Klubowe mistrzostwa świata siatkarzy. Rewanż za Final Four

Przed inauguracyjnym występem w klubowych mistrzostwach świata w Katarze w PGE Skrze Bełchatów niewiele wiedziano o przeciwniku. Drugi, z którym zmierzy się w poniedziałek, jest doskonale znany.

Pierwszym rywalem był egipski Zamalek. Skra pokonała mistrza Afryki 3:0. W pierwszej i trzeciej partii musiała się jednak mocno wysilić, bo rywale mieli pięć piłek setowych. - Mieli niewiele do stracenia, więc ryzykowali - opowiadali bełchatowscy siatkarze. Zamalek miał siedem asów, a wicemistrz Polski tylko dwa. W ostatnim secie bełchatowski szkoleniowiec zostawił na boisku tylko Michała Winiarskiego i Daniela Plińskiego. Ale zmiennicy - Yosleyder Cala, Konstantin Cupković czy Wytze Kooistra - spisali się świetnie, odrabiając w końcówce dwupunktową stratę (z wyniku 22:24). - Nie mogłem nikogo zmienić, żeby ich nie spalić - tłumaczył trener Jacek Nawrocki.

Nieskory zwykle do pochwał szkoleniowiec bardzo ciepło wypowiadał się o Aleksandarze Atanasijeviciu. Młody Serb zadanie ma niezwykle trudne, ponieważ musi zastąpić Wlazłego, jednego z najlepszych atakujących na świecie. W sobotę udało mu się to świetnie, bowiem skończył 14 z 19 ataków. - Mnie bardziej cieszą jego postępy w bloku i obronie. W ostatnim czasie poprawił się bardzo - komentował Nawrocki.

Siatkarze PGE Skry podkreślali, że niewiele wiedzieli o Egipcjanach, choć większość zawodników Zamaleka to reprezentanci kraju i - co przypomniał ich trener - dwukrotni uczestnicy igrzysk olimpijskich. - Pokazali wiele zagrań, które nie są normalnymi w siatkówce - dziwił się Wlazły. Za to kolejny przeciwnik (w poniedziałek o godz. 18 czasu polskiego) jest już znakomicie znany, bo w ostatnich czterech latach spotkali się z nim już pięciokrotnie. Zawsze były to ważne mecze, bo Zenit Kazań to obecnie najlepsza drużyna w Europie mająca w składzie czterech mistrzów olimpijskich z Londynu.

To faworyt grupy B i całych mistrzostw świata. Zresztą jego trener Władymir Alekno nie urywa, że przyleciał do Kataru po kolejny triumf. Mistrz Rosji zaczął turniej od spotkania z Al-Arabi Dauha, najlepszą drużyną Azji. Ale drugiego obok Trentino uczestnika wszystkich mistrzostw w Katarze nie można już lekceważyć, bo jest silny jak nigdy. Ma w składzie m.in. mistrza olimpijskiego z Pekinu Richa Lambourne'a, brązowego medalistę z Londynu Włocha Dantego Boninfante czy Fina Mattiego Oivanena. Przypomnijmy, że drugi katarski zespół Al-Rayyan nastraszył Trentino, przegrywając tylko 2:3. Rosjanie wygrali 3:1.

Bilans spotkań PGE Skry z Zenitem jest korzystny dla rywali, którzy wygrali trzykrotnie, za każdym razem 3:2. Co ciekawe, wszystkie zwycięstwa zespół z Tatarstanu zwyciężał tylko w Łodzi. W 2009 roku w Katarze było 3:1 dla bełchatowian (w półfinale KMŚ), a dwa lata temu - w Lidze Mistrzów - taki sam wynik padł w Kazaniu.

- Teoretycznie Zenit ma w tym sezonie większy potencjał niż w Final Four - uważa Nawrocki. W szóstce jest dwóch nowych zawodników: kontuzjowanego środkowego Aleksandra Wołkowa zastępuje Aleksandr Abrosimow, a Williama Priddy'ego jego rodak Mattew Anderson. Ta ostatnia zmiana z pewnością wzmocni siłę ataku, bo Amerykanin to jeden z najlepszych środkowych na świecie. Jednak siła gry mistrza Rosji opiera się na Maksimie Michajłowie, który równie dobrze spisuje się w roli atakującego i przyjmującego.

Trenerzy PGE Skry już od kilku dni zajmują się analizą gry Zenita. - Obejrzeliśmy wszystkie jego meczu z tego sezonu. To bardzo silny rywal, któremu jednak zdarzają się przestoje - opowiada Nawrocki. Faworyt rozegrał trzy spotkania, wszystkie wygrywając po 3:2 (z Lokomotiwem Nowosybirsk, Fakiełem Nowy Urengoj i Uralem Ufa z Miguelem Falascą). - My zaś jesteśmy już innym zespołem niż w poprzednim sezonie - zakończył. Wyniku nie chciał jednak wytypować. Na pewno jego podopieczni wyjdą na boisko znacznie bardziej skoncentrowani niż przeciwko Zamalekowi.

PGE Skra - Zamalek 3:0 (27:25, 25:19, 28:26). PGE Skra: Woicki 1, Wlazły 11, Pliński 7, Atanasijević 14, Winiarski 9, Kłos 7, Zatorski (libero) oraz Vincić 1, Cupković 5, Cala 5, Kooistra 2.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.