Sport.pl

Turniej kwalifikacyjny siatkarzy do Rio 2016. Niemcy - Polska, czyli armata Grozer kontra armata Kurek

Georg Grozer jest na pewno najsilniejszym, a są tacy, którzy twierdzą, że po prostu najlepszym atakującym na świecie. Niemcy mają swoją armatę, a naszą jest Bartosz Kurek. On też w walce o igrzyska w Rio spisuje się znakomicie. Który z nich będzie lepszy w meczu o pierwsze miejsce w grupie A berlińskich kwalifikacji? Relacja na żywo w Sport.pl w piątek o godz. 20
2 : 3
Informacje
Europejskie el. igrzysk siatkarzy - Grupa A
Piątek 08.01.2016 godzina 20:00
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
5 S
Wynik
Polska
25
17
22
25
10
2
Niemcy
21
25
25
20
15
3
Składy i szczegóły
Polska
9. Bieniek, 21. Buszek, 11. Drzyzga, 3. Konarski, 13. Kubiak, 6. Kurek, 7. Kłos, 20. Mika, 18. Możdżonek, 8. Wrona, 12. Łomacz, 1. Żaliński, 10. Wojtaszek (libero), 17. Zatorski (libero)
Niemcy
8. Boehme, 15. Broshog, 10. Duennes, 9. Grozer, 13. Hirsch, 6. Kaliberda, 11. Kampa, 3. Schwarz, 16. P.Steuerwald, 14. Strohbach, 2. M.Steuerwald (libero), 12. Tille (libero)
Grozer był liderem Niemców w wygranych spotkaniach z Belgią i Serbią, podobnie jak Kurek prowadził Polskę do zwycięstw nad tymi rywalami. Przed bezpośrednim starciem niepokonanych pewne jest, że jedni i drudzy awansują do sobotnich półfinałów. Zwycięzca najprawdopodobniej w walce o finał uniknie Francji, mierząc się z Rosją.

W meczu o pierwsze miejsce w grupie A faworytem jest Polska (firma Fortuna wystawia kurs 1,45 na nasze zwycięstwo i 2,7 na wygraną gospodarzy), ale mecz będzie pewnie tak zacięty, jak równi są Kurek i Grozer. 31-letni Niemiec węgierskiego pochodzenia w obu spotkaniach swojej kadry zdobył po 19 punktów. Średnio w każdym z sześciu rozegranych setów zapisał na swoim koncie 6,33 pkt. Lepszą średnią - 6,57 pkt - ze wszystkich zawodników grających w Berlinie ma tylko jeden - Kurek. Polak przeciw Serbii zdobył 26, a przeciw Belgii 20 punktów. W zestawieniu najlepiej punktujących Kurek jest drugi, ale tylko dlatego, że mający o punkt więcej Fin Ojansivu rozegrał już trzy mecze. Grozer zajmuje szóstą pozycję, z siatkarzy, którzy jak on rozegrali po dwa spotkania poza Kurkiem wyprzedzają go jeszcze Serb Atanasijevic (43 pkt) i Francuz Ngapeth (42 pkt). Ale wszyscy grali po siedem setów.

I Grozer, i Kurek dostają dużo piłek od swych rozgrywających i dużo kończą, obaj stanowią też bardzo duże zagrożenie, kiedy stają w polu serwisowym. Na razie o jednego asa więcej (5:4, lepszy od nich jest tylko Bułgar Todor Skrimow, który ma sześć asów) zaserwował Kurek. Ale Grozer, choć nie miał żadnego asa w spotkaniu z Belgami, to seriami świetnych zagrywek i w tym meczu znacznie ułatwiał zadanie swojej drużynie. Brązowy medalista ostatnich MŚ serwuje najmocniej na świecie. Podczas półfinału MŚ przeciw Polsce jedna z bomb "Hammerschorscha" osiągnęła rekordową prędkość 131 km/h (132 km/h zmierzono kiedyś Matejowi Kazijskiemu, ale Bułgar uderzał szybszą piłkę "Molten", a Niemiec - "Mikasę"). Piłki serwowane przez Kurka lecą średnio o 10 km/h wolniej. Z Grozerem równać nie mógł się nawet Mariusz Wlazły, którego nieoficjalnym rekordem życiowym jest 127 km/h.

Imponować muszą też liczby opisujące skuteczność Niemca. Kurek zdobył od niego więcej punktów, ale skończył "tylko" 54 proc. ataków (19/38 z Serbią i 17/29 z Belgią), podczas gdy Grozer aż 59 proc. (18/33 z Belgią i 15/23 z Serbią).

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy. Co wiesz o turnieju? [QUIZ]


Kto wygra mecz?
Więcej o:
Komentarze (6)
Turniej kwalifikacyjny siatkarzy do Rio 2016. Niemcy - Polska, czyli armata Grozer kontra armata Kurek
Zaloguj się
 • wlodek31

  0

  Lepszą skuteczność w ataku od Kurka, grającego w tym turnieju bardzo dobrze, ma Michał Kubiak - 57,14% oraz Mateusz Mika - 59%.
  Warto wspomnieć, że w czwartym secie meczu z Serbią Kurek na 8 ataków skończył 2 - 20%, Kubiak na 3 - 1, 33.,33%.. Mika na 12 ataków skończył 9 - 75%, czym w dużej mierze przyczynił się do zwycięstwa.
  Prasa wychwalając bardzo dobra grę w czwartym secie Możdżonka i Drzyzgę -słusznie - o Mice nawet nie wspomniała.

 • trollingstones

  0

  Obaj mają nadwagę według kalkulatora BMI :P

 • Arnold Pytka

  0

  Napewno będe kibicował naszym chłopakom! Igrzyska bez nich to nie byłoby to samo
  Jakby ktoś chciał obejrzeć ten mecz
  Polska - Niemcy w internecie - wejdzcie na:
  pajacyk.pl/XV6Cgn

 • haaag

  0

  Grozer jest kapitalny ale nie w formie gdy był w Resovii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX