ME w siatkówce. Polska - Rosja w ćwierćfinale? A może już w barażach? Poznaj system rozgrywek

3 : 1
Informacje
Mistrzostwa Europy siatkarzy 2013 - Grupa B
Piątek 20.09.2013 godzina 20:00
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
Wynik
Polska
25
25
22
25
3
Turcja
22
15
25
21
1
Składy i szczegóły
Polska
Wyjściowy skład Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Bartosz Kurek, Kuba Jarosz, Żygadło, Paweł Zatorski, Mateusz Możdżonek
Turcja
Wyjściowy skład Kiyak, Elgaz, Yesilbudak, Batur, Yucel, Gok, Koc
Meczem przeciwko Turcji polscy siatkarze zainaugurują mistrzostwa Europy. Ewentualna porażka wcale nie przekreśla szans naszych reprezentantów na wyjście z grupy, bowiem dość skomplikowany system rozgrywek sprawia, że awans do czołowej ósemki turnieju może wywalczyć nawet zespół, który zajął trzecie miejsce w grupie. Ale by uniknąć silnych rywali już na początku fazy pucharowej, Polacy powinni pokonać nie tylko Turcję, ale i Francję, i Słowację.
W fazie grupowej rywalizacja toczy się w czterech czterozespołowych grupach. Polska trafiła do grupy B, gdzie zagra z Turcją (piątek 20.30), Francją (sobota 20.30) i Słowacją (niedziela 18). Do grupy A trafiły Dania, Włochy, Białoruś i Belgia, do grupy C Finlandia, Serbia, Holandia i Słowenia, a do grupy D Rosja, Bułgaria, Niemcy oraz Czechy.

Bezpośredni awans do ćwierćfinałów uzyskają tylko zwycięzcy grup, zespoły z drugich i trzecich miejsc zagrają między sobą baraże, które ułożą się według klucza:

2A - 3C
2B - 3D
2C - 3A
2D - 3B

Zwycięzcy barażów wywalczą prawo gry w ćwierćfinałach, w których zmierzą się ze zwycięzcami poszczególnych grup, tworząc następujący pary:

1A - 2C/3A
1B - 2D/3B
1C - 2A/3C
1D - 2B/3D

Jak widać nasza grupa powiązana jest z tą, w której grają Rosjanie, Bułgarzy, Niemcy i Czesi. Zwycięstwo w grupie wcale nie musi ustrzec nas przed ćwierćfinałową konfrontacją z Rosją czy Bułgarią. Ale biorąc pod uwagę siłę i formę mistrzów olimpijskich, należy się spodziewać, że to oni sięgną po triumf w grupie D. Więc jeśli chcemy, by los skojarzył nas z Rosją dopiero w finale, musimy ograć Turcję, Francję i Słowację i wygrać swoją grupę.

Półfinały i finał w Danii

Decydujące mecze ME odbędą się w Kopenhadze na olbrzymiej, mogącej pomieścić aż 20 tysięcy kibiców hali Parken. Tam 28 września odbędą się półfinały, a dzień później mecz o trzecie miejsce oraz finał. "Polska część" mistrzostw zakończy się 25 września, gdy w gdańskiej Ergo Arenie rozegrane zostaną dwa mecze ćwierćfinałowe.