Liga Światowa. Polska - Kuba 1:3. Polska żegna się z rozgrywkami

Komentarze
Terminarz
Od?wie?
70
Początek niedzielnego meczu pozwalał mieć nadzieję, że Polacy będą w stanie zrewanżować się Kubańczykom za sobotnią porażkę. Podopiecznym trenera Daniela Castellaniego udało się jednak wygrać tylko jednego seta.

W pierwszym przy stanie 2:2 na zagrywkę wszedł Zbigniew Bartman i gospodarze odskoczyli od rywali na cztery punkty (6:2). Goście szybko odrobili jednak straty i doprowadzili do remisu 7:7. Ósmy punkt pierwsi zdobyli Polacy, ale później na parkiecie dominowali goście z Kuby. 17-letni Wilfredo Leon zaczął zagrywać przy remisie 8:8, a skończył przy prowadzeniu swojej drużyny 12:8. Kubańczycy przewagę powiększyli do siedmiu punktów (22:15), by po zagrywce Jakuba Jarosza (trafił w siatkę) wygrać seta 25:19.

Pierwszy punkt w drugiej partii zdobyli gospodarze, ale było to ich ostatnie prowadzenie. Później po trzech kolejnych akcjach punktowali Kubańczycy, którzy na pierwszej przerwie technicznej mieli trzy (8:5), a na drugiej sześć (16:10) punktów przewagi. Gospodarze poderwali się jeszcze do walki i trzykrotnie zmniejszyli straty do jednego punktu (18:19, 20:21 i 21:22). Popełniali jednak zbyt wiele błędów, by doprowadzić do remisu. Przy stanie 20:21 Marcin Możdżonek z zagrywki posłał piłkę w siatkę, a przy stanie 22:24 po serwisie Bartosza Kurka piłka wyszła na aut.

Najlepszy w wykonaniu Polaków był set trzeci, w którym mieli nawet pięciopunktową przewagę (15:10). Rywale doprowadzili do remisu 21:21, ale w końcówce to biało-czerwoni zachowali więcej zimnej krwi. Szybko odzyskali prowadzenie, a po dwóch kapitalnych zagrywkach Bartmana ich przewaga wzrosła do trzech punktów (24:21).

Tego seta, podobnie jak dwa poprzednie, zakończył błąd zawodnika wprowadzającego zagrywką piłkę do gry. Tym razem pomylił się Robertlandy Simon, który posłał piłkę w siatkę.

W czwartej partii Kubańczycy takich błędów już nie popełniali i kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie od pierwszej do ostatniej akcji. Do pierwszej przerwy technicznej ich przewaga nie przekraczała dwóch punktów, jednak Polacy nie mogli doprowadzić do wyrównania. Na drugiej przerwie technicznej goście mieli już cztery punkty przewagi (16:12) i systematycznie ją powiększali. Od stanu 18:14 zdobyli pięć punktów z rzędu i losy meczu były już przesądzone.

Najbardziej wartościowym zawodnikiem niedzielnego meczu (MVP) wybrany został Kubańczyk Raydel Hierrezuelo. Pojedynek w Atlas Arenie obejrzało 12 tys. widzów.

Po meczu powiedzieli:

Trener reprezentacji Kuby Orlando Samuels Blackood: "Dzisiejszy mecz był lepszy od wczorajszego i to w wykonaniu obu zespołów. Polacy byli mniej spięci i zestresowani niż w sobotę, nie pozwalając nam w pełni rozwinąć skrzydeł. Mam jednak nadzieję, że w turnieju finałowym w Argentynie pokażemy pełnię naszych możliwości i nie zajmiemy w nim ostatniego miejsca".

Trener reprezentacji Polski Daniel Castellani: "Chciałbym pogratulować drużynie kubańskiej, która rozegrała bardzo dobre zawody. Chyba nawet lepsze niż wczoraj. Nie jestem zadowolony z wyniku. W naszej grze było więcej agresji niż wczoraj, ale pod względem techniczno-taktycznym niewiele się zmieniło. Na wyjściowy skład wpływ miało kilka czynników. W przypadku Bartmana chcieliśmy podtrzymać dobrą passę, bo wczoraj wypadł poprawnie. W pozostałych przypadkach chciałem dać pograć tym, którzy do tej pory zbyt często nie występowali. Dotyczy to chociażby Bąkiewicza, który od trzech miesięcy praktycznie nie grał i musimy go sprawdzać. Wypadł jednak dzisiaj słabo i dlatego został zmieniony. Do tej pory nie mieliśmy okazji zobaczyć w meczu Zatorskiego, który cały czas z nami trenował. Dlatego chciałem dzisiaj lepiej się przyjrzeć, w jakiej jest dyspozycji. W kontekście przygotowań do mistrzostw świata nie jestem zbyt zadowolony z tego, że nie zagramy w finałowym turnieju Ligi Światowej. Z drugiej strony mamy jednak dodatkowo 10 dni na ciężką pracę, którą musimy wykonać przed tą imprezą".

16:25. Fatalny błąd, koniec meczu. Kuba wygrywa 3:1.

16:24 Gruszka zaserwował prawie pod siatkę. Piłka meczowa.

14:23 As serwisowy Cepedy, Bartman powstrzymany pojedynczym blokiem.

14:20 Najpierw kolejny atak nie dającego się powstrzymać Cepedy, a potem Zagumny wpada w siatkę.

13:18 Bartman zablokowany, czas dla reprezentacji Polski.

12:16 Aż czteropunktowe prowadzenie Kuby przed drugą przerwą techniczną.

10:14 Castellani prosi o czas.

10:13 Najpierw zagrywka Kubańczyków w aut, ale potem Leon sięga taką piłkę, że wszyscy siatkarze na parkiecie są w szoku.

8:11 Simon w świetnym stylu zdobywa dwa punkty z rzędu.

6:8 Pierwsza przerwa techniczna i dwupunktowe prowadzenie rywali.

6:7 Znakomity atak Gruszki z prawej strony w koniec boiska i jest remis.

4:6 Cepeda najpierw w taśmę, ale później odkupuje winy skutecznym atakiem.

3:4 Tym razem w aut serwuje Leal.

1:3 Chyba niepotrzebnie wykonana próba kolejnego asa serwisowego w wykonaniu Plińskiego.

0:1 Kubańczycy zaczynają od asa serwisowego.

IV SET

25:22. Piłka po zagrywce Kubańczyka próbuje, ale ostatecznie nie przechodzi na drugę stronę siatki! 1:2.

24:21 Znowu znakomita zagrywka Bartmana, która daje nam piłkę setową.

23:21 W końcu fantastyczny as serwisowy Bartmana!

22:21 Przez chwilę był nawet remis, ale dzięki dobremu blokowi ponownie wychodzimy na prowadzenie.

21:20 Nie należy się dziwić, że Castellani prosi o czas. Tylko punkt. Bartman liczył, że obije o blok, ale bloku nie było.

18:16 Przewaga nie jest jeszcze bezpieczna. Dobry atak rywali, dwa punkty różnicy.

16:13 Druga przerwa techniczna, na którą właśnie zmierzamy dzięki zagrywce w siatkę w wykonaniu rywala.

15:11 Nic nowego, pomyłka na zagrywce. Tym razem źle serwuje Bartman.

14:9 As serwisowy Gruszki i jednocześnie trzeci punkt z rzędu dla Polski.

10:6 Kolejny blok Plińskiego, tak wysoko jeszcze nie prowadziliśmy!

8:6 Prowadzimy na pierwszej przerwie technicznej. Kilka punktów z rzędu, dwa bloki - Gruszki i Plińskiego. Wygląda to coraz lepiej.

5:6 Potężny atak Kurka, ale nie w parkiet. Wchodzi Bartman, któremu sędzia nie pozwolił wejść chwilę wcześniej, gdyż siatkarz dostał do ręki tabliczkę ze złym numerem. Próbował ją odwrócić i z szóstki uczynić dziewiątkę, ale arbiter nie dał się nabrać pomysłowemu zawodnikowi.

4:5 Niestety, wciąż posyłamy zagrywki w siatkę...

4:4 Jedna z najdłuższych, najładniejszych akcji meczu. I, co ważne, punkt dla Polski po bloku.

3:2 Udany atak Gruszki po bloku. Idziemy łeb w łeb.

1:0 Kubańczycy nie zrozumieli się podczas ataku i zaczynamy od prowadzenia.

III SET

22:25. Kurek kończy seta posyłają piłkę na aut. 0:2.

21:24 Kolejny dobry atak Leona i Kubańczycy mają pierwszą piłką setową.

21:22 Mocny atak Gruszki, jeszcze jesteśmy w grze.

18:21 Dwa bardzo dobre ataki przeciwników i Castellani czuje się zmuszony porozmawiać z zawodnikami.

18:19 Kuba atakuje w siatkę, dzieli nas od nich już tylko punkt!

16:19 Kolejny znakomity atak rywali. Ciężko będzie to odrobić.

13:16 Castellani powiedział chyba zawodnikom co nieco, bo wzięli się za grę. Fantastyczny as serwisowy Kurka i czas dla rywali!

10:16 Druga przerwa techniczna, a Polacy już właściwie nie grają.

9:14 Kubańczycy łatwo przełamują polski blok, nie wygląda to dobrze.

9:13 Gruszka najpierw zablokowany przez Leala, później poprawia się i skutecznie atakuje.

7:10 Najpierw ładny, pojedynczy blok Polaków. Później blok autowy.

5:8 Pierwsza przerwa techniczna, zdecydowane prowadzenie Kubańczyków.

4:7 Teraz zepsuta zagrywka Kubańczyków, ale jeszcze przed chwilą kolejny punkt zaliczył Leal.

2:5 Leal wyrasta na zdecydowanego lidera reprezentacji Kuby. Zdobywa punkt za punktem.

1:0 Bardzo mocny atak Bartmana i zaczynamy od prowadzenia.

II SET

19:25. Sami kończymy tego seta. Autowa zagrywka Jarosza. 0:1.

18:24 Jedna z dłuższych akcji tego seta. Polacy się jednak z tego nie cieszą, tracą punkt.

18:22 Możdżonek zdobywa punkt, który skłania trenera rywali do poproszenia o czas.

14:19 Pliński wpada w siatkę i mimo poprawnego bloku punkt wędruje na konto Kubańczyków.

13:18 Polacy grają niepewnie, popełniają strasznie dużo błędów. Teraz mylą się, rozgrywając piłkę i oddają punkt rywalom.

11:16 Na drugiej przerwie technicznej sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Trudno będzie Polakom o zwycięstwo w tym secie.

10:15 Pliński serwuje w aut. Albo Polacy powinni się trochę bardziej przyłożyć, albo - jeśli już się przykładają - od podstaw popracować nad zagrywką.

9:13 Nie jest dobrze, Bąkiewicz myli się przy serwisie i rywale odskakują na cztery punkty.

8:11 Dziwny bywa los trenera. Jeszcze przed chwilą mógł się cieszyć, teraz to zły Daniel Castellani musi prosić o czas.

8:10 Najpierw dwa znakomite ataki, później coraz bardziej widoczne kłopoty w szeregach Polaków i Kuba szybko wychodzi na dwupunktowe prowadzenie.

8:7 Na pierwszej przerwie technicznej prowadzimy, ale jeszcze przed chwilą mogło się wydawać, że będzie to prowadzenie dużo wyższe.

7:6 Warto było wziąć ten czas, przeciwnicy odrabiają. Tym razem pomaga im w tym Czarnowski serwując w aut.

6:2 Trener Kubańczyków dość szybko nie wytrzymuje, ale chyba trudno mu się dziwić. Pierwszy czas w tym meczu.

5:2 Wychodzimy na trzypunktowe prowadzenie! Najpierw punkt Zagumnego, później rywale mylą się w ataku.

2:2 A teraz błąd serwisowy rywali. Leal zagrywa piłkę w siatkę i znów jest remis.

0:1 Od prowadzenia zaczynają Kubańczycy. Pliński nie sięga niestety piłki i przegrywamy.

16:35 Odgrywane są hymny narodowe. Jeszcze moment i spotkanie się rozpocznie.

16:30 Nasi reprezentanci mają jeszcze tylko matematyczne szanse na awans, ale to nie powinno ich powstrzymać przed ambitną grą w niedzielne popołudnie. Już za chwilę początek spotkania.

16:25 Do tej pory Polska ma na koncie dwie inauguracyjne porażki z Niemcami, dwa zwycięstwa nad Argentyną i sobotnią klęskę z Kubą. Miejmy nadzieję, że Polacy postarają się dziś wyrównać swój bilans.