Polskie siatkarki pewne występu w kwalifikacjach igrzysk w Rio. W styczniu - małe mistrzostwa Europy

3 : 1
Informacje
Mistrzostwa Europy siatkarek 2015 - 1/4 finału
Czwartek 01.10.2015 godzina 20:00
Wyniki szczegółowe
1 S
2 S
3 S
4 S
Wynik
Holandia
25
23
25
25
3
Polska
16
25
16
16
1
Składy i szczegóły
Holandia
Knip, Stoltenborg, Belien, Plak, De Kruijf, Balkestein-Grothues, Steenbergen, Pietersen, , Sloetjes, Buijs, Nummerdor-Flier, Dijkema, Stam-Pilon (libero), Schoot (libero)
Polska
Efimienko, Bełcik, Grejman, Bednarek-Kasza, Pycia, Kowalińska, Wołosz, Kurnikowska, Kaczorowska, Skowrońska-Dolata, Ganszczyk, Maj-Erwardt (libero), Durajczyk (libero)
Osiem czołowych ekip Europy, w tym Polska, wystąpi od 4 do 9 stycznia w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Turniej będzie równie trudny jak mistrzostwa Europy, które właśnie trwają w Holandii. A awans daje od jednego do trzech czołowych miejsc. Relacja na żywo z ćwierćfinału Holandia - Polska od 20 w Sport.pl.
Zwycięzca turnieju w Ankarze pojedzie bowiem na igrzyska do Rio, natomiast dwa kolejne zespoły będą mogły powalczyć o wyjazd do Brazylii jeszcze na międzykontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym, który w maju odbędzie się w Japonii (m.in. z Japonkami czy zespołem Korei Południowej). Z takiego interkontynentalnego turnieju Polki wywalczyły awans do igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

Przypomnijmy, że w siatkówce awansu olimpijskiego nie zdobywa ani mistrz świata, ani żaden mistrz kontynentalny. Premiowane takim awansem są jedynie Puchar Świata i specjalne, odrębne eliminacje kontynentalne i międzykontynentalne. Europa będzie je miała właśnie w Ankarze.

Na razie pewne awansu na igrzyska w Rio są siatkarki Brazylii oraz Chin i Serbii, które wywalczyły awans podczas Pucharu Świata. Serbki zatem nie muszą brać udziału w styczniowych eliminacjach w Ankarze. Zagra tam osiem czołowych ekip kontynentu. Dzięki wyjściu z grupy mistrzostw Europy w Holandii oraz odpadnięciu Azerbejdżanu i Bułgarii polska drużyna jest już pewna tego występu (przed turniejem nie było to jeszcze takie jasne). Oprócz niej w Ankarze zagrają: Turcja, Rosja, Włochy, Niemcy, Belgia, Holandia i Chorwacja. Jeżeli zachowane zostaną dotychczasowe zasady rozstawień, wówczas Polki powinny w Ankarze zagrać w grupie z Włoszkami, Turczynkami i Belgijkami.

Polskie siatkarki grały na igrzyskach olimpijskich tylko trzykrotnie w historii - w 1964 r. w Tokio oraz w 1968 r. w Meksyku wywalczyły brązowe medale. Podczas trzeciego i ostatniego startu w 2008 roku w Pekinie nie zdołały wyjść z grupy.

Czy rozpoznasz siatkarzy reprezentacji Polski? [QUIZ]
Czy polskie siatkarki zagrają w igrzyskach w Rio?