Sport.pl

Siatkówka. Po zmianie płci występuje w lidze żeńskiej. Tiffany Pereira de Abreu złamała temat tabu

Wcześniej mężczyzna, teraz kobieta. Tiffany Pereira de Abreu zmienia oblicze światowej siatkówki, będąc pierwszą zawodniczką, która przeniosła się z rozgrywek męskich do żeńskich. Dwa lata temu przeszła operację zmiany płci. Dziś gra w lidze włoskiej.
Tiffany Pereira de Abreu w ostatnim spotkaniu włoskiej Serie A2 zdobyła 28 punktów dla swojej drużyny Software Golem Palmi. Otrzymała nagrodę MVP meczu, ale opłaciła ją falą krytyki. - Chciałbym, żeby ktoś z włoskiej federacji powiedział mi, czego mogę oczekiwać w przyszłości, ponieważ wiele klubów z Serie A2 zadaje mi różne pytania. Chciałbym, żeby walka o mistrzostwo opierała się na zasadach fair play i przebiegała prawidłowo z zachowaniem szacunku do wszystkich osób - powiedział prezes włoskiej ligi, Mauro Fabris. Głosy sprzeciwu i wątpliwości spłynęły na 32-letnią zawodniczkę, ponieważ do lutego grała ona w zespołach męskich.

Początki w męskiej siatkówce

32-letnia Tiffany Pereira de Abreu urodziła się w Brazylii jako Rodrigo. Wysoki wzrost i wyjątkowa skoczność spowodowały, że szybko zadecydował o tym, by związać swoją przyszłość ze sportem. Początkowo występował na pozycji przyjmującego, jak później zmienił ją na atak. W swojej karierze grał w wielu klubach, ale jak przyznał później: "Nigdzie nie mógł znaleźć sobie miejsca, bo nie funkcjonował w zgodzie z sobą". Kluczowe życiowe decyzje podjął w 2014 roku, kiedy rozpoczął proces zmiany płci. Nawet kiedy wyglądał już jak kobieta, to wciąż występował w męskich ligach. Proces, na mocy którego FIVB finalnie wydało zgodę na transfer do rozgrywek żeńskich, trwał długo. W lutym Tiffany w końcu została oficjalnie zakwalifikowana jako kobieta.

Nowy rozdział kariery w Software Golem Palmi

Proces podpisania kontraktu z Software Golem Palmi trwał bardzo krótko. 19 lutego Tiffany Pereira de Abreu oficjalnie zadebiutowała na niższym szczeblu ligi włoskiej. - Nikt niczego nie zrobił nielegalnie, to jest jasne, ale decyzje w tym temacie powinny być usystematyzowane przez kompetentnych ludzi. Oczywisty jest wpływ, jaki Tiffany miała na wynik meczu, ale trzeba pamiętać o tym, że wciąż jest ona graczem przystosowanym do innego rodzaju gry - w ostatnim czasie walczyła przecież w rozgrywkach męskich, gdzie choćby wysokość siatki jest inna - powiedział trener Delta Informatica Trentino, Ivan Iosi, z którym w ostatniej kolejce mierzyło się Palmi. Tiffany mimo wszystko cieszy się, że może spełniać swoje marzenia. - Koleżanki bardzo szybko mnie zaakceptowały - to fantastyczne, że mogę z nimi grać - powiedziała gazetta.it.Więcej o:
Komentarze (110)
Siatkówka. Po zmianie płci występuje w lidze żeńskiej. Tiffany Pereira de Abreu złamała temat tabu
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 19 razy 15

  Jezeli kobiety
  nie zaprotestuja
  (zejda z boiska)
  TO PRYZSLOSC SPORTU ZENSKIEGO NALEZY DO TRANSÓW!

 • mietekkowalski

  Oceniono 22 razy 14

  Mój chart angielski sugeruje mi, że jest człowiekiem...może zgłoszę go do biegu na 100 i 200m na zbliżających się Mistrzostwach Świata w Londynie?

 • djarev

  Oceniono 15 razy 11

  Trans nie jest kobietą - pomimo "zmiany" płci zachowuje cechy motoryczne zbliżone do męskich. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione na "dyskryminujące" transów, to ze sportem kobiet można się pożegnać. Pewnie masa facetów zmieni płeć tylko na potrzeby zdobycia złota olimpijskiego, bo nie takie rzeczy ludzie robią dla sławy i kasy.

 • karrampa

  Oceniono 12 razy 10

  No to tacy Tyson, Gołota, czy Lennox Lewis mają jeszcze spore szanse w "kobiecym" boksie.

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 10

  po co brać doping aby zdobyć jakiś medal, gdy wystarczy trochę hormonów i ze średniej klasy zawodnika zrobić mistrzynię olimpijską. I to wszystko legalnie.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 14 razy 10

  To teraz czas na legalizację sterydów, dlaczego ktoś może brać i zmieniać płeć, a ktoś inny ma być dyskryminowany.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 16 razy 10

  Na miejscu żeńskich drużyn przeciwnych odmawiał bym gry z drużyną w której występuje przebrany za kobietę facet. Na początku były by walkowery ale na końcu to kibice by tracili i zagłosowali pieniędzmi. Takiej farsy być nie może.

 • zoro_wieczorowo_poro

  Oceniono 8 razy 8

  Czego to facet nie zrobi, żeby tylko wejść pod prysznic z koleżankami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX