Siatkówka. Czy biało-czerwoni awansują na igrzyska? Polacy są głodni

1 : 3
Informacje
Puchar Świata siatkarzy 2011 - 2. kolejka
Poniedziałek 21.11.2011 godzina 07:00
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
Wynik
Serbia
25
18
19
28
1
Polska
21
25
25
30
3
Składy i szczegóły
Serbia
Skład:
Nikola Kovacevic (5), Vlado Petkovic (3), Dragan Stankovic (13), Milos Nikic (11), Ivan Miljkovic (15), Marko Podrascanin i Nikola Rosic (libero) oraz Mihajlo Mitic, Uros Kovacevic (4), Milos Terzic, Milan Rasic, Aleksandar Atanasijevic (6)
Polska
Skład:
Piotr Nowakowski (14), Michał Winiarski (12), Paweł Zagumny, Zbigniew Bartman (21), Michał Kubiak (15), Marcin Możdżonek (14) i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Bartosz Kurek
- W kadrze nie ma już niedomówień i spekulacji, w Pucharze Świata jesteśmy kandydatem do podium - mówi Wojciech Drzyzga o siatkarzach, którzy w niedzielę wygrali z Kubą, a w poniedziałek pokonali mistrzów Europy - Serbów.


Przemysław Iwańczyk: To pierwszy od dawna duży turniej, w którym Polacy występują w roli mocnego faworyta do podium.


Wojciech Drzyzga, ekspert Sport.pl i Polsatu: Mamy prawo realnie o myśleć o trójce, a co za tym idzie - o igrzyskach w Londynie. Grupę, którą zabrał trener Andrea Anastasi, łączy doświadczenie, wysoki poziom i kilka sukcesów, jakie wspólnie osiągnęła w tym roku. Ale czegoś jej brakuje do pełni szczęścia, i siatkarze są głodni wielkiego sukcesu - od najstarszego Pawła Zagumnego, po najmłodszych w grupie Pawła Zatorskiego i Łukasza Wiśniewskiego. To może dobrze na nich wpłynąć.

Widzę w tej drużynie atmosferę dużego zaangażowania, chęci walki o wymarzone przez niektórych igrzyska. Mimo że trener miał trudne wyzwanie pod względem kadrowym, sportowo siatkarze wypadli powyżej oczekiwań - czy w Lidze Światowej, czy w mistrzostwach Europy, gdzie zdobywali brązowe medale.

Parę rzeczy się wyjaśniło, w kadrze nie ma już niedomówień. Wszyscy stoją po stronie trenera, a decyzje zapadają za zamkniętymi drzwiami hali, nie przy wszystkich jak dotychczas. Decyzje szkoleniowca oparte są na sportowych kryteriach, nie ma więc spekulacji.

To wszystko sprawił trener Anastasi...

...który mówi, że sukcesem w Japonii będzie tylko podium.

- Jest to wpisane w zawód trenera. Drużyna pojechała do Japonii walczyć o Londyn. Jeśli się nie powiedzie, trenerzy zawsze mogą powiedzieć: nie jesteśmy jeszcze gotowi. To psychologia.

Ale akurat Anastasiemu wierzę. Dwukrotnie pozytywnie mnie zaskoczył, zdobywając w tegorocznych imprezach podium. Chociaż nie graliśmy tam bardzo dobrej siatkówki - trochę pomogły nam korzystny zbieg okoliczności i pewne układy sportowo-dyplomatyczne - to jednak chłopaki mają dwa medale na szyi, o co kiedyś było bardzo trudno.

Kto jest największym rywalem Polaków w PŚ?

- Moje typy do podium to Brazylia, Rosja i ktoś trzeci. Ktoś z szerokiej grupy. Wybrałabym z niej oczywiście Polaków i mistrzów Europy Serbów - choć są nieobliczalni, nie grają równo i polegli w pierwszym meczu z Argentyną. Dalej Włochów, Amerykanów.

To drużyny z wielkim potencjałem, żadna nie może czuć się pewna. Przez ten turniej, strasznie wymagający, nie wszyscy przebrną bez wpadek. Nawet Rosjanie powinni się obawiać porażki, bo choć silni, nie są w stanie wygrywać wszystkiego i wszędzie, na ME zostali bez medalu.

Polacy spośród czołówki nie są najwyżej w rankingu FIVB [światowej federacji] i bardzo dobrze. Bardzo wierzą w swoją siłę, ale nie czują presji. Puchar Świata to niejedyna okazja do awansu na igrzyska, więc tak do końca nie stoją pod ścianą.

Dla mnie nawet piąte miejsce nie będzie rozczarowaniem, a raczej dobrym zamknięciem sezonu.

Polacy grali bez Bartosza Kurka, który dochodzi do siebie po kontuzji. Wygrali wysoko z Kubańczykami, wicemistrzami świata, więc dla innych zespołów już ze swoją gwiazdą powinni być jeszcze silniejsi.

- Warunkiem dobrej gry Polaków w zestawieniu bez Kurka jest dobre przyjęcie. Kubańczycy nie zmusili nas do błędów w tym elemencie, Zagumny rozgrywał według swojej koncepcji, blok rywali nie robił nam krzywdy. Nie musieliśmy rozgrywać żadnej kluczowej akcji, zwycięstwo nie było zagrożone. Ale jeśli okoliczności będą inne, losy seta staną na ostrzu noża, Kurek będzie niezbędny. Bez Kurka da się wygrać, ale nie z potęgami.