Sport.pl

Andrzej Niemczyk nie żyje

W czwartek zmarł Andrzej Niemczyk. Jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiej siatkówki. W przeszłości był siatkarzem, a także trenerem żeńskiej reprezentacji Polski, z którą dwukrotnie zdobył złoty medal na mistrzostwach Europy.
Niemczyk zmarł w wieku 72 lat. Wybitny trener przegrał walkę z nowotworem płuc. Cykl radioterapii nie zdołał powstrzymać okrutnej choroby. Niemczyk ze względu na nie do końca sprawną wątrobę nie mógł poddać się chemioterapii.

Andrzej Niemczyk urodził się w 1944 roku, a swoją karierę zawodniczą rozpoczął w drużynie Społem Łódź. Grał też w Anilanie Łódź i Stali Mieliec. W reprezentacji Polski przeszedł od szczebli juniorskich do seniorskiej drużyny. Najczęściej grał na pozycji rozgrywającego.

Przygodę trenerską rozpoczął jeszcze, gdy był aktywnym zawodnikiem. Zaczynał od objęcia stanowiska trenera juniorów Stali Mielec, ale największe sukcesy świętował w żeńskiej siatkówce.

Z drużyną ChKS Łódź w 1976 roku zdobył mistrzostwo Polski, później został selekcjonerem żeńskiej kadry. Jego pierwsza przygoda z siatkarkami w latach siedemdziesiątych nie była tak udana jak ta na początku XXI wieku.

W 2003 roku miał drugie podejście, które zakończyło się największymi sukcesami w historii żeńskiej siatkówki. Na mistrzostwach Europy w Turcji zdobył złoty medal, a jego drużyna powtórzyła ten sukces w Chorwacji dwa lata później,Bezkompromisowa autobiografia legendy polskiego sportu >>Komentarze (32)
Andrzej Niemczyk nie żyje
Zaloguj się
 • bzzbzzbzz

  Oceniono 6 razy 6

  "Zrobiłeś" drużynę z kilkunastu dobrej jakości dziewczyn.
  "Zrobiłeś" więcej niż kibice oczekiwali.
  Święty nie byłeś ale do końca pozostałeś normalnym facetem!
  R.I.P.

 • juninho73

  Oceniono 4 razy 4

  Dziękuję za radość ,za złote medale i chwile wzuszeń.Dziękuję za wszystko Panie Trenerze,spoczywaj w spokoju.Cześć Twojej pamięci :(

 • f.ar

  Oceniono 4 razy 4

  Dziękujemy za wszystkie chwile radości Andrzeju.
  Serdeczne wyrazy współczucia dla rodziny.

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 4

  Spoczywaj w spokoju.

 • barakuda62

  Oceniono 2 razy 2

  Cholera!! co za wredny los rano się człowiek cieszy że nasze chłopaki jadą do Rio a w południe obuchem w łeb,odszedł tak wspaniały człowiek polskiej siatkówki,co za wredny los.

  Wielki szacun p.Andrzeju [*][*][*]

 • konwiktorski

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo smutna wiadomość. Dziękujemy Trenerze.

 • leser.1

  Oceniono 2 razy 2

  R.I.P.

 • wadp21

  Oceniono 2 razy 2

  Cześć Jego pamięci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • lendo

  Oceniono 2 razy 2

  Nowotwór płuc to zdaje się miał od lat - i to prawdopodobnie DZIEKI temu że nie poddał się chemioterapi tak długo z nim żył.
  Za 2 ME i całą rezte DZĘKUJEMY trenerze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX