Sport.pl

Wilfredo Leon z polskim paszportem. Zagra w siatkarskiej reprezentacji?

Znakomity siatkarz kubański Wilfredo Leon Venero został we wtorek obywatelem Polski - poinformował "Przegląd Sportowy". Czy oznacza to, że były kapitan reprezentacji Kuby na igrzyskach w Rio zagra już w biało-czerwonych barwach?
Dwa lata temu Leon uciekł z Kuby, by zatrudnić się w Zenicie Kazań. Ten krok odciął srebrnemu medaliście mistrzostw świata z 2010 r. drogę powrotu do kubańskiej kadry.

Niedawno Wilfredo Leon reprezentował katarski klub Al-Rayyan, ale 21-latek na stałe mieszka ze swoją dziewczyną w Polsce i swoją przyszłość wiąże z naszym krajem. Ma nadzieję, że uda mu się przekonać do siebie selekcjonera Stephane'a Antigę, który jest przeciwny zmienianiu narodowych barw.

- Leon jest jednym z najlepszych siatkarzy świata i jeśli podporządkuje się zasadom obowiązującym w reprezentacji Polski, wyślę mu powołanie - zapewnił Antiga.

Oświadczenie siatkarza:

Składam deklarację, że zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy, by zasłużyć na wielki zaszczyt, jakim jest dla mnie gra w Reprezentacji Polski. Otrzymanie polskiego obywatelstwa dało mi olbrzymią motywację do tego, by prezentować się jak najlepiej w każdym nadchodzącym turnieju i swoją grą przekonać do siebie selekcjonera "Biało-Czerwonych".

Wieloletnie zobowiązania kontraktowe zabezpieczają spokojną przyszłość sportowo-socjalną sportowców. Dlatego też jednoznacznie podkreślam, że celem otrzymania polskiego obywatelstwa nie były względy finansowe, ale jedynie życiowe i sportowe. Zamieszkuję w Polsce z narzeczoną i w celu dalszego życia w tym kraju poczyniłem wiele inwestycji, które zamierzam kontynuować.

W rozważaniach na temat mojej sytuacji prosiłbym o nieszukanie jakichkolwiek podtekstów politycznych związanych z Kubą. Jestem z pochodzenia Kubańczykiem, mam tam swoją rodzinę, a mój wyjazd był związany wyłącznie z moimi osobistymi sprawami.

Pozdrawiamy wszystkich kibiców siatkówki w Polsce oraz tych, którzy wspierają nas na naszej drodze sportowej i życiowej.

Oświadczenie siatkarza i jego menedżera Andrzeja Grzyba

Z wielką satysfakcją informujemy, że w dniu 14 lipca 2015 roku otrzymaliśmy informację, że został podpisany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokument, na mocy którego Wilfredo LEON VENERO otrzymał obywatelstwo polskie.

W związku z tym chcemy bardzo podziękować wszystkim, którzy moralnie i merytorycznie nas wspierali w przyspieszeniu podjęcia decyzji przez Pana Prezydenta.

Dziękujemy Miastu Rzeszów, w osobie Pana Prezydenta Tadeusza Ferenca, za stworzenie warunków do zamieszkania, Klubowi Asseco Resovia za pomoc w powrocie do formy sportowej i rekomendacje do Kancelarii Prezydenta RP, PZPS, w osobie Pana Prezesa Pawła Papke, za uwiarygodnienie sportowych ambicji Wilfredo oraz organizacjom społecznym, na czele z Fundacją Gortata i Fundacją "Aleja Gwiazd" z Milicza - za rekomendacje sportowe do Kancelarii Prezydenta RP.

Dziękujemy politykom wielu opcji za włączenie się w proces skracania niezbędnych procedur. Nie mamy upoważnienia do ich wymieniania, ale podziękujemy im osobiście. 

Jest to bardzo ważne, gdyż niedługo zaczniemy procedurę zmiany tzw. "paszportu sportowego" lub inaczej mówiąc, "federacji macierzystej" - i do tego procesu będzie nam potrzebna wielka pomoc - zarówno od PZPS, polityków, telewizji, sponsorów, jak i działaczy. 

Najpiękniejsze gole fazy grupowej plażowego mundialu! [ZOBACZ]
Czy Antiga powinien powołać Leona?
Więcej o:
Komentarze (64)
Wilfredo Leon z polskim paszportem. Zagra w siatkarskiej reprezentacji?
Zaloguj się
 • cooooooooo

  Oceniono 156 razy 144

  Wy sobie z tym Anastasim żartujecie prawda ?:O

 • irekad

  Oceniono 142 razy 136

  Zmieniliśmy trenera kadry? Nie wrócił do hotelu na czas?

 • tomilee

  Oceniono 102 razy 96

  ''Ma nadzieję, że uda mu się przekonać do siebie selekcjonera Andreę Anastasiego, który jest przeciwny zmienianiu narodowych barw.'' - zagra w treflu?

 • ekomorda

  Oceniono 76 razy 76

  Dziennikarzu, nie pij tyle!! Od kiedy to Anastasi został na powrót trenerem reprezentacji? Szanujcie tych, którzy wasze bzdety próbują przeczytać.

 • tukantoko

  Oceniono 66 razy 64

  Co za dyletant to pisał?! Przecież trenerem polskiej reprezentacji siatkarzy jest od 2014 r. Stephane Antiga!

 • steesiak

  Oceniono 60 razy 60

  Jaki ku*wa Anastasi?? Nie wiecie kto jest trenerem polskiej kadry?

 • anonimus23

  Oceniono 40 razy 36

  Anastasi - trener Trefla - ma wysłać powołanie do kadry do Leona w imieniu Antigi? Ciekawe kogo powołają inni klubowi trenerzy i jak sobie z tym Francuz poradzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX