Andrzej Niemczyk nie żyje

W czwartek zmarł Andrzej Niemczyk. Jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiej siatkówki. W przeszłości był siatkarzem, a także trenerem żeńskiej reprezentacji Polski, z którą dwukrotnie zdobył złoty medal na mistrzostwach Europy.
Niemczyk zmarł w wieku 72 lat. Wybitny trener przegrał walkę z nowotworem płuc. Cykl radioterapii nie zdołał powstrzymać okrutnej choroby. Niemczyk ze względu na nie do końca sprawną wątrobę nie mógł poddać się chemioterapii.

Andrzej Niemczyk urodził się w 1944 roku, a swoją karierę zawodniczą rozpoczął w drużynie Społem Łódź. Grał też w Anilanie Łódź i Stali Mieliec. W reprezentacji Polski przeszedł od szczebli juniorskich do seniorskiej drużyny. Najczęściej grał na pozycji rozgrywającego.

Przygodę trenerską rozpoczął jeszcze, gdy był aktywnym zawodnikiem. Zaczynał od objęcia stanowiska trenera juniorów Stali Mielec, ale największe sukcesy świętował w żeńskiej siatkówce.

Z drużyną ChKS Łódź w 1976 roku zdobył mistrzostwo Polski, później został selekcjonerem żeńskiej kadry. Jego pierwsza przygoda z siatkarkami w latach siedemdziesiątych nie była tak udana jak ta na początku XXI wieku.

W 2003 roku miał drugie podejście, które zakończyło się największymi sukcesami w historii żeńskiej siatkówki. Na mistrzostwach Europy w Turcji zdobył złoty medal, a jego drużyna powtórzyła ten sukces w Chorwacji dwa lata później,Bezkompromisowa autobiografia legendy polskiego sportu >>