Siatkówka. Polska mistrzem Europy! Wielki sukces naszych juniorów

Reprezentacja Polski juniorów, pokonując w finale Ukrainę 3:1, zdobyła mistrzostwo Europy. Polacy przez turniej w Bułgarii przeszli jak burza i nie przegrali żadnego spotkania.

W fazie grupowej Polacy pokonali Francję 3:2, choć przegrywali już 0:2. Ukrainę rozbili 3:0, Niemców 3:0, a Słowenię 3:1 i Bułgarię 3:0. W półfinale nie dali szans Rosji wygrywając z nią 3:1. W finale ponownie spotkani się z młodymi Ukraińcami.

W zaciętym pierwszym secie finału po asie Płotnickiego rywale wygrywali 10:9, ale to Polacy na drugiej przerwie technicznej mieli dwa "oczka" zapasu (16:14). Po dobrej zagrywce Kwolka Polacy skontrowali i było już 21:17. Dzięki dobrej zagrywce Ukraińcy doszli na 22:22. W zaciętej końcówce mimo wielu błędów w polu serwisowym triumfowali Polacy, kończąc partię blokiem i wynikiem 29:27. W drugiej partii rywale ani myśleli odpuszczać choć na chwilę, biało-czerwoni prowadzili 16:14, ale każdy punkt musieli ciężko wywalczyć. Bardzo skuteczny był atakujący Jakub Ziobrowski, wspomagał go Kwolek, po którego dwóch punktach Polska wygrywała 21:17. Tym razem nerwów nie było, biało-czerwoni pewnie wygrali do 21 i prowadzili już w meczu 2:0. Trzeciego seta chyba zbyt spokojni Polacy rozpoczęli od 2:5, ale już po asie Ziobrowskiego doszli na 6:6. Wynik oscylował wokół remisu, gdyż reprezentanci Polski psuli mnóstwo serwisów. Przy stanie 17:19 trener Pawlik poprosił o czas. Nie pomogło, Polacy grali słabo, przegrali trzeciego seta 21:25. W tym momencie mieli na koncie aż 21 popsutych serwisów, a rywale - 12. Podrażnieni biało-czerwoni postawili mur na siatce na początku czwartej partii i wygrywali 3:0, 6:1, 11:3. Trener Pawlik mobilizował graczy, by nie tracili koncentracji. Po "gwoździu" płockiego siatkarza zrobiło się 16:7 i chyba nikt już w hali nie wierzył, że Ukraińcy doprowadzą do tie-breaka. Przy 20:10 trener rywali poprosił o przerwę, ale rozpędzona polska maszyna była już nie do zatrzymania. Rezerwowi gracze zaintonowali "Pieśń o małym rycerzu", znaną z siatkarskich parkietów. Po asie serwisowym Polska wygrała do 12 i mecz 3:1. Tańczyli i śpiewali, podrzucali do góry członków sztabu szkoleniowego. W finale najwięcej punktów dla Polski zdobyli: Ziobrowski (21), Kwolek (19, aż 77 proc. skuteczności w ataku) i Kochanowski (18).

Tym samym polscy juniorzy wywalczyli mistrzostwo Europy nie przegrywając żadnego spotkania!