson w kluczowej akcji nadział się na blok Rosjan

21:21 - Anderson atakował w bardzo trudnej sytuacji i dobrze zorganizowany blok Rosji nie mógł się pomylić.

18:20 - Anderson w efektowny sposób blokuje Chtieja. Coraz bliżej tie-breaka!

18:18 - Niesamowite! Rosja w spektakularny sposób niweluje straty. Dwa potężne bloki plus atak Michaiłowa i znów mamy remis!

15:18 - Amerykanie są na fali! Patak serwuje niesamowicie mocno i precyzyjnie, a jego koledzy z pola albo blokują przeciwnika, albo wyprowadzają skuteczne kontrataki. W roli głównej znów Stanley

15:16 - Prowadzenie wraca na stronę amerykańską! I to właśnie Stanley włącza się do gry. Najpierw pomógł swoim kolegom zablokować Chtieja, po chwili skończył niezwykle trudny atak z kontry

15:14 - USA walczy z całych sił. Głównym punktującym ekipy Knipe'a jest Priddy. Jeżeli Stanley wesprze go w odpowiednim momencie, będzie jeszcze bardzo ciekawie!

14:12 - Anderson pozazdrościł Michaiłowowi i sam posłał kapitalnego asa serwisowego. Chwilę później zepsuł jednak arcyważną kontrę. Piłka po jego uderzeniu wylądowała w trybunach

13:10 - Szczęście Amerykanów trwało zaledwie chwilę. Michaiłow wszedł na zagrywkę, dwa razy zmusił rywali do błędu, po czym zaserwował dwa asy z rzędu. Coś niesamowitego@

9:10 - Obie ekipy grają niezwykle ambitnie. Przed chwilą kibice mogli oglądać kolejną długą akcję obfitującą w mocne ataki, cudowne obrony i skuteczne wybloki. Ostatecznie Amerykanie wygrali wojnę nerwów i wyszli - po raz pierwszy w tym meczu - na prowadzenie

8:7 - Przepiękny, potężny blok Wołkowa na Lee i to Rosja schodzi na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzniem

6:6 - Trwa serial błędów z obu stron. A to zagrywka, a to atak w aut

4:4 - Błąd techniczny Grankina i Amerykanie doprowadzają do remisu. Tempo i poziom tego spotkania wciąż wysokie. Bardzo chętnie obejrzałoby się tie-break

4:2 - Chtiej i Michaiłow punktują przeciwnika. Rosjanie powoli budują swoją przewagę

2:1 - Początek seta i już Amerykanie popełniają pierwsze błędy. Wykorzystał je Michaiłow, który zdobył dwa punkty na dwie wykonane próby

III SET

25:21 - Fantastyczny atak Wołkowa, po chwili Grankin kończy przechodzącą piłkę i Rosjanie zasłużenie wygrywają trzeciego seta. Był moment w którym wydawało się, że Amerykanie doskoczą do rywala, wyrównają rezultat seta, ale ten zryw trwał zaledwie kilka wymian

23:20 - Najpierw Stanley zostaje zablokowany, później Rosjanie bronią jego uderzenie i wyprowadzają genialną kontrę. Końcówka seta należy do naszych wschodnich sąsiadów

21:19 - Rosjanie znów odskoczyli co jest sumą szczęścia i błędów arbitrów, którzy nie dopatrzyli się rzuconej piłki Chtieja

19:18 - Błąd w ataku Michaiłowa! Rosjanie pomagają rywalom. tylko punkt straty Amerykanów

18:16 - USA walczy! Mistrzowie olimpijscy wreszcie grają tak, jak nas do tego przyzwyczaili. Dwa doskonale bloki zmniejszają stratę do dwóch oczek

17:14 - Stanley próbuje pobudzić swoich kolegów, zmobilizować ich do walki. Jego potężny atak ze skrzydła daje jeszcze nadzieję na emocjonującą końcówkę

16:12 - Amerykanie popełniają niezliczoną liczbę własnych, głupich błędów. Mistrzowie olimpijscy gubią się i nie znają recepty na wyjście z kryzysu

14:10 - Chtiej nokautuje atakiem Priddy'ego. Ależ to była bomba... Rosja gra na olbrzymim luzie i nic nie wskazuje na to, by miała łatwo stracić ciężko wypracowaną przewagę

13:9 - Dominacja Rosji trwa. Jedynym pomysłem Knipe'a na przerwanie dobrej gry przeciwnika jest branie kolejnych czasów dla swojego zespołu

11:8 - Rosja utrzymuje korzystną i całkiem komfortową przewagę. Amerykanie grają o dziwo nerwowo, załamują się po pojedynczych przegranych wymianach

8:5 - Rosjanie potrafili jednak przyspieszyć przed pierwszą przerwą techniczną. Znów ten ich nieomylny blok...

6:5 - Amerykanie chyba z powrotem łapią rytm. Zaczyna działać pasywny blok, w obronie przyjmujący USA spisują się coraz lepiej. Rosja nie była w stanie odskoczyć na kilka punktów, choć miała ku temu kilka okazji

4:2 - Coraz pewniej na prawym skrzydle czuje się Michaiłow. Atakujący Rosji uderza mocno, precyzyjnie, punktując seryjnie dla swojego zespołu

3:1 - Rosjanie znów rozpoczynają seta z wysokiego C. Dwa dobre ataki, plus błąd własny Amerykanów i już na samym początku partii Rosja wychodzi na dwupunktowe prowadzenie

II SET

25:16 - Świetny set w wykonaniu Rosjan. Podopieczni Alekny zdominowali rywala w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Imponowali szczególnie w bloku, kilkukrotnie zatrzymując Cleytona Stanleya i Williama Priddy'ego

23:15 - Trwa walka punkt za punkt, co oczywiście sprzyja reprezentacji Rosji. Za moment nasi wschodni sąsiedzi wyrównają stan meczu na 1:1

21:12 - Rosjanie na olbrzymim luzie kończą kolejne ataki. Przed momentem kibice mogli podziwiać cudowne uderzenie z krótkiej w wykonaniu Muserskijego

19:11 - Potężna czapa na Stanleyu potwierdza dominację Rosji jeżeli chodzi o blok. Rosjanie już nie wypuszczą tego seta z rąk

17:11 - Priddy wreszcie przełamuje niemoc Amerykanów. Efektowny atak z szóstej strefy. Ale Amerykanie jakby bez wiary w sukces w tym secie

16:10 - Kolejny kontrakt rozegrany na lewe skrzydło, gdzie Taras Chtiej robi co chce. Świetny atak w dziewiąty metr i Rosja wychodzi na bardzo komfortowe prowadzenie

14:10 - Rosyjska ściana zaczyna funkcjonować bez zarzutu. Stanley i spółka mają coraz więcej problemów z kończeniem ataków w pierwszym tempie

12:9 - Pierwsza czapa w tym secie w wykonaniu USA. Priddy dobrze odczytał zamiary Michaiłowa i zatrzymał jego atak po prostej

10:7 - Dobry atak z szóstej strefy Priddy'ego i Amerykanie cały czas gonią zespół Rosji. Mistrzowie olimpijscy muszą zacząć grać skuteczniej blokiem, inaczej przewaga Rosjan utrzyma się do końca seta

9:5 - Cudowna kiwka Grankina przynosi kolejny punkt Rosji. Zespół Alekny jest coraz bardziej pewny na parkiecie, pozwala sobie często na kawałek wirtuozerii

8:4 - Kolejna efektowna akcja Rosjan. Michaiłow zbija z prawego skrzydła mając przed sobą tylko pojedynczy blok. To oczywiście zasługa Grankina i Wołkowa, który sugestywnie zamarkował atak ze środka

7:3 - Rosjanie bardzo skuteczni na początku drugiego seta, a Amerykanie nie potrafią im dotrzymać kroku. Ekipa Knipe'a ma problemy z grą punkt za punkt. Mistrzowie olimpijscy popełniają sporo własnych błędów

4:2 - Stanley wchodzi w swój rytm. Dwa skończone ataki, drugi po dobrym, technicznym uderzeniu po skosie.

3:0 - Kapitalny początek Rosjan. W roli głównej Taras Chtiej, który skończył dwa ataki, a później zaserwował asa

I SET

29:31 - Dwa błędy Rosjan, Muserskij wyrzuca piłkę w aut i Amerykanie wygrywają pierwszego seta!

27:27 - Trwa zażarta, wyrównana walka. Kto wytrzyma próbę nerwów? Wydaje się, że mocniejsi psychicznie są Amerykanie...

24:24 - Amerykanie wciąż w grze! Najpierw kapitalny atak z krótkiej Lee, potem sędzia nie dopatrzył się dotknięcia piłki o blok po ataku Chtieja. Rosjanie powinni wygrać 25:23, ale przez błąd sędziego trwa walka na przewagi

24:22 - Świetny atak Priddy'ego i jeszcze lepsze zbicie Michaiłowa. Koniec seta coraz bliżej

22:21 - Indywidualny błąd Bieriukowa, który po swoim ataku przeszedł pod siatką na stronę przeciwnika. Sędzia to zauważył i przerwał akcję, przyznając punkt ekipie USA

22:20 - USA odrabia straty! As serwisowy Andersona i selekcjoner reprezentacji Rosji prosi o czas dla swojej drużyny

21:18 - Stanley wreszcie kończy atak. Ledwo, po bloku, ale jednak skutecznie

20:17 - Kapitalny serwis (114 km/h!) i Michaiłow kończy przechodzącą piłkę

19:17 - Co raz więcej piłek trafia do atakujących. W przeciwieństwie do Stanleya, Michaiłow gra bardzo skutecznie. Przed chwilą skończył kolejny ważny atak

18:16 - Muserskij zatrzymuje tym razem Stanleya! Niesamowita seria młodego blokującego Rosji

17:16 - I mamy pierwsze prowadzenie Rosjan w tym meczu. Trzy punkty z rzędy dla naszych wschodnich sąsiadów to efekt skutecznej gry Muserskijego. Środkowy bloku zatrzymał dwa ataki rywala

15:16 - Stanley marnuje ważną akcję. Piłka w górze, szansa na wyjście na trzypunktowe prowadzenie i atak w aut

14:15 - Bardzo ładna akcja. Znany z polskich parkietów Lambourne kapitalnie obronił atak środkowego Rosji, kontratak Amerykanów został jednak zatrzymany przez pasywny blok - Rosjanie stworzyli sobie kolejną okazję do skończenia akcji i tym razem nie zawiedli.

13:14 - Gra nabrała tempa. Trzy kolejne akcje zostały skończone w pierwszym ataku. Najpierw dwukrotnie Anderson, później Michaiłow. Poziom tego spotkania jest coraz wyższy

11:13 - Potężne zbicie Stanleya trafia w głowę blokującego rosyjskiego i niemal dotyka dachu hali. Cóż za bomba! Rosjanie oczywiście bez szans na skuteczną obronę

10:12 - Siatkarze obu ekip zaczynają psuć swoją zagrywkę. Kilka szybkich punktów. Amerykanie z dwupunktową przewagą

9:9 - Fantastyczna gra z obu stron. Dziewiąty punkt dla Rosjan nie przyszedł łatwo, poprzedziła go kapitalna akcja - kilka cudownych obron po mocnych atakach

8:8 - Rosjanie szybko niwelują stratę. Najpierw kapitalny atak atakującego, po chwili równie efektowny blok na Priddy'm

6:8 - Pierwsza przerwa techniczna dla Amerykanów. przy stanie 7:4 dla ekipy Knipe'a Rosjanie wyprowadzili dwa zabójcze ataki, ale ich krótką serię przerwał Priddy, który dynamicznym zbiciem z lewego skrzydła nie dał żadnych szans obrońcom reprezentacji Rosji

4:7 - Amerykanie powoli budują swoją przewagę. Fantastyczna zagrywa Ryana Millara pozwoliła odskoczyć mistrzom olimpijskim. Rosjanie wciąż mają spore problemy z przyjęciem

3:4 - Trwa gra punkt za punkt. Obie ekipy jeszcze nie rozgrzane do końca, popełniają sporo błędów w ataku.

1:2 - Dobry początek Amerykanów, którzy dwoma zagrywkami sprawi sporo problemów w przyjęciu Rosjanom. Dwie kontry przyniosły punkt dla mistrzów olimpijskich. Trzecia akcja, bardzo długa i wyrównana, dla Rosji

Przed meczem: Amerykanie to zdobywcy Ligi Światowej z 2008 roku, mistrzowie olimpijscy z tego samego roku. Obie drużyny są faworytami do zwycięstwa w tegorocznym turnieju w Gdańsku

Przed meczem: Rosja to Rosja, nawet nie wiem co o nich powiedzieć. To jeden z najsilniejszych zespołów na świecie, ale czasami nie potrafią pokazać tego na boisku. To czyni nas silniejszymi - powiedział najlepszy siatkarz świata Murilo Endres.