ME U-19 w siatkówce. Niepokonani Polacy wygrali z Rosją 3:1

Po trzech dniach rywalizacji w turnieju finałowym mistrzostw Europy do lat 19 w siatkówce mężczyzn rozgrywanym w Turcji reprezentacja Polski jest jedyną drużyną z kompletem zwycięstw. Po ograniu Włochów i Danii kolej przyszła na Rosję, którą w poniedziałek biało-czerwoni pokonali 3:1 w meczu grupy pierwszej.
W swoim pierwszym meczu Polacy pokonali reprezentację Włoch 3:2, zaś w następnym rozbili Duńczyków 3:0. W poniedziałek podopieczni Sebastiana Pawlika w dobrym stylu rozprawili się w Kocaeli ze złotymi medalistami z 2013 roku Rosją, pokonując ją 3:1.

Mecz dwóch niepokonanych drużyn już w pierwszym secie pokazał, że rywalizują dwie świetnie poukładane ekipy. Najpierw remis 5:5, potem zarówno Polacy, jak i Rosjanie ruszyli do ataku i mieliśmy 7:7. Następnie wyraźną przewagę utrzymali nasi siatkarze. Najpierw kapitalny blok Jędrzeja Gruszczyńskiego, po którym nastąpiły skuteczne ataki Jakuba Ziobrowskiego, i mieliśmy aż sześć punktów przewagi nad zawodnikami Michaiła Nikołajewa (21:15).

Pierwszego seta wygraliśmy 25:16, a dwoma asami serwisowymi i dobrą skutecznością popisał się Bartosz Kwolek. W drugim triumfowali już Rosjanie, którzy na samym początku uzyskali sporą przewagę nad biało-czerwonymi - 8:1 i 10:3. Trzeci set z kolei przyniósł sporo emocji, punkt za punkt i fantastyczną grę obydwu zespołów. Świetna dyspozycja Ziobrowskiego pozwoliła na zdecydowaną wygraną 25:20.

W czwartym secie wydawało się, że Rosjanie wyjdą na prowadzenie - prowadzili już nawet 16:7. Jednak fatalna skuteczność sprawiła, że Polacy wyszli z opresji i dzięki kapitalnej grze Bartosza Kwolka ostatni set zakończył się wynikiem 26:24.

- Chciałbym pogratulować mojej drużynie - powiedział po meczu opiekun reprezentacji Polski Sebastian Pawlik. - Chłopacy zagrali fantastyczne zawody, moim zdaniem były jeszcze lepsze niż w spotkaniu z Danią. Mam nadzieję, że w kolejnym meczu zagramy na podobnym poziomie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się pokonać Rosję.

W środę Polacy zmierzą się z reprezentacją Francji, z kolei w czwartek zagrają z Serbią.

Polska - Rosja 3:1 (25:16, 22:25, 25:20, 26:24)

Składy zespołów:

Polska: Kwolek (23), Kochanowski (10), Ziobrowski (25), Droszyński (2), Woch (6), Fornal (13), Masłowski (libero) oraz Gruszczyński i Polczyk

Rosja: Semyszew (18), Golowin (9), Melnikow (11), Polianski (8), Abajew (2), Kononow (9), Czanczikow (libero) oraz Podobets, Bondarenko (1) i Kletc (2)