Siatkówka. Ivan Zaytsev chce zmienić barwy narodowe. Kierunek Rosja

Jak informują rosyjskie media, włoski siatkarz uchodzący za jednego z najlepszych atakujących na świecie rozważa zmianę barw narodowych na rzecz reprezentacji Rosji. W siatkówce takie operacje są dozwolone, jednak aby tego dokonać, Zaytsev musiałby odbyć dwuletnią karencję.
- Nie żałuję wyboru reprezentacji. Włochy to moja ojczyzna, w której czuje się komfortowo. Ale Rosja jest mi bardzo bliska. Uwielbiam ją. Mam rosyjskie obywatelstwo, więc teoretycznie mogę grać dla Rosji, jeżeli tylko nie wystąpię w kadrze Włoch przez dwa lata. W życiu wszystko się może zdarzyć, dlatego jest na to szansa - przyznał w jednym z wywiadów Ivan Zaytsev.

Co ciekawe, atakujący w zeszłym sezonie opuścił włoski klub Lube Banca Macerata na rzecz rosyjskiego Dynamo Moskwa, a to niejedyny powód, który mógłby skłonić siatkarza do zmiany barw. Zaytsev jest synem znakomitego siatkarza Związku Radzieckiego - Wiaczesława Zajcewa. Legendarny rozgrywający jest trzykrotnym medalistą olimpijskim. Osiągnięcia ojca mogą być więc motywacją dla Zaytseva do założenia trykotu "Sbornej", która regularnie zdobywa trofea na wielkich imprezach. W przeciwieństwie do reprezentacji Włoch, która podczas tegorocznych mistrzostw świata w Polsce z turniejem pożegnała się już po drugiej fazie grupowej, zajmując w niej przedostatnie siódme miejsce. Warto dodać, że Zaytsev swój udział w turnieju musiał zakończyć dużo wcześniej z powodu kontuzji prawej nogi.

Jeżeli siatkarz zdecydowałby się na taki ruch już teraz, musiałby odbyć dwuletnią karencję, czyli odczekać wymagany czas po wystąpieniu z organizacji sportowej. Oznaczałoby to, że nie wystąpiłby na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Ivan Zaytsev z reprezentacją Włoch zdobył m.in. dwa srebrne medale mistrzostw Europy oraz brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.