Siatkówka. Alojzy Świderek zostanie zwolniony

Jak dowiedział się Sport.pl, 27 grudnia Alojzy Świderek zostanie zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski siatkarek. Na tym stanowisku Świderek pracował od lipca 2011 roku. Informacje potwierdził również prezes PZPS, Mirosław Przedpełski.
- Za chwilę zostanie wydane oświadczenie w tej sprawie, umówiliśmy się, że do czasu publikacji nie będziemy komentować sprawy - mówi Andrzej Lemek, sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Później informacje potwierdził Przedpełski, który zapewnił, że Świderek nie będzie dłużej trenerem reprezentacji siatkarek.

Informację o zwolnieniu Świderka podaje również portal Siatka.org ?, według którego nowym szkoleniowcem Polek będzie prowadzący do niedawna reprezentację Włoch Massimo Barbolini.

60-letni Świderek największe triumfy święcił jako asystent szkoleniowców naszych drużyn narodowych. W 2003 roku pomagał Andrzejowi Niemczykowi prowadzić zespół, który w Turcji zdobył mistrzostwo Europy. Trzy lata później, gdy srebro mistrzostw świata wywalczyli siatkarze prowadzeni przez Raula Lozano, Świderek był asystentem Argentyńczyka.

Samodzielnie Świderek zdobył mistrzostwo Polski z Winiarami Kalisz, a w przeszłości był dobrym zawodnikiem. Grał w siatkówkę w latach 1966-1980, w 1975 roku wywalczył mistrzostwo kraju w barwach Resovii, a w latach 1972-1975 rozegrał 34 mecze w reprezentacji Polski. Uczestniczył z nią w igrzyskach olimpijskich w Monachium, gdzie polscy siatkarze zajęli dziewiąte miejsce.

Jako trener kadry siatkarek bez skutku próbował wywalczyć z drużyną awans do turnieju olimpijskiego w Londynie. W maju biało-czerwone świetnie walczyły w turnieju eliminacyjnym w Ankarze, ale w finale przegrały z Turczynkami 0:3.