Kwalifikacje do Rio 2016. Po porażce z Polską Gyorgy Grozer zawiesza karierę reprezentacyjną

To nie są dobre dni dla niemieckiej siatkówki. Po porażce z Polakami 2-3 Niemcy stracili szanse na awans do igrzysk olimpijskich, a po meczu zawieszenie kariery reprezentacyjnej ogłosił Gyorgy Grozer.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

To jedna z największych gwiazd niemieckiej kadry. W meczu z Polakami zdobył aż 23 punkty i szalał zwłaszcza w trzecim secie, ale to nie wystarczyło do zajęcia upragnionego trzeciego miejsca w europejskim turnieju eliminacyjnym.

- Chciałem zakończyć karierę reprezentacyjną pozytywnym akcentem, po igrzyskach w Rio, ale niestety nie zagramy na Olimpiadzie - powiedział 31-letni Grozer. - Podjąłem moją decyzję z myślą o mojej rodzinie. Chcę spędzić z nią więcej czasu. Jeśli grasz w Rosji albo w Korei Południowej i spędzasz lato z reprezentacją, nie odbija się to najlepiej na najbliższych. Nie mówię "żegnajcie", ale na pewno nie wrócę w ciągu najbliższego roku, dwóch.

Jego największym sukcesem w reprezentacji jest brązowy medal mistrzostw świata w 2014 roku, jakie odbyły się w Polsce. Wygrał z kadrą Ligę Europejską w 2009. Za to dla reprezentacji Niemiec ten rok tak naprawdę już się skończył, zanim zaczął się na dobre. Podopieczni Vitala Heynena - jego umowa wygasa w tym roku, jego przyszłość jest jeszcze nieznana - nie wezmą udziału w 1. dywizji Ligi Światowej, tylko w trzeciej. To oznacza, że zamiast rywalizować z Polską, Francją czy też Rosją Niemcy zmierzą się ze słabszymi państwami pokroju Meksyku, Hiszpanii, Czarnogóry, Słowenii, Portoryko czy Kataru.

Grozer to były zawodnik m.in. Asseco Resovii Rzesów. Został pierwszym zagranicznym MVP ligi polskiej, pomógł Resovii w zdobyciu tytułu mistrzowskiego. Z Lokomotiwem Biełgorod wygrał Ligę Mistrzów w 2014 roku. Od 2015 roku gra w Daejeon Samsung Bluefangs z Korei Południowej. W latach 2010-2014 został pięć razy z rzędu wybrany najlepszym niemieckim siatkarzem. Pochodzi z Węgier, ma żonę z Polski - Wiolettę.Zobacz MEMY po zwycięstwie nad Niemcami